Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubaczów szczepi mieszkańców przeciwko COVID-19 i walczy o milion złotych na oświatę

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Fot. Mariusz Kapała
W Polsce trwa Loteria Narodowego Programu Szczepień. Dla gmin liczących do 30 tys. mieszkańców zorganizowano osobną kategorię konkursową. Na jej potrzeby gminy podzielono pomiędzy 49 regionów, wyznaczonych według granic dawnych województw. W każdym regionie nagroda w wysokości miliona złotych, przysługuje samorządowi, który zaszczepi najwyższy odsetek swoich mieszkańców, pod warunkiem, że przekroczy on także 50 proc. populacji gminy.

W regionie przemyskim przed dużą szansą stoi Lubaczów z poziomem 46,9 proc. zaszczepionej populacji. Miasto jest na pierwszym miejscu rankingu, wyprzedzając Przeworsk (44,2 proc.), jednak, aby spełnić drugi warunek wyszczepienia 50 proc. populacji miasta, brakuje jeszcze około 370 osób.

Z obliczeń, które podaje serwis rządowy wynika, że do poziomu wyszczepienia w gminie wliczane są tylko osoby w pełni zaszczepione. Liczba mieszkańców Lubaczowa podawana jest w wielkości 11 830 osób. 5 554 osoby są w pełni zaszczepione.

Władze Lubaczowa zadeklarowały przekazanie w całości miliona złotych dla miejskich szkół i przedszkoli. Chodzi o remont toalet, korytarzy i kuchni.

- Tempo szczepień wyraźnie spowolniło. Zorganizowaliśmy spotkanie z dyrektorami szkół i przedszkoli z prośbą o wsparcie akcji promującej szczepienia. Liczmy, że w ten sposób uda nam się pozyskać środki z konkursu, choć muszę przyznać, że nie będzie to łatwe

- mówi Janusz Waldemar Zubrzycki, zastępca burmistrza Lubaczowa.

W byłym województwie rzeszowskim na pierwszym miejscu znajduje się miasto Łańcut, gdzie w pełni zaszczepionych jest 48,5 proc. mieszkańców. Na drugim miejscu gmina Krasne (42,1 proc.). W dawnym woj. krośnieńskim na czele rankingu gmina Cisna – 51,3 proc. przed gminą Lutowiska (44,9 proc.).

Konkurs "Najbardziej Odporna Gmina" potrwa do 31 października 2021 r. Zdobyte pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel dotyczący przeciwdziałania COVID-19, np. wszelkie czynności związane z profilaktyką skutków COVID-19, w tym społeczno-gospodarczych.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24