Loft Rzeszów. Takiego osiedla w Rzeszowie jeszcze nie było
Loft Rzeszów to nowe osiedle, które powstaje tuż za granicami miasta - w Krasnem.
- Naszym celem było stworzenie spójnego i konsekwentnie realizowanego założenia urbanistycznego, obejmującego zrównoważone i przyjazne dla mieszkańców osiedle, a docelowo całą podmiejską dzielnicę z pełnym zakres usług społecznych i komercyjnych. Zaprojektowaliśmy przestrzeń o naturalnej, hierarchicznej organizacji, zgodnej z wrodzonymi skłonnościami człowieka, charakterystyczną dla tradycyjnej zabudowy śródmiejskiej - opisują osiedle autorzy projektu Loft Rzeszów z pracowni MWM Architekci w Rzeszowie.
Projekt rzeszowskich loftów odchodzi od „taniej” estetyki polskiego blokowiska, nadając budynkom tradycyjny, „loftowy” design, charakterystyczny dla dawnych obszarów poprzemysłowych, które współcześnie stają się luksusowymi dzielnicami mieszkaniowymi.
Loft Rzeszów - pierwsze tego typu osiedle powstaje tuż za gr...
Loft Rzeszów. Miejsce nawiązuje do historii
Na loftowym osiedlu pod Rzeszowem znajdą się trzy budynki – dwa czteropiętrowe - zrewitalizowane i trzeci pięcokondygnacyjny - tzw. soft loft. Ten ostatni zostanie wybudowany od podstaw, ale będzie nawiązywał do dwóch poprzednich. Budynki pochodzą z lat 70-tych, przez lata mieściły Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Osiedle, które powstaje na ich bazie, nawiązywać będzie do historii tego miejsca.
W sumie powstanie 96 loftowych mieszkań o powierzchni od 25 do 74 metrów kwadratowych. Ciekawostką jest to, że jakość powietrza będzie tu na bieżąco monitorowana przez zamontowany tu czujnik smogowy.
Rzeszów - miejsce do życia
Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego, na koniec pierwszego półrocza 2019 Rzeszów liczył 194,9 tys. mieszkańców. Było to o 4 tys. więcej niż na koniec czerwca 2018 r. W ciągu pierwszych 6 miesięcy zawarto tu 340 małżeństw, zanotowano 1077 urodzeń i 829 zgonów. Rzeszów osiągnął po raz kolejny najwyższy przyrost naturalny ze wszystkich miast wojewódzkich (2,6 na 1 tys. ludności).
Rzeszów jest jednym z nielicznych miast w kraju, gdzie liczba osób wzrasta, a wiąże się to z tym, że osiedlają się tu mieszkańcy np. Ropczyc, Lubaczowa, Dębicy, Krosna, ale także osoby spoza regionu, jak i kraju, np. studenci zza wschodniej granicy, którzy po zakończeniu edukacji zostają na stałe.
Ma to przełożenie na liczbę budowanych mieszkań.
- Jesteśmy dość dużym ośrodkiem akademickim, mamy strefy ekonomiczne przyciągające ludzi do Rzeszowa. Na ten przyrost mieszkańców wpływ ma także fakt, że prezydent Tadeusz Ferenc przyłącza nowe obszary - mówi dr Leszek Gajos.
Loft Rzeszów. Zobacz specjalny odcinek "Czasu na Mieszkanie"
Pierwszym loftowym mieszkaniom w Rzeszowie (i okolicy) poświęciliśmy specjalny odcinek naszego serialu "Czas na mieszkanie". W odcinku odpowiadamy m.in. na pytania: czy Rzeszów to dobre miejsce na szukanie pomieszczeń pod industrialne mieszkania, jak powstają pierwsze lofty w Rzeszowie, czym jest styl loftowy oraz jak urządzić mieszkanie zgodnie z jego założeniami.
ZOBACZ: W Rzeszowie powstają mieszkania loftowe. Dowiedz się, czym są lofty i styl loftowy
***
"Czas na Mieszkanie" to dziesięcioodcinkowy serial, w którym razem z Agnieszką, która postanowiła na stałe zamieszkać w Rzeszowie, podjęliśmy wyzwanie zakupu mieszkania.
>> ODWIEDŹ SERWIS SPECJALNY CYKLU
W kolejnych odcinkach Agnieszka szukała odpowiedzi na pytania nurtujące każdego, kto chce kupić nieruchomość - zwłaszcza tych, którzy robią to po raz pierwszy m.in.: na co trzeba zwracać uwagę szukając swojego lokum, ile faktycznie kosztuje kredyt, jakie są koszty zakupu i wykończenia mieszkania w Rzeszowie.
Agnieszka odwiedzała place budowy na rzeszowskich osiedlach, a w każdym odcinku towarzyszyli jej będą eksperci, którzy postarali się rozwiać jej wątpliwości i pomóc podjąć decyzję. Jak to się zakończyło? Zobaczcie "Czas na mieszkanie".
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?