Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majątek Hanasiewicza

IWONA BALICKA
Wychowankowie Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie opiekują się grobem Henryka Hanasiewicza, rzeszowskiego adwokata, który cały swój majątek przepisał na cele społeczne. Willa z ogrodem przy ul. Unii Lubelskiej, w której mieści się dziś Pogotowie, też była jego własnością.

Hanasiewicz urodził się w Baligrodzie, ale po ukończeniu studiów doktoranckich na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie w 1902 r. na stałe zamieszkał w Rzeszowie. Był znanym adwokatem i społecznikiem. Kochał dzieci i marzył o własnym potomstwie, ale niestety nie doczekał się go. Dlatego cały swój majątek zapisał na cele społeczne.
Testamentem z 3 grudnia 1922 r. stworzył fundacje na cele publiczne. W willi z ogrodem i zabudowaniami gospodarczymi przy ul. Unii Lubelskiej zgodnie z jego życzeniem miał powstać szpitalik-przytułek pod wezwaniem Dzieciątka Jezus. Pomoc i wsparcie miały tam otrzymywać ,osłabione dzieci wyzwania chrześcijańskiego, narodowości polskiej pochodzących z miasteczka Baligród i miasta Rzeszowa".
- Jedyną właściwie zrealizowaną i do dziś czynną częścią zapisu fundacji jest właśnie willa, w której mieści się nasze Pogotowie. Pomoc i schronienie znajdują tu dzieci i młodzież, które zgodnie z życzeniem H. Hanasiewicza potrzebują ,pielęgnacji i rekonwalescencji" - mówi Jolanta Milewska, dyr. Pogotowia Opiekuńczego w Rzeszowie.
Obecnie w Pogotowiu przebywa 28 dzieci w wieku od 10 do 17 lat. Opiekuje się nimi 10 wychowawców, pedagog, psycholog i terapeuta. Pogotowie jest też całodobową placówką interwencyjną. W budynku, tuż za willą w zabudowaniach gospodarczych mieści Zespół Szkół: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Uczęszczają tam wychowankowie pogotowia, a także dzieci spoza placówki.
- Każde dziecko, które trafia do naszej placówki przegląda kronikę pogotowia, w której jest życiorys Henryka Hanasiewicza. Opiekujemy się jego grobem na Starym Cmentarzu - mówi dyr. Milewska.
Hanasiewicz zostawił dla Rzeszowa spory majątek. Teren na którym mieści się stadion sportowy przy ul. Langiewicza, to dar dla ,kształcącej się młodzieży polskiej". Przy ul. Hoffmanowej, tam gdzie mieści się przychodnia, właściciel widział ogród warzywny i kwiatowy dla ,dziewcząt polskich". Natomiast w miejscu obecnego ogródka jordanowskiego przy ul. Unii Lubelskiej miały zostać wybudowane teatr i muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24