Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lochy odkryte pod miastem. Czy wstrzymają przebudowę drogi wojewódzkiej z Przeworska do Kańczugi? [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Kańczuckie Lochy - Przeszłość dla Przyszłości
Wojewódzki Konserwator Zabytków wstrzymał prace na DW835 do 15 maja. Decyzja dotyczy wyłącznie Kańczugi, gdzie podczas przebudowy drogi odkryte zostały podziemne korytarze.

Pogłoski o podziemnym mieście w Kańczudze krążyły od wieków. Gdyby nie remont DW835 możliwe, że owe lochy pozostałyby w sferze legend. Jednak podczas zdzierania asfaltu w okolicy kościoła, przypadkiem odsłonięto tajemnicze korytarze.

Jaka jest przeszłość i przyszłość kańczuckich lochów?

Odkrycie poruszyło kańczuckie środowisko. W rozmowach z mieszkańcami daje się zauważyć duże zainteresowanie tym tematem.

- Podziemne korytarze mogłyby być ciekawą atrakcją turystyczną – spekulują.

od 16 lat

Większość wyraża nadzieję, że sprawa szybko nie ucichnie i przeprowadzone zostaną prace inwentaryzacyjno-odkrywkowe, które w przyszłości będą podstawą do przeprowadzenia renowacyji podziemi i powstania w Kańczudze atrakcji turystycznej z prawdziwego zdarzenia.

- Jeśli chodzi o mnie, to z racji tego, że od urodzenia mieszkam w Kańczudze, to o kańczuckich podziemiach usłyszałem już w czasach szkolnych, a więc ponad 30 lat temu. Obecnie te opowieści odżyły na nowo, szczególnie że na przestrzeni minionych lat osobiście widziałem różnego rodzaju zapadliska w ścisłym centrum miasta. A w roku 2009 w czasie gruntownego remontu drogi wojewódzkiej 881 Łańcut - Kańczuga i ostatniej przebudowy głównego skrzyżowania pod zwałami zebranej ziemi odnaleziono zakopany pomnik Grunwaldu, wtedy też widać było pod ziemią - lochy prowadzące w kierunku Rynku – informuje nas Mirosław Hajnosz, przewodniczący Zarządu Osiedla Parkowe z Kańczugi.

Lochy odkryte pod miastem. Czy wstrzymają przebudowę drogi wojewódzkiej z Przeworska do Kańczugi? [ZDJĘCIA]
Kańczuckie Lochy - Przeszłość dla Przyszłości

Po tym jak dokonano odkrycia w okolicy kościoła, sprawą zainteresowali się nie tylko mieszkańcy, historycy, ale i Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Zachowały się podziemne piwnice i tunele wybudowane przez mieszkańców Kańczugi dla ochrony przed najeźdźcą, być może jeszcze w XVI w., po zniszczeniach miasta po najazdach tatarskich i wołoskich w końcu XV i na początku XVI wieku - poinformował nas Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków w Przemyślu.

Początkowo podczas prac odkrywkowych natrafiono na spory fragment tunelu prowadzący w kierunku budynku kina. Z uwagi na panujące warunki atmosferyczne lochy są częściowo zamulone, ale nie zniszczone.

- Istnieje szansa na szukanie wejścia do lochów także w innych miejscach, takich jak np. kamienica Kellermana – zdradził nam wówczas pracownik wykonujące prace przy DW835.

Nieoficjalnie otrzymaliśmy również informację od zafascynowanych historią kańczuckich lochów poszukiwaczy przygód, iż odbyli ok. 30 metrowy spacer podziemną Kańczugą pod drogą wojewódzką nr 881 i dotarli w okolice tzw. Małpiego Gaju przy Rynku w ścisłym centrum miasta, a swoją podróż udokumentowali zdjęciami. Na jednym z nich widać obecnie zasypane przejście, którym można pójść dalej. Wstępnie planują udrożnienie zasypanego przejścia odpowiednimi narzędziami i spacer o kolejne 30-50 metrów.

"Kańczuckie lochy" nie wstrzymają całej przebudowy DW835

W związku z odkryciem zabytkowego podziemnego tunelu pod drogą wojewódzką nr 835 nieopodal kościoła parafialnego w Kańczudze, radna Rady Miejskiej w Kańczudze Anna Siewierska złożyła wniosek o udzielnie informacji publicznej aby przedstawić dotychczasowe działanie oraz plany Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu w zakresie ważnego dla historii miasta znaleziska.

Z pisma dowiadujemy się że konserwator Beata Kot zleciła przeprowadzenie ratowniczych badań archeologicznych oraz zabezpieczenia ceglanego tunelu.

Na części drogi widać już położoną warstwę asfaltu, ale miejsce, w którym odkryto sklepienie lochów przy murze kościelnym jest pozostawione. Na miejscu była już komisja od konserwatora zabytków.

Wojewódzki Konserwator Zabytków wstrzymał dalsze prace przy budowie DW835 do 15 maja, ale tylko w miejscowości Kańczuga, gdzie dokonano odkryć podziemnych korytarzy.

Lochy odkryte pod miastem. Czy wstrzymają przebudowę drogi wojewódzkiej z Przeworska do Kańczugi? [ZDJĘCIA]
Klaudia Oronowicz-Chudzik

- Mam nadzieje że uda się przeprowadzić badanie georadarowe w obrębie obecnego odkrycia co pozwoliłoby na udokumentowanie podziemnych kańczuckich tuneli – mówi radna Siewierska.

Wraz ze wzrostem zainteresowania podziemnymi odkryciami został uruchomiony facebookowy profil Kańczuckie Lochy - Przeszłość dla Przyszłości.. Można tam znaleźć informacje i ciekawostki o podziemiach, a także zobaczyć je na zdjęciach.

Lochy odkryte pod miastem. Czy wstrzymają przebudowę drogi w...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24