Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magiczna moc Świątyni Słońca k. Nowin Horynieckich

Norbert Ziętal
Niektóry wierzą, że to miejsce emanuje tajemniczą mocą. Na zdj. mieszkanki pobliskiego Horyńca.
Niektóry wierzą, że to miejsce emanuje tajemniczą mocą. Na zdj. mieszkanki pobliskiego Horyńca. NORBERT ZIĘTAL
Porośnięte mchem kamienie tworzą dziwną figurę. Przed wiekami odbywały się tutaj obrzędy poświęcone płodności. I dziś niektórzy wierzą, że w tym miejscu działa jakaś niewytłumaczalna siła.

[galeria_glowna]

Jak dojechać

Jak dojechać

Samochodem - najpierw do Lubaczowa, potem na północny wschód. Są drogowskazy.
Pociągiem - są składy z Przeworska i Jarosławia. Pociągów jest mało.
Autobusem - kursują z Rzeszowa, Jarosławia, Przeworska, Stalowej Woli, Tomaszowa Lubelskiego.

Las Buczyna koło Nowin Horynieckich, w powiecie lubaczowskim. Na pozór nie różni się od innych, pięknych kompleksów leśnych Roztocza. Tylko nieliczni wiedzą, że wśród tych drzew znajduje się prastara Świątynia Słońca.

Trudno do niej trafić. Niedawno ktoś oznakował trasę strzałkami, ale i tak bez miejscowego przewodnika łatwo zmylić drogę w plątaninie leśnych duktów.

A jeżeli nawet "zwykły" turysta dojdzie w pobliże tego miejsca, to i tak nie będzie wiedział, gdzie się znajduje. Pomyśli zapewne, że to tylko porośnięte mchem kamienie. Bo - jak twierdzą niektórzy - aby trafić do świątyni, trzeba tego chcieć w głębi serca.

My korzystamy z pomocy Marka Janczura, pasjonata regionu i nauczyciela historii z Horyńca Zdroju.

Uważaj na Południce

Na wycieczkę najlepiej wybrać się wczesnym rankiem. Podobno wtedy moc działa najsilniej. Trzeba się spieszyć i nie przedłużać wizyty do południa. Wtedy tą częścią lasu podobno rządzą Południce. A z nimi lepiej nie zadzierać.

- Tutejsze legendy opisują to miejsce, jako magiczne - opowiada Janczur. - Jeśli wierzono w to przed wiekami, może ktoś również dzisiaj wierzy, że emanuje stąd jakaś moc?

Według ludowych przekazów, w Świątyni Słońca odprawiano pogańskie misteria. Rozpoczynano je o świcie, gdy przed otwór w centralnym kamieniu wpadał pierwszy promień słoneczny.

Przydatne adresy

Przydatne adresy

Urząd Gminy w Horyńcu - Zdroju
Al. Przyjaźni 5
37-620 Horyniec - Zdrój
tel. 016 631-34-55
[email protected]
www.ughorynie.iap.pl

Zespół Parków Krajobrazowych
ul. Wybrzeże Ojca Świętego Jana Pawła II 24
37-700 Przemyśl
tel. 016 670-48-74
[email protected]
www.parkiprz.itl.pl

Roztoczańskie Stonehenge

Piaszczystą drogą brniemy przez las. Docieramy na miejsce. Przed nami sporej wielkości płaskowyż otoczony stromą skarpą. Miejsce z natury obronne. Od razu rzuca się w oczy największy głaz - sporej wielkości wapienny ostaniec z okrągłym otworem w środku. Porośnięty mchem, zagrzebany jest w ziemi pod kątem 45 stopni, z nachyleniem na wschód.

Miejsce wydaje się dziwne. Jest cicho, ptaki nie śpiewają. Mówiąc do siebie, bezwiednie ściszamy głos.

Dostrzegamy kolejne głazy. Są większe i mniejsze. Niektóre prawie zagrzebane w ziemi. W południowo-wschodnim krańcu płaskowyżu wyróżnia się potężny wapienny kamień podobny do... tronu. Ma wygodne siedzisko a nawet podnóżek. Wzdłuż południowego brzegu skarpy znajdujemy rząd mniejszych kamieni. Po kilkudziesięciu metrach pod kątem prostym widzimy kolejny rząd głazów ciągnących się na północ.

Odmierzamy odległości. Pomiędzy "narożnikami" jest prawie taka sama - około 25 metrów. Wychodzi na to, że głazy tworzą figurę geometryczną. W jej centrum tkwi wapienny ostaniec z otworem. Głazów nie ma tylko od strony wschodniej. Być może dlatego, że w czasie I wojny światowej na tym terenie toczyły się walki. Żołnierze kopali okopy i budowali umocnienia. Możliwe, że niektóre głazy przeszkadzały im i je gdzieś usunęli. Było to łatwe, bo obok jest spora skarpa.

Jaką figurę tworzyły głazy? - To na pewno nie był krąg - zastanawiamy się. - Może kwadrat, może pentagon?

Turystów najwięcej jest latem

Świątynia Słońca ożywa szczególnie pod koniec czerwca. Zjeżdżają tu turyści z różnych storn Polski a pewnie nawet i świata. Przychodzą najczęściej w kilku lub kilkunastoosobowych grupach. Bywa, że są poprzebierani w różne stroje, przeważnie stylizowane na starosłowiańskie.

Magia tego miejsca działa jednak nie tylko 21 czerwca, czyli w kalendarzowy początek lata. Niektórzy twierdzą, że warto tu się wybrać w każdy inny dzień roku.

Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że...

Pobliski Horyniec - Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa. Dzięki lasom sosnowym panuje tu tzw. fitoklimat, przesycony oparami olejków eterycznych, szczególnie korzystnych i cennych dla zdrowia. Klimat sprzyja pacjentom z nadciśnieniem tętniczym. Miasteczko i okolice są zasobne w wody mineralne i złoża borowiny o doskonałych właściwościach leczniczych.
Funkcjonujące w Horyńcu - Zdroju sanatoria leczą choroby kostno - stawowe, narządów ruchu i kręgosłupa, przemiany materii i chorób neurologicznych i reumatycznych.
Dzięki panującemu w Horyńcu - Zdroju specyficznemu mikroklimatowi latem temperatura jest o jeden stopień wyższa niż w okolicy, a zimą o jeden stopień niższa.

Miniaturowe Stonehenge?

Na tych terenach w czasach przedchrześcijańskich czczono Swaroga. Potężne słowiańskie bóstwo władało niebem, Słońcem i ogniem. Do celów kultowych ówczesnym kapłanom i szamanom potrzebna była wiedza o ruchach ciał niebieskich. Może więc taki układ głazów nie wyznaczał tylko obrębu tajemniczej świątyni? Może to jest prymitywne obserwatorium astronomiczne? Coś w rodzaju miniatury brytyjskiego Stonehenge?

Miejscowi kiedyś bali się świątyni. Twierdzili, że działają tam jakieś niewytłumaczalne moce. Dziś coraz liczniej przyjeżdżający tu turyści takich oporów nie mają. A dla kuracjuszy pobliskiego sanatorium w Horyńcu wyprawa do tajemniczych kamiennych ostańców to przeżycie niezwykle ekscytujące. Działa niczym terapia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24