Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie z pasją w Dynowie. Graffiti, stara kuźnia, kawiarenka artystyczna, zabytkowe auta i nie tylko [ZDJĘCIA]

Marcin Trzyna
Marcin Trzyna
Od sierpnia do końca września w Dynowie realizowany był drugi etap projektu „Dynów – Ludzie z Pasją” pod hasłem „Lokalne pasje – realizujmy je razem”, którego organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie.

W ramach tego projektu zrealizowano sześć inicjatyw, które zostały zgłoszone przez mieszkańców Dynowa, a także laureatów projektu „Dynów Ludzie z Pasją”.

Pierwszą przeprowadzoną inicjatywą był II Plener Rzeźbiarski im. Bogusława Kędzierskiego, którego pomysłodawcą był Dawid Kędzierski „Denver”. Plener trwał od 2 do 12 sierpnia, a miejscem pracy rzeźbiarzy była Galeria „PNIAK” w Dynowie. Głównym tematem II Pleneru był dynowski „Park Trzecieskich”, gdzie nadal znajduje się oficyna dworska. Obecnie w tym budynku mieści się Dom Dziecka prowadzony przez Fundację Jana Pawła II „Wrastanie”. Efektem inicjatywy było umieszczenie sześciu rzeźb w przestrzeni Parku.

Kolejnym przedsięwzięciem w ramach konkursu była wystawa pojazdów zabytkowych – „Weterani Szos”. Wydarzenie, którego pomysłodawcą był Łukasz Kiełbasa, odbyło się 8 sierpnia.

W trakcie trwania imprezy odbyły się konkursy z nagrodami (dyplomy, „blacha” z identyfikacją wizualną imprezy za I miejsce) oraz prezentacja wszystkich motocykli i wywiady z ich właścicielami.

Konkursy odbywały się w następujących kategoriach:

  • najciekawszy pojazd (podkategoria: motocykle, samochód, ciągnik SAM),
  • najstarszy pojazd (podkategoria: motocykle, samochód),
  • wolny przejazd motocyklem.

Trzecią inicjatywą, która realizowana była 10 sierpnia było wykonanie graffiti na drzwiach starej stodoły Dynowskiej Starej Kuźni Tadeusza Tymowicza. Rysunek wykonał Arkadiusz Andrejkow, a trzy dni później 13 sierpnia właściciel Dynowskiej Starej Kuźni – Tadeusz Tymowicz przeprowadził warsztaty dla dzieci z Domu Dziecka w Dynowie. Dynowska Stara Kuźnia to miejsce zabytkowe o niezwykłej historii. Skórzany miech liczy ponad 120 lat! Niewątpliwą atrakcją są pokazy technik kucia. Właściciel kuźni oprócz narzędzi, zgromadził w tzw. kąciku gospodarczym szereg leciwych sprzętów gospodarstwa domowego używanych na co dzień przez naszych dziadków.

15 sierpnia w Bartkówce (dzielnica Dynowa na prawym brzegu Sanu) odbył się Piknik Rodzinny. Pomysłodawcą tej imprezy były: OSP Bartkówka oraz KGW Bartkówka. Wydarzenie miało charakter kulturalno–patriotyczny i nawiązywało do tzw. „Cudu nad Wisłą” oraz Święta Wojska Polskiego. Piękna pogoda i liczne atrakcje, które czekały na miejscu, przyciągnęły na wydarzenie liczną publiczność.

W programie znalazły się między innymi:

  • animacje dla dzieci,
  • stoiska Dynów – Ludzie z Pasją,
  • koncert zespołu muzycznego,
  • poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Bartkówki.

Podsumowaniem pikniku był bieg rodzinny na dystansie 2 km, w którym wystartowały całe rodziny.

18 września na terenie Ośrodka Turystycznego „Błękitny San” odbyła się Letnia Kawiarenka Artystyczna, której pomysłodawczynią była Ewa Czyżowska.

W ramach Kawiarenki na uczestników czekały warsztaty:

  • plecionkarstwa,
  • wiklina papierowa,
  • biżuterii karpackiej,
  • malowanie pierników we wzory ludowe.

Warsztaty poprowadziły Ewa Czyżowska oraz Magdalena Łobaczewska. Podczas wydarzenia można było spotkać się pasjonatem czytelnictwa oraz porozmawiać o ulubionej książce z dzieciństwa, obejrzeć wystawę fotografii „opowieści z podróży” podróżnika Piotra Pyrcza, fotografie „Piękno natury – Ulanica”, a także posłuchać koncertu muzyki „żywej” w wykonaniu Agaty Rymarowicz z przyjaciółmi.

Ostatnią inicjatywą realizowaną w ramach konkursu „Lokalne pasje – realizujmy je razem” były warsztaty dla dzieci „Las w słoiku”, które odbyły się 20 września w szkole Podstawowej w Bachórzu. Pomysłodawczynią warsztatów była Ewelina Domińczyk. W czasie zajęć dzieci w przyjemny sposób poznawały zasady funkcjonowania roślin w przyrodzie. Do udziału w zajęciach zaproszeni zostali wychowankowie Domu Dziecka w Dynowie.

W projekcie wykorzystano rośliny z naszego terenu. Każde dziecko otrzymało własny słoik, dekoracje oraz rośliny. Warsztaty podzielone zostały na II części: teoretyczną i praktyczną.

Celem organizacji warsztatów było przybliżenie dzieciom wiedzy, jak ważną rolę w życiu odgrywają rośliny. Efektem prac było samodzielne wykonanie słoika, który każde dziecko zabrało do swojego domu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24