Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

M28 poleci z Mielca na pokazy do Ameryki Łacińskiej i na Karaiby

Józef Lonczak
M28 to sprawdzony, solidny i niezawodny samolot, który może pracować w najtrudniejszych warunkach pogodowych i klimatycznych
M28 to sprawdzony, solidny i niezawodny samolot, który może pracować w najtrudniejszych warunkach pogodowych i klimatycznych Fot. Krzysztof Łokaj
PZL Mielec przygotowują samolot M28 do pokazów w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Oblot i pokazy mieleckiej maszyny w siedmiu krajach i trzynastu miastach rozpoczną się w marcu i potrwają do połowy maja.

W ciągu dwóch miesięcy polska załoga i wspierający ją inżynierowie zaprezentują możliwości dwusilnikowej maszyny M28 we wszelkich warunkach pogodowych. Wśród potencjalnych nowych klientów są linie lotnicze, agendy rządowe i siły zbrojne tego regionu świata.

Powietrzne i naziemne pokazy, ze szczególnym uwzględnieniem startów z krótkich i słabo wyposażonych pasów, oraz potencjału do szybkiej rekonfiguracji samolotu, rozpoczną się w połowie marca na Trynidadzie i Tobago. Następnie prezentacje odbywać się będą w Brazylii, Argentynie, Ekwadorze, Kolumbii, Panamie i Meksyku. Samolot wyląduje również w Rio de Janeiro, gdzie w dniach 4-7 kwietnia odbędą się organizowane co dwa lata targi LAAD Defence and Security Exhibition.

- M28 to sprawdzony, solidny i niezawodny samolot, który może działać w najtrudniejszych warunkach przy minimalnym wsparciu z zewnątrz - zapewnia Janusz Zakręcki, prezes zarządu PZL Mielec, - Karaiby i Ameryka Łacińska są regionem, gdzie ludzie i towary muszą być często transportowane na stosunkowo słabo wyposażone lotniska, co sprawia, że jest to potencjalnie bardzo obiecujący rynek dla M28.

Podczas pokazów potencjalni klienci będą mogli obejrzeć M28 w akcji i sami przetestować dokładnie skonfigurowaną maszynę, która nadaje się do wykonywania różnorakich zadań operacyjnych i logistycznych.

Obecnie na całym świecie lata ponad 100 samolotów M28, spełniając zarówno funkcje cywilne jak i wojskowe. M.in. przewożą pasażerów, służą do szkolenia spadochroniarzy, patrolują granice i nadzorują łowiska. Warto dodać, że Polska Marynarka Wojenna i Polskie Siły Powietrzne z powodzeniem wykorzystują M28B „Bryza” zarówno do zwiadu morskiego jak i funkcji transportowych.

- Nadchodzący pokaz w siedmiu krajach to świetny przykład tego, jakie korzyści przyniosło firmie Sikorsky i PZL Mielec przejęcie przez koncern Lockheed Martin, który ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie w obsługiwaniu cywilnych i wojskowych klientów w regionie Karaibów i Ameryki Łacińskiej podkreśla Janusz Zakręcki. – Dostrzegamy także wzmożone zainteresowanie wykorzystaniem dwusilnikowego samolotu M28 w Afryce, Azji, Indiach, a także w Europie Środkowej, na Karaibach i w Ameryce Łacińskiej.

PZL Mielec, oprócz turbośmigłowych samolotów M28, produkuje helikoptery BLACK HAWK na rynki międzynarodowe, zatrudnia 1600 osób. To największy zakład produkcyjny Lockheed Martin poza granicami USA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24