Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małżeństwo z Przemyśla ułatwiało cudzoziemcom nielegalny pobyt w Polsce

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Małżeństwo z Przemyśla ułatwiali cudzoziemcom nielegalny pobyt w Polsce.
Małżeństwo z Przemyśla ułatwiali cudzoziemcom nielegalny pobyt w Polsce. BiOSG
Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z placówki w Medyce zatrzymali dwoje mieszkańców Przemyśla, którzy pod przykryciem prowadzonych działalności gospodarczych, umożliwiali cudzoziemcom nielegalny pobyt na terenie naszego kraju. Zarabiali na tym od jednego do trzech tysięcy złotych od osoby.

- Małżonkowie to osoby w wieku 41 i 33 lat. Są to obywatele Polski, którzy posiadają również obywatelstwo ukraińskie. Małżeństwo prowadziło kilka firm, a jedna z nich trudniła się rejestracją spółek z kapitałem zagranicznym oraz ich obsługą w ramach tzw. wirtualnego biura

- informuje mjr SG Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak ustalili funkcjonariusze, małżonkowie zarabiali na pomocy cudzoziemcom w uzyskaniu prawa pobytu na terytorium Polski. Między innymi składali za nich wnioski o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy na podstawie fałszywych oświadczeń o zatrudnieniu. Do urzędów dostarczali też inne niezbędne dokumenty, co więcej, potwierdzali pobyt cudzoziemców w miejscu zameldowania.

Jak twierdzą śledczy, w trakcie postępowania przygotowawczego potwierdzono, że za pomoc cudzoziemcom zarabiali od 1200 do 3000 złotych od osoby.

- Zatrzymani małżonkowie usłyszeli zarzuty związane z osiąganiem korzyści majątkowych z umożliwiania nielegalnego pobytu cudzoziemcom. Grozi im do pięciu lat pozbawienia wolności

- informuje BiOSG.

Dalsze czynności w przedmiotowej sprawie są prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Przemyślu. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Na czym polega wirtualne biuro?

To popularna zwłaszcza w dużych miastach usługa. Małe firmy, najczęściej jednoosobowe, którym nie opłaca się wynajmować osobnych biur, prowadzić korespondencji itp. korzystają z usług wyspecjalizowanych przedsiębiorstw. Te prowadzą "biura" dla wielu mniejszych podmiotów. Oferują również inne usługi, choćby księgowe, pocztowe, organizacji konferencji. Tak funkcjonują legalnie działające firmy. Przestępcy często wykorzystują ten model działalności do swoich celów.

W miejscowościach graniczących z Ukrainą, m.in. w Przemyślu, wśród cudzoziemców popularne jest wynajmowanie tanich, małych biur. Często jedynymi sprzętami jest w nich puste biurko i krzesło. To na wypadek kontroli, czy dana firma istnieje pod wskazanym adresem.

Po co cudzoziemcy rejestrują firmy w Polsce, które faktycznie nie prowadzą działalności? Najczęstszym powodem jest chęć ukrycia prawdziwego powodu przyjazdu do Polski. Osoba niby prowadząca firmę w Polsce, na co otrzymuje zezwolenie, w rzeczywistości wyjeżdża do nielegalnej pracy na w głębi naszego kraju, a najczęściej na zachodzie lub południu Europy.

Polecamy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24