Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maluch idzie do dentysty

nowiny24.pl
W tym wieku ze szczerbą w buzi wygląda się ładnie.
W tym wieku ze szczerbą w buzi wygląda się ładnie. Archiwum
Dziecko nie musi bać się dentysty. Z wizytą nie można jednak czekać, aż szkrabowi zacznie dokuczać zepsuty ząb.

Niemowlę warto pokazać specjaliście, już wtedy, gdy w buzi pojawi się kilka ząbków.

Z pierwszego ząbka rodzice najczęściej cieszą się, gdy ich pociecha ma 6 - 7 miesięcy. Czasem wcześniej lub później. Pierwsze wyżynają się zwykle dolne jedynki. Pojawieniu się zębów mogą towarzyszyć przykre objawy: ból dziąseł, gorączka, rozdrażnienie, utrata apetytu.

Może boleć, ale nie musi

- Każde dziecko inaczej przechodzi ząbkowanie. U jednych zęby pojawiają się bezboleśnie, u drugich to długi i bolesny proces - mówi lek. stom. Joanna Drozd z Rzeszowa.

Gdy nasze dziecko należy do tej drugiej grupy, możemy mu pomóc wcierając w dziąsła przeciwbólowy żel (bobodent, calgel, dentinoks). Maluchowi można podać też paracetamol lub ibuprofen dla niemowląt.

- Gdy dziecko potrafi już samodzielnie trzymać jedzenie i gryźć, radzę dać mu piętkę chleba z poprzedniego dnia. To najlepszy gryzaczek, który masuje dziąsła i przyspiesza ich wyżynanie - radzi lek. stom. Joanna Drozd.

Kiedy do dentysty?

Możliwe objawy ząbkowania:

- obfite ślinienie
- wkładanie do buzi rączek i wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu dziecka
- rozdrażnienie
- dziąsła mogą być zaczerwienione, rozpulchnione
- stan podgorączkowy
- luźniejsze stolce

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna się odbyć, gdy w buzi dziecka bieli się od 4 do 8 ząbków.

- Maluch ma wówczas okazję oswoić się z gabinetem i dentystą. Stomatolog przy okazji tej wizyty ocenia, czy dziecko nie ma wady zgryzu - podkreśla lek. stom. Joanna Drozd.

Lekarze stomatolodzy twierdzą, że najważniejsze, to nie czekać aż pojawi się problem i dziecko trafi na dentystyczny fotel z bolącym zębem.

- Takiej wizycie towarzyszy ból. Wtedy może pojawić się uraz i każda kolejna wizyta będzie dla dziecka dużym stresem - ostrzega lek. stom. Joanna Drozd.

Ważne, by wizyty odbywały się regularnie. Wtedy stomatolog jest w stanie wychwycić problem w zalążku i szybko mu zapobiec.

- To nieprawda, że zęby mleczne nie wymagają leczenia. Gdy pojawia się ubytek, leczenie jest konieczne - twierdzi lek. stom. Joanna Drozd.

To ważne tym bardziej, że zepsute zęby są siedliskiem bakterii i mogą być przyczyną groźnych chorób!

Myjemy małe ząbki

Częstym wizytom u dentysty można zapobiec dbając o higienę jamy ustnej. Nawet najmłodszym niemowlętom, które nie mają zębów, powinno się po karmieniu przecierać dziąsła zwilżonym gazikiem.

- Resztki jedzenia są doskonałą pożywką dla bakterii. Gdy dziecko ma już zęby, można kupić specjalne silikonowe nakładki na palec i czyścić nimi mleczaki - doradza lek. stom. Joanna Drozd.

W sklepach dla dzieci i dobrych drogeriach oraz niektórych aptekach są także specjalne pasty dla dzieci, dostosowane do wieku. Ich skład jest tak skomponowany, że nie szkodzą, nawet, gdy mały gryzoń połknie porcję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24