Madonna pływała po Solinie

  Madonna pływała po Solinie

  MARIAN STRUŚ

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Madonna pływała po Solinie

  ©ZYGMUNT NATER

  SOLINA. To był pierwszy taki rejs w historii Zalewu Solińskiego. Po jego wodach płynęła Madonna Częstochowska w swej cudownej ikonie, peregrynująca po bieszczadzkich gminach.
  Madonna pływała po Solinie

  ©ZYGMUNT NATER

  Obraz Matki Bożej umieszczony był na pokładzie kutra spacerowego Zespołu Elektrowni Wodnych. Towarzyszyli mu duchowni okolicznych parafii oraz wójt gm. Solina. Kuter płynął w asyście ośmiu jednostek BWOPR, statku "Białej Floty" - "Żubr", żaglowca "SMOK" i kilku innych jednostek.
  Flotylla, udekorowana flagami papieskimi, maryjnymi i państwowymi, wypłynęła z Wołkowyi, by udać się w okolice korony zapory i przystani "Białej Floty", przepłynęła obok ośrodka WZW "Jawor" i zakończyła rejs w Zawozie. Tam przejęli obraz parafianie.
  Flotylla zatrzymała się dwa razy. Pierwszy raz przy oflagowanej boi, oznaczającej miejsce, gdzie przed zatopieniem tych terenów znajdował się kościół w Wołkowyi; drugi - w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się cmentarz w Polańczyku. Tam modlono się za dusze mieszkańców, którzy kiedyś mieszkali na tych terenach oraz za tych, których pochłonęła woda. Zofia Porębska, której mąż przed 11 laty utonął w Zalewie Solińskim, rzuciła na wodę symboliczny bukiet.
  Na trasie rejsu ustawiali się ludzie, pozdrawiając Maryję. Machali chorągiewkami, kwiatami, wznosili okrzyki, śpiewali pieśni.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo