Małpia ospa, szkarlatyna, bąblowica... Wiemy, na co chorowali mieszkańcy Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego

OPRAC.:
Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Rzeszowski sanepid przygotował raport podsumowujący 2022 rok. Jest w nim rozdział poświęcony chorobom zakaźnym, które zostały wykryte u mieszkańców Rzeszowa oraz powiatu. Okazuje się, że były u nas m.in. małpia ospa, krztusiec, szkarlatyna, kiła, rzeżączka, bąblowica, malaria.

Raport o stanie sanitarnym zostanie przedstawiony na najbliższej, wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa.

Czytamy w nim, że w 2022 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie zarejestrował 26122 zachorowania na choroby zakaźne, z czego 15923 wśród mieszkańców Rzeszowa, natomiast 10199 wśród mieszkańców powiatu rzeszowskiego. Hospitalizowane były 2464 osoby.

Jakie to były m.in. choroby?

  • salmoneloza - 73 przypadki,
  • bakteryjne zakażenia jelitowe wywołane przez E. coli biegunkotwórczą - 3,
  • bakteryjne zakażenia jelitowe wywołane przez Campylobacter - 5,
  • giardioza (lamblioza) - 11,
  • wirusowe zakażenia jelitowe wywołane przez rotawirusy - 299,
  • wirusowe zakażenia jelitowe wywołane przez norowirusy - 76,
  • wirusowe zakażenia jelitowe u dzieci do lat 2 - 196,
  • listerioza - 2,
  • krztusiec - 2,
  • szkarlatyna - 292,
  • legioneloza - 1,
  • kiła - 23,
  • rzeżączka - 4,
  • borelioza - 188,
  • choroba Creutzfeldta-Jakoba - 1,
  • kleszczowe zapalenie mózgu - 2,
  • wirusowe zapalenie opon mózgowych - 6,
  • choroba wywołana przez hantawirusy - 1,
  • ospa wietrzna - 1548,
  • wirusowe zapalenie wątroby - 46,
  • AIDS - 1,
  • nowo wykryte zakażenia HIV - 24,
  • świnka - 12,
  • malaria - 1,
  • bąblowica - 1,
  • choroba wywołana przez Streptococcus pneumoniae, inwazyjna - 22,
  • Covid-19 - 22466,
  • ospa małpia - 1.

Grypa

W opracowaniu rzeszowskiego sanepidu czytamy: "Podczas epidemii COVID-19 od marca 2020 r. do marca 2022 r. właściwie nie rejestrowano potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi zachorowań na grypę. Wirus SARS-CoV-2 zdominował w tym czasie całkowicie infekcje dróg oddechowych. Zachorowania na grypę w 2020 r. zarejestrowano w pierwszym kwartale, jeszcze przed wybuchem pandemii. Początek sezonu epidemicznego grypy, który rozpoczął się w październiku 2022 r. pokazuje, że grypa w tym sezonie uaktywnia się po ponad 2-letnim okresie uśpienia, a szczególnie narażone na zachorowania na grypę są dzieci".

Zachorowania na gruźlicę

Raport wskazuje, że w 2022 roku do Oddziału Epidemiologii wpłynęły 33 zgłoszenia rozpoznania gruźlicy. Zgłoszono 21 zachorowań u mieszkańców Rzeszowa oraz 12 zachorowań u osób z powiatu rzeszowskiego. Rozpoznano gruźlicę płuc i opłucnej u 28 osób, gruźlicę płuc i opłucnej niepotwierdzoną bakteriologicznie i histologicznie u 4 osób oraz gruźlicę układu nerwowego u 1 osoby.

Epidemiolodzy zwracają uwagę, że liczba zachorowań w 2022 r. była na podobnym poziomie, jak w ostatnich dwóch latach przed pandemią COVID-19. - Spadek liczby zgłoszeń w 2020 r. nie jest zapewne wynikiem zmniejszonej zachorowalności na gruźlicę, a wynikał raczej z utrudnień w dostępności do lekarzy specjalistów i poradni gruźlicy oraz zmniejszonych możliwości diagnostyki w tym kierunku w pierwszym roku pandemii. Wzrost w roku 2021 wynika ze zwiększonej zgłaszalności do poradni osób, które chorowały już w 2020 r., ale nie miały dostępu do właściwych świadczeń z uwagi na sytuację epidemiologiczną COVID-19 w Polsce.

Z danych wynika, że na gruźlicę choruje więcej mężczyzn niż kobiet. W 2022 r. w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim zachorowało 28 mężczyzn (8 zmarło) oraz 5 kobiet. Najwięcej zachorowań stwierdzono w grupie wiekowej 40-49 lat oraz w grupie powyżej 60 roku życia.

PPIS w Rzeszowie wydał 3 decyzje nakazujące chorym na gruźlicę poddanie się obowiązkowemu leczeniu do czasu uznania ich przez lekarza prowadzącego za osoby zdrowe. Nadzorem epidemiologicznym objął 30 osób z najbliższego otoczenia chorych w okresie prątkowania (członkowie rodziny, pensjonariusze domu pomocy społecznej, współpracownicy), kierując ich do lekarza
rodzinnego po poradę oraz niezbędną diagnostykę w kierunku gruźlicy.

Zakażenia jelitowe i zatrucia pokarmowe

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie zarejestrował 181 zachorowań na bakteryjne zakażenia jelitowe, w tym 69 zachorowań na salmonellozę, 509 zachorowań na wirusowe zakażenia jelitowe oraz 155 zakażeń jelitowych o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu.

- Bakteryjne zakażenia jelitowe wywołują najczęściej bakterie: Salmonella, Eschierichia coli, Campylobacter oraz Clostridioides difficile. Natomiast wirusowe zakażenia jelitowe są zazwyczaj wywołane przez rotawirusy i norowirusy. W wielu przypadkach zakażeń jelitowych nie udaje się określić badaniami czynnika chorobotwórczego, a lekarze rozpoznają zakażenie jedynie na podstawie rodzaju objawów klinicznych u pacjenta - czytamy w raporcie.

W 2022 r. zarejestrowano 7 ognisk zbiorowych zatruć pokarmowych:

  • w mieszkaniu prywatnym w Rzeszowie wśród uchodźców z Ukrainy (dwie kobiety z dziećmi);
  • podejrzenie zbiorowego zatrucia pokarmowego w restauracji hotelowej w powiecie rzeszowskim wśród uczestników 2 przyjęć komunijnych – nadzorem objęto 44 osoby tj.: dwie rodziny uczestniczące w przyjęciach, pracowników kuchni i zaplecza kuchennego oraz pracowników cukierni przygotowujących ciasta i torty komunijne;
  • w domu prywatnym w Rzeszowie, najprawdopodobniej podczas spożywania rodzinnego obiadu – wśród 7 osób narażonych u 3 wystąpiły objawy chorobowe, w tym u 2 dzieci;
  • podejrzenie zbiorowego zatrucia pokarmowego podczas przyjęcia weselnego w restauracji w Rzeszowie – przyjęciu uczestniczyło 10 osób, z czego u 4 wystąpiły objawy chorobowe;
  • w czteroosobowej rodzinie z powiatu rzeszowskiego (podczas spotkania spożywano m.in. sałatkę z brokułem i kurczakiem oraz ciasto z kremem);
  • w pięcioosobowej rodzinie – u 2 dzieci wystąpiły objawy zatrucia pokarmowego;
  • u 2 kobiet w domu prywatnym w powiecie rzeszowskim.

Choroby zakaźne przenoszone drogą płciową

W minionym roku w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim odnotowano zwiększoną liczbę zakażeń wirusem HIV oraz zachorowań na kiłę w porównaniu z ubiegłymi latami. Sanepid tłumaczy, że może to mieć związek z poprawą w dostępności do badań diagnostycznych, ale również z dużą migracją ludności w 2022 roku w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Dużą część zakażeń wykryto u obcokrajowców.

Borelioza - choroba od kleszczy

Tu liczby wyglądają tak: w 2022 roku PPIS w Rzeszowie zarejestrował łącznie 178 zachorowań na boreliozę, w tym 157 przypadków postaci skórnej, 10 przypadków neuroboreliozy i 11 przypadków postaci kostno-stawowej boreliozy. Nieznacznie większą zapadalność na boreliozę zaobserwowano na terenie powiatu rzeszowskiego niż w Rzeszowie - 82 zachorowania dotyczyły mieszkańców Rzeszowa, natomiast 96 przypadków zachorowań wykryto u osób z powiatu rzeszowskiego.

Styczność i narażenie na wściekliznę

- Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych, śmiertelnych chorób odzwierzęcych, wywołaną przez wirusa z rodzaju Lyssavirus, atakującą centralny układ nerwowy. W Polsce rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy, z którego wirus może przenieść się na inne
zwierzęta (np. psy, koty). Wirus wścieklizny szerzy się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (np. pogryzienie). Okres inkubacji wścieklizny zależy od ilości i zjadliwości wirusa, miejsca zranienia, wielkości
obrażeń oraz gatunku zwierzęcia (może trwać nawet kilka miesięcy) - wyjaśniają autorzy opracowania.

W ub. r. do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie wpłynęły 493 zgłoszenia, że dana osoba mogła się zarazić wścieklizną. Do szczepień przeciw wściekliźnie zostało zakwalifikowanych 113 osób podejrzanych o styczność i narażenie na wirusa wścieklizny.

Ospa małpia – nowy problem zdrowotny 2022 roku

Nazwa choroby wzięła się stąd, że po raz pierwszy wirus powodujący tę chorobę został wyizolowany od małp.

- Objawy choroby to początkowo m. in. wysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, ból głowy, ból pleców, osłabienie. Następnie u pacjenta rozwija się charakterystyczna wysypka utrzymująca się od 2 do 4 tygodni. Drogi szerzenia się zakażenia MPXV to droga kropelkowa albo poprzez krew i wydzieliny w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną - podaje sanepid w Rzeszowie.

W 2022 r. do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie wpłynęły informacje o 5 przypadkach podejrzenia małpiej ospy, z czego potwierdzono laboratoryjnie 1 przypadek - u mężczyzny z Rzeszowa.

- Osoby podejrzane o zachorowanie na MPX lub u których rozpoznano MPX podlegają obowiązkowej hospitalizacji lub izolacji domowej, a osoby z bliskiego kontaktu – obowiązkowej kwarantannie.

Nowy mammograf w gnieźnieńskim szpitalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie