MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Malawa jednak w Rzeszowie? Decydujące spotkanie za tydzień

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Władze Rzeszowa, gminy Krasne, sołectwa Malawa i przedstawiciele mieszkańców spotkają się w przyszły piątek w Warszawie z Pawłem Szefernakerem, wiceministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Spotkanie w resorcie spraw wewnętrznych zostało zorganizowane z inicjatywy wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, który w ostatnich wyborach dostał się do parlamentu z rzeszowskiej listy prawicy. Jedną z jego wyborczych obietnic była pomoc w powiększeniu miasta. O ile przyłączenie do Rzeszowa Pogwizdowa Nowego z gminy Głogów Małopolski jest już przesądzone, bo we wtorek zgodził się na nie rząd, wciąż otwarta pozostaje kwestia Malawy z gminy Krasne. Zdaniem wiceministra Warchoła, to sołectwo także należy jak najszybciej włączyć do miasta.

- Przede wszystkim dlatego, że taka jest wola większości mieszkańców Malawy. Ponad 50 procent z nich opowiada sie za włączeniem do miasta. I należy ich zdanie uszanować, tym bardziej, że opinie innych mieszkańców przyłączonych wcześniej do miasta potwierdzają, że były to słuszne decyzje

– mówi Marcin Warchoł.

Powołuje się na badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

– Wynika z nich, że poziom satysfakcji na nowych osiedlach jest ogromny. Ponad 90 procent ludzi nie chciałoby wracać do gmin, a 9 na 10 osób pozytywnie mówi o zmianach, jakie zachodzą w ich okolicy po włączeniu do miasta. Nic dziwnego, skoro od 2006 roku w nowe tereny miasto zainwestowało 2,2 mld złotych – mówi wiceminister Warchoł. A opór sąsiednich gmin przed zmianami granic tłumaczy przede wszystkim partykularnymi interesami ich włodarzy. – Ich interesy są na kolizyjnym kursie z interesami mieszkańców, ale przypominam, że samorząd reprezentuje tych ludzi – dodaje wiceminister Warchoł.

Podczas spotkania w MSWiA ma paść konkretna propozycja co do dalszego powiększenia miasta. Może to być albo włączenie Malawy już od początku 2021 roku, albo nawet połączenie miasta z całą gminą Krasne, co z kolei na wiosnę proponowała miastu wojewoda Ewa Leniart. Opiniując wniosek miasta o włączenie sąsiednich sołectw zwróciła uwagę, że połączenie z cała gminą to lepsze rozwiązanie niż odłączanie od sąsiadów pojedynczych sołectw.

Władze Rzeszowa takim rozwiązaniem są także zainteresowane, bo dałoby ono nowemu miastu powstałemu z Rzeszowa i całej gminy Krasne około 100 mln zł ministerialnego bonusa. Prezydent Tadeusz Ferenc zapowiedział, że w całości zainwestowałby te pieniądze w nowe osiedle powstałe z sąsiedniej gminy.

- Najważniejsze jest to, że po raz pierwszy dojdzie do spotkania, podczas którego wszystkie strony, których dotyczą te propozycje będą mogły porozmawiać rzeczowo, na konkretne argumenty. Mam nadzieję, że uda się wypracować wspólne stanowisko, które będzie korzystne przede wszystkim dla mieszkańców – kończy Marcin Warchoł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24