Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małe mieszkania lubią jasne drzwi

Materiał Partnera Serwisu
Białe drzwi są w tym sezonie bardzo modne.
Białe drzwi są w tym sezonie bardzo modne. Archiwum firmy BOZ
Drzwi to jeden z ważniejszych elementów dekoracyjnych każdego wnętrza. Dobrze dobrany model stworzy niepowtarzalny klimat w naszego domu lub mieszkania.

Aby wybór był trafny, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim model powinien pasować do wystroju wnętrza, jaki sobie założyliśmy w podstawowej fazie jego projektowania. A kolor powinien być dopasowany do podłóg, które są w najbliższym kontakcie z drzwiami, oraz mebli.

Tak samo, albo zupełnie inaczej

- Sprawdzona zasada mówi, że odcień powinien być identyczny lub zbliżony do podłóg. Ewentualnie można zastosować bardzo wyraźny kontrast kolorystyczny, Takie połączenie świadczy o przemyślanej świadomości projektu wnętrza – mówi Ewa Półtorak z firmy BOZ w Rzeszowie.

Aby wybór był trafny, do próbnika oklein stosowanych na drzwiach warto przyłożyć np. próbkę paneli, bądź płytek. To ważne, aby po zestawieniu obu elementów nie okazało się, że są to dwie zupełnie niepasujące do siebie tonacje kolorystyczne. Albo, że usłojenie widoczne na drzwiach „gryzie się" z usłojeniem wybranej podłogi.
- Kolor drzwi jest bardzo ważny, gdyż źle dobrany może popsuć efekt pieczołowicie zaprojektowanego wnętrza – przekonuje Ewa Półtorak.

Małe wnętrze – jasne barwy

Sprawdzona zasada mówi, że do małych wnętrz sprawdzają się kolory jasne. Na przykład hit tego sezonu, czyli biel. Może ona być kryjąca, albo przełamana delikatnymi słojami drewna. W tym przypadku rozsądną alternatywą będą też naturalne odcienie drewna: dąb bielony, sosna norweska, dąb skandynawski, dąb czy klon.

Natomiast w dużych przestrzennych pomieszczeniach sprawdzą się ciepłe odcienie brązu, jak np. orzech, wiśnia czy merbau. Pozwolą one ożywić wnętrze, nadając tym samym swoisty klimat. Można z powodzeniem zastosować także zupełnie ciemne kolory, jak wenge i heban.

Kiedy wybrać szyby?

Kolejna istotna wskazówka dotyczy przeszklenia drzwi. W dużym, przestronnym wnętrzu bardzo dobrze sprawdzają się drzwi pełne, zupełnie zabudowane. Natomiast w małym, niezwykle trafiony będzie zakup przeszklonych drzwi, które pozwolą doświetlić ciemne zakątki wnętrza.

Do małych mieszkań zaleca się wybór przeszkolonych drzwi, co pozwala uzyskać efekt doświetlenia oraz lekkości. Drzwi z mniejszą liczbą szybek, albo zupełnie zabudowane zazwyczaj stosowane są z kolei w takich pomieszczeniach, jak łazienki, czy sypialnie. Powód? Zapewniają większy poziom intymności, a przestrzeń zamknięta za nimi będzie jeszcze bardziej osobista.

Różne rodzaje budowy skrzydła

Bardzo ważnym aspektem jest rodzaj wykończenia skrzydła, jego budowa. Może ona być płytowa, lub ramowa. Wypełnieniem skrzydła najczęściej stosowanym w drzwiach płytowych jest plaster miodu lub wzmocniona budowa skrzydła przez płytę wiórowo-otworową.

- Należy zwrócić uwagę na okleinę. Może być naturalna, czyli tzw. fornir, albo sztuczna czyli tzw. laminat. Należy się upewnić czy jest ona odporna na ścieranie i zarysowania – mówi Ewa Półtorak.

Futryny, inaczej nazywane ościeżnicami najczęściej przez klientów są wybierane w wersji opaskowej, regulowanej. Przeszklenie może być matowe, ornamentowe lub przezroczyste. Z kolei zamek może się składać wyłącznie z klamki (wariant oszczędnościowy) lub również z funkcji zamknięcia. Wybrać można nawet kolor i rodzaj zawiasów.

- Wszystkie te elementy powinny stanowić idealną i harmonijną całość. Komplet wybranych drzwi powinien być jednolity, tak aby powstała estetyczna spójność. Łączenie w jednym domu, mieszkaniu różnych modeli wprowadzi chaos architektoniczny.
Wybór modelu drzwi to dokładnie połowa drogi do celu wieńczącego dzieło w postaci zamontowanych drzwi w naszych domach, czy mieszkaniach – zapewnia Ewa Półtorak.

UWAGA!
Zamawiając drzwi klienci często zapominają o technicznej stronie zamówienia jakie składają w salonie. Bardzo ważne jest prawidłowe określenie kierunku otwierania drzwi, ich rozmiaru i zakresu regulacji ościeżnicy. Nawet najmniejszy błąd popełniony podczas pomiaru może nastręczyć wielu problemów przy ostatecznym montażu. Dlatego ważne jest, aby skorzystać z pomocy pomiarowców, którzy w profesjonalny sposób zadbają o techniczną oprawę zamówienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24