reklama

Łysienie androgenowe – jak mu zaradzić?

Materiał informacyjny
Włosy to prawdziwa ozdoba naszej głowy – tyczy się to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie każdy jednak zwraca uwagę na to, że poza estetyką pełnią również funkcję ochronną – to dzięki nim fizyczne, mechaniczne czy chemiczne czynniki z zewnątrz nie zagrażają naszej skórze. Warto więc dbać o włosy i zwrócić szczególną uwagę na ich zbytnie wypadanie.

Przyczyny mogą być bardzo różne. Różne są też rodzaje wypadania włosów – czasem dotyczy to pojawiających się zakoli, a czasem dużej ilości włosów, które wypadają podczas czesania czy mycia. Kiedy powinno to skłonić nas do wizyty u specjalisty? Czy da się zahamować łysienie androgenowe?

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów nie ma jednej określonej przyczyny – ten objaw może pojawić się z różnych powodów. Co ciekawe, są to nie tylko problemy zdrowia fizycznego – włosy mogą wypadać również w przypadku kłopotów w sferze psychiki. Stres, zaburzenia nerwicowe czy depresja to czynniki, które mogą doprowadzić do nadmiernej utraty włosów. Istnieje również nietypowe schorzenie polegające na kompulsywnym wyrywaniu sobie włosów – trichotillomania. Chory wyrywa sobie włosy mniej lub bardziej świadomie.

Zazwyczaj głównym sposobem leczenia jest wówczas psychoterapia, która pomaga pacjentowi wyeliminować ten nawyk.
Inne częste przyczyny to palenie papierosów lub nieodpowiednia dieta, która może grozić anemią, a także zażywanie pewnych leków. Zmniejszona ilość białka w diecie oraz niska wartość kaloryczna przyjmowanych posiłków doprowadza do osłabienia cebulek włosów i tempa ich wzrostu, a w efekcie – przyśpiesza ich utratę. Do kolejnych częstych przyczyn wypadania należą cukrzyca, choroby zakaźne, zaburzenia tarczycy (zarówno niedoczynność i nadczynność) oraz pozostałe zaburzenia na tle hormonalnym. Inne schorzenia związane z wypadaniem włosów to na przykład łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca i grzybica.

Objawy wypadania włosów – co powinno niepokoić?

Sama utrata włosów nie jest niczym niepokojącym – to naturalny proces fizjologiczny naszego organizmu. W miejscu włosów utraconych pojawiają się nowe. Przeciętnie tracimy 50 do 100 włosów dziennie, nieco więcej w okresie wiosennym i jesiennym.

Coś, co powinno natomiast zwrócić naszą uwagę, to to, że przy zabiegach pielęgnacyjnych na szczotce czy w wannie zostaje więcej włosów niż zazwyczaj. Również zwiększona łamliwość i kruchość jest sygnałem, że coś jest nie tak z ich kondycją. O tym, że mamy do czynienia z łysieniem na tle hormonalnym, świadczyć może przerzedzenie włosów na czubku głowy czy tworzące się zakola.

Także w przypadku łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry, grzybicy oraz ropnego zapalenia mieszków włosowych wskazana jest uważna obserwacja kondycji włosów. Przy tych schorzeniach często pacjenci zauważają dużą utratę lub chociaż osłabienie włosów. Na szczęście, w większości przypadków to całkowicie odwracalne po wyleczeniu choroby. Na miejsce tych, które wypadły, wyrastają nowe.

Wypadanie włosów u kobiet – czy to hormony?

Łysienie kojarzy nam się głównie z mężczyznami. Okazuje się jednak, że utrata włosów na tle hormonalnym może dotyczyć również kobiet. Nie jest to oczywiście tak częste zjawisko, jednak kobiety cierpiące na zaburzenia hormonalne lub zawirowania związane z porodem, menopauzą czy odstawieniem środków antykoncepcyjnych, często skarżą się na ten objaw.

Łysienie androgenowe nie jest u kobiet aż tak widoczne, jednak również stanowi duży problem – także dlatego, że kobiece włosy w naszej kulturze uważane są z symbol atrakcyjności i witalności. Ich utrata to przyczyna do obniżenia samooceny i kompleksów na tle własnego wyglądu. Stąd kobiety bardzo często szukają w tym zakresie pomocy – tak u specjalistów w dziedzinie medycyny, jak i w dziedzinie kosmetologii.

Wypadanie włosów u mężczyzn – skąd się bierze?

Najczęstszym powodem wypadania włosów u mężczyzn jest łysienie androgenowe. Inaczej nazywa się je androzależnym lub androgenetycznym. Nie bez powodu – odpowiadają za nie właśnie czynniki genetyczne. Łysienia androgenowego trudno zatem uniknąć, można jednak zapobiegać jego wizualnym skutkom. Zwłaszcza, że to powszechny problem – szacuje się, że zmaga się z nim 80 proc. mężczyzn.

Łysienie androgenowe samo w sobie nie stanowi problemu. Nie ma więc konieczności leczenia go, jeśli pacjent nie odczuwa takiej potrzeby. Jednak większość mężczyzn odczuwa pewien dyskomfort związany z utratą włosów – dla wielu to symbol starzenia się i czynnik zmniejszający atrakcyjność w oczach innych ludzi. Problemem jest również to, że łysienie androgenowe to problem trwały – utrata włosów jest nieodwracalna.

Dlatego leczenie łysienia na tle hormonalnym jest coraz częstszą praktyką. Zazwyczaj stosuje się w tym przypadku minoksydyl – w roztworze 2% lub 5%.

Łysienie – jak mu przeciwdziałać?

Jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy łysienia, najsensowniej jest udać się do specjalisty. Im szybciej trafimy do gabinetu dermatologa, tym lepiej – od momentu rozpoczęcia kuracji często zależą postępy w leczeniu (za: Klonowska, 2017). Jeśli zareagujemy szybko, zanim jeszcze utraciliśmy większość włosów, prawdopodobnie uda nam się osiągnąć dużo większe efekty i zapobiec ich wypadaniu. Jeśli objawy nie wskazują konkretnej przyczyny utraty, dermatolog zleca najczęściej wykonanie badań. Zazwyczaj są to: morfologia krwi z rozmazem, badania hormonów tarczycy, ocena stanu wątroby i sprawdzenie kondycji nerek.

Terapia nadmiernej utraty włosów może wyglądać różnie, w zależności od przyczyny. Do najczęściej używanych środków należą oczywiście leki, suplementy, które uzupełniają braki w diecie (jeśli to niedobory składników odżywczych są przyczyną łysienia), środki miejscowe (na przykład wcierki) i zabiegi - kosmetologiczne, fizykoterapeutyczne oraz medycyny estetycznej. Od jakiegoś czasu bardzo popularnym środkiem stał się właśnie minoksydyl. Stosowany jest również w leczeniu metodą mezoterapii igłowej. To regularne ostrzykiwanie miejsca utraty włosów substancją leczniczą.

Mezoterapia igłowa z użyciem minoksydylu jest ceniona z powodu dobrych rezultatów leczenia. Minoksydyl jest stosowany najczęściej w przypadku łysienia androgenowego. Inne używane substancje odżywcze to d-pantenol, biotyna i składniki mineralne.

Łysienie – zabiegi, leki czy dieta?

Częstą i polecaną metodą leczenia łysienia jest terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego – podawanego bezpośrednio na skórę głowy. Osocze bogatopłytkowe stymuluje wzrost włosów; jest też dość często wykorzystywane w innych odmładzających i regenerujących zabiegach medycyny estetycznej, w celu ujędrnienia skóry. Terapia osoczem bogatopłytkowym również polecana jest w przypadku łysienia androgenowego – zwłaszcza jeśli jeszcze nie straciliśmy dużej ilości włosów. Wtedy efekty są najbardziej widoczne.

Innym rodzajem terapii łysienia jest farmakoterapia i stosowanie suplementów diety. Również sama dieta jest w tym kontekście bardzo ważna – odpowiednia ilość potrzebnych składników odżywczych bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie włosów. Warto pamiętać, że nie tylko niedobór, ale i nadmiar niektórych składników szkodzi ich kondycji. Według specjalistów, przedawkowanie witaminy A i beta-karotenu niekorzystnie odbija się właśnie na stanie włosów. Zaszkodzić może im również wysoko przetworzona i zanieczyszczona metalami ciężkimi żywność – konkretnie ołów, tal i rtęć. Zadbanie o zbilansowaną i odpowiednią jakościowo dietę to ważny krok na drodze do pięknych włosów.

Oczywiście w przypadku, gdy utrata włosów jest efektem zaburzenia psychicznego – jak w przypadku trichotillomanii – podstawą leczenia jest psychoterapia. Techniki terapeutyczne i praca ze specjalistą pomagają pacjentowi pozbyć się nawyku wyrywania włosów, a przerzedzone miejsca znikają po ich naturalnym odrośnięciu.

Pielęgnacja – Loxon jako preparat wzmacniający

W terapii łysienia ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Zapobiega ona utracie włosów lub przynajmniej znacznie ją opóźnia. W przypadku kłopotów z łysieniem warto zainwestować w profesjonalne produkty do pielęgnacji włosów, które niwelują jego skutki.

Przy zmaganiach z łysieniem androgenowym warto zwrócić uwagę na produkty Loxon. To preparaty dla mężczyzn w wieku 18-65 lat, zawierające minoksydylu. Produkt leczniczy należy rozpylić w miejscach nadmiernej utraty włosów i delikatnie wmasować w skórę. Środek dostępny jest bez recepty.

Oprócz stosowania odpowiednich preparatów, warto używać także wzmacniających szamponów, odżywek czy wcierek. Dodatkowo, niezbędna jest właściwa higiena, czyli regularne mycie i szczotkowanie włosów. W przypadku włosów już wypadających i osłabionych szczotkowanie nie może być jednak zbyt inwazyjne. Regularność mycia należy zaś dostosować do potrzeb włosów – na przykład bardzo długie powinno się myć rzadziej, gdyż są cięższe, a częste mycie osłabia osłonkę mechaniczną. Przede wszystkim, warto jednak obserwować swoje włosy i ich potrzeby – z pewnością odwdzięczą się wtedy pięknym i zdrowym wyglądem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:
-Brzezińska-Wcisło, L., Lis, A., Kamińska, G., & Wcisło-Dziadecka, D. (2003). Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka. Post Dermatol Alergol, 20, 260-266.
-Styczeń, P. (2015). Włosom na ratunek. Art of Beauty, 2, 32-39.
-M. Siemiątkowska: Zarys trychologii kosmetycznej, Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard 2015, 53-69
-Matysek-Nawrocka, M., Bernat, M., & Koziarski, M. Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów. Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, 7.
-Maciejewska J., Łysienie androgenowe typu męskiego. Medycyna Praktyczna, 2017
-Wilk M., Adamski Z., Choroby włosów i owłosionej skóry głowy, [w:] Adamski Z., Kaszuba A. (red.), Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Poznań, 2008, s. 150-157
-Sekita-Pilch M., Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny, sposoby zapobiegania i nowoczesne metody leczenia wypadania włosów, Wydawnictwo Diagnosis, Białystok, 2016
-Brzezinska-Wcislo, L: Badanie wpływu wybranych leków na dynamike wzrostu włosów przeprowadzone na podstawie wariantu doświadczalnego na modelu szczurów rasy Wistar oraz ocena skuteczności tych leków w aspekcie klinicznym i trichologicznym w lysieniu rozlanym kobiet. Praca habilitacyjna OAM, Katowice 1996.
-Kostanecki W: Choroby wlosów. PZWL, Warszawa 1979.
-Brzezinska-Wcislo L: Lysienia zwiazane z chorobami ustroju. Przew Lek, 2000, 5: 97-8.
-Klonowska, J. (2017). Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3