Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malawa jednak w Rzeszowie? Prezydent Ferenc był w Warszawie

Bartosz Gubernat
Archiwum
Mimo sprzeciwu mieszkańców Malawy, Rzeszów ma duże szanse na kolejne powiększenie. Tadeusz Ferenc rozmawiał o tym w Warszawie.

- Właśnie wróciłem z Warszawy, gdzie rozmawiałem z ministrem Bonim o rozwoju Rzeszowa. Obaj zgadzamy się, że nasze miasto musi rosnąć. Malawa? Minister mówi "tak". Odpowiednie rozporządzenie już przygotował i lada dzień przedłoży je Radzie Ministrów. Mam nadzieję, że się uda - mówi Tadeusz Ferenc prezydent Rzeszowa.

Malawa z gminy Krasne to jedna z sześciu wiosek, o których przyłączenie od stycznia 2013 roku walczy Rzeszów. Pozostałe pięć to Miłocin, Rudna Mała i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Młp., Zaczernie z gminy Trzebownisko i Świlcza z Rudnej Wielkiej. W sumie to aż 10900 mieszkańców i 42 km kw. powierzchni.

Na przyłączenie takiej powierzchni szanse są jednak minimalne, bo we wszystkich sześciu sołectwach konsultacje społeczne wypadły dla Rzeszowa niekorzystnie. Poza Krasnem, we wszystkich gminach zmianę granic negatywnie zaopiniowali także tamtejsi radni. Dlatego wojewoda Małgorzata Chomycz - Śmigielska opiniując zmianę granic ministrowi administracji i cyfryzacji, zgodziła się tylko na przyłączenie do miasta Malawy.

Mimo pozytywnej opinii wojewody szanse na poszerzenie Rzeszowa w Warszawie ocenia się pół na pół. Chociaż w rozporządzeniu przygotowanym dla Rady Ministrów przez resort administracji jest mowa o przyłączeniu Malawy, podczas ostatniego posiedzenia Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zaopiniowała pomysł negatywnie. Alfred Maternia, wójt gminy Krasne nie jest zdziwiony takim stanowiskiem.

- Bo skoro większość mieszkańców Malawy chce zostać w gminie, powinien uszanować ich stanowisko - mówi wójt.

Władze sąsiedniej gminy ściskają kciuki za pozytywne rozstrzygnięcie sprawy także z powodów ekonomicznych.

- Malawa to jedna trzecia ludności i terytorium gminy. Ponad 25 procent dochodów do naszego budżetu pochodzi z tego sołectwa. Ewentualne odłączenie wioski nie rozłożyłoby gminy na łopatki, ale na pewno nie byłoby dla nas korzystne. Mniejsza gmina to utrata sporej części potencjału - tłumaczy wójt Maternia.

Mimo tego prezydent Ferenc liczy na pozytywne rozstrzygnięcie sprawy. Ostateczną decyzję Rada Ministrów podejmie w tej kwestii 24 lipca. Opinia komisji nie jest dla niej wiążąca.

- Ja bazuję na projekcie rozporządzenia, w którym poszerzenie miasta jest. Minister obiecał, że będzie przekonywał szefów pozostałych resortów do poszerzenia Rzeszowa. Jestem spokojny - deklaruje Ferenc.

- Do mnie żadne przecieki nie docierają, na nikogo nacisków nie wywieram. Jako gmina nie mamy aż takiej siły przebicia. Liczę, że dla ministrów także najważniejsze będzie zdanie mieszkańców - odpowiada wójt Maternia.

Malawa ma 12,7 km kw. powierzchni, oraz ok. 2850 mieszkańców. Za jej przyłączeniem do Rzeszowa głosowali radni lewicy wspierani przez Platformę Obywatelską i Krystynę Wróblewską z PiS. Miasto widzi tu osiedla domów jednorodzinnych. Jeśli potwierdzi się, że sołectwo leży na złożach wód geotermalnych, urzędnicy postarają się ściągnąć tu także inwestora na ośrodki wypoczynkowe z gorącymi basenami.

- Kolejnym krokiem ku aglomeracji powinno być włączenie do miasta lotniska w Jasionce. W tej kwestii z ministrem Bonim także się zgodziliśmy, dlatego liczę, że władze gminy Trzebownisko w końcu zgodzą się na naszą propozycję połączenia - kończy prezydent Ferenc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24