Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małoinwazyjne operacje kręgosłupa można robić na NFZ. Specjaliści stosują m.in endoskopową chirurgię kręgosłupa

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Endoskopowy zabieg to przede wszystkim mniejszy ból dla pacjenta, szybszy powrót do zdrowia, a także mniejsze ryzyko tworzenia się rozległych blizn pozabiegowych
Endoskopowy zabieg to przede wszystkim mniejszy ból dla pacjenta, szybszy powrót do zdrowia, a także mniejsze ryzyko tworzenia się rozległych blizn pozabiegowych Szpital Pro-Familia
W rzeszowskim szpitalu Pro-Familia od kilku miesięcy przeprowadzane są małoinwazyjne operacje kręgosłupa. Teraz zabiegi wykonywane są w ramach kontraktu z NFZ.

- Małoinwazyjne operacje kręgosłupa to przede wszystkim mniejsze ryzyko powikłań, mniejsze dolegliwości bólowe, a także szybsza rekonwalescencja i powrót do codziennych aktywności. Choć nasz oddział działa zaledwie kilka miesięcy, w tym czasie specjaliści przeprowadzili blisko 50 operacji. Zainteresowanie jest ogromne. To dowodzi, że problemy z kręgosłupem to plaga naszych czasów - to choroba społeczna, która dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci. Będziemy robić wszystko aby to zmienić - wyjaśnia doktor Radosław Skiba, dyrektor szpitala.

I dodaje, że szpital Pro-Familia zaczyna współpracę w zakresie chirurgii kręgosłupa z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Co prawda, na ten moment kontrakt nie zabezpieczy potrzeb wszystkich chętnych. Ale to dobry początek, szczególnie, że od ponad dwóch lat w naszym szpitalu funkcjonuje oddział ortopedii dziecięcej. To daje nam możliwość, aby zapewniać w zakresie chirurgii kręgosłupa opiekę również dzieciom - dopowiada dyrektor.

Specjaliści stosują małoinwazyjne techniki operacyjne, m.in endoskopową chirurgię kręgosłupa. Zabieg wykonuje się przez niewielkie (ok. 1 cm) nacięcie skóry, przez które do ciała pacjenta wprowadzany jest endoskop połączony z kamerą.

- Kamera umożliwia nam lepszą wizualizację operowanego miejsca poprzez powiększenie najdrobniejszych szczegółów. Operator używając mikronarzędzi usuwa masy wypadniętego dysku, odbarczając jednocześnie podrażniony nerw. Zabieg trwa ok. godziny i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym - w zależności od położenia przepukliny - wyjaśnia dr Robert Konior, specjalista neurochirurgii.

Endoskopowy zabieg z uwagi na znikomą inwazyjność procedury to przede wszystkim mniejszy ból dla pacjenta, szybszy powrót do zdrowia, a także mniejsze ryzyko tworzenia się rozległych blizn pozabiegowych.

- Z wykorzystaniem małoinwazyjnych metod przy użyciu specjalistycznego mikroskopu, wykonujemy zabiegi odcinka lędźwiowego, piersiowego i szyjnego, a także procedury przeciwbólowe takie jak termolezja czy blokady p/bólowe - wylicza dr Marcin Czternastek, specjalista neurochirurgii.

Lekarze z Pro-Familii wykonali już ponad 50 operacji. Na konsultacje zgłaszają się np. pacjenci, którzy cierpią przez wiele miesięcy z powodu przepukliny jądra miażdżystego w odcinku szyjnym lub lędźwiowym. W takich przypadkach operacja trwa nieco ponad godzinę, a tuż po jej zakończeniu pacjent uzyskuje remisję dolegliwości bólowych. Po kilku godzinach wraca do samodzielności. Powrót do codziennych aktywności zwykle jest szybszy niż w przypadku tradycyjnych operacji.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24