Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łukasz Dudzik, absolwent architektury wnętrz PWSW w Przemyślu zaprojektował wnętrze Muzeum I Wojny Światowej w Przemyślu

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Koncepcja aranżacji wystawy stałej i adaptacji budynku pod Muzeum I Wojny Światowej w Przemyślu autorstwa Łukasza Dudzika, zdobyła jedną z głównych nagród w ramach X edycji konkursu „Wzorowe Podkarpackie 2021”. Jej autorem jest Łukasz Dudzik, absolwent architektury wnętrz w PWSW w Przemyślu.

Konkurs „Wzorowe Podkarpackie” realizowany jest od 2012 roku. Jego pomysłodawcą jest spółka INNpuls z Rzeszowa. Celem jest popularyzacja idei wzornictwa wśród przedsiębiorców i projektantów z województwa podkarpackiego poprzez wyróżnienie ich produktów i usług, w których wykorzystywane są rozwiązania wzornicze.

Nagrody przyznano w trzech kategoriach:

  • Wzorowy Produkt,
  • Wzorowa Usługa,
  • Wzorowa Wizja.

Laureatem kat. Wzorowa Wizja okazał się Łukasz Dudzik i jego licencjacka praca dyplomowa wykonana w Instytucie Humanistyczno-Artystycznym na kierunku Architektura wnętrz pod opieką dr hab. Łukasza Sarnata, prof. Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Wykonał on koncepcję aranżacji wystawy stałej i adaptacji budynku przy ul. Pasteura w Przemyślu na Muzeum I Wojny Światowej.

Jurorzy docenili oryginalne i bazujące na aktywnym przeżyciu odbiorcy wprowadzenie w lokalną historię I wojny światowej oraz pomysłowe wykorzystanie nowoczesnych technologii multimedialnych.

Niedokończony pawilon na stoku narciarskim w Przemyślu położony jest w charakterystycznej lokalizacji na wzgórzu, które stanowi teren jednego z głównych fortów pierścienia wewnętrznego Twierdzy - Fortu N XVI „Zniesienie”. Było to jedno z pierwszych miejsc w Przemyślu, które zostało ufortyfikowane.

- Całość przestrzeni ekspozycyjnej składa się z 4 części. Projektowana ścieżka zwiedzania prowadzi od genezy działań wojennych, poprzez wspomnienie roli zwykłego żołnierza do wojennej technologii i doświadczenia wojennej rzeczywistości - mówi Łukasz Dudzik. - Placówka zawierająca nowoczesne, różnorodne rozwiązania, zarówno multimedialne jak i scenograficzne, stanowiłaby nie tylko obiekt atrakcyjny turystycznie, ale z pewnością byłaby także świetnym punktem wyjścia dla opowiadania bogatej historii wojennej miasta Przemyśla - dodaje.

Inwestycja jaką jest dokończenie budowy pawilonu na stoku narciarskim i jego przystosowanie dla potrzeb zwiedzających "Centrum Dowodzenia - Twierdza Przemyśl", znalazła się w budżecie Przemyśla na 2022 r. Koszt to 12 mln zł.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24