Mama radzi mamom: jak używać nosidełka

  Mama radzi mamom: jak używać nosidełka

  Ula Sobol

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Kiedy urodziło nam się drugie dziecko, jeszcze bardziej doceniłam nosidełko. Stałam się bardziej mobilna i wolna.

  Kiedy urodziło nam się drugie dziecko, jeszcze bardziej doceniłam nosidełko. Stałam się bardziej mobilna i wolna. ©Achiwum prywatne

  Przygoda z nosidełkiem zaczęła się 4 lata temu, kiedy to mieszkaliśmy "za wielką woda", w Stanach Zjednoczonych. Byliśmy debiutującymi rodzicami, mieszkającymi z dala od rodziny, którzy szukali sposobu na łatwe przemieszczanie się z dzieckiem.
  Kiedy urodziło nam się drugie dziecko, jeszcze bardziej doceniłam nosidełko. Stałam się bardziej mobilna i wolna.

  Kiedy urodziło nam się drugie dziecko, jeszcze bardziej doceniłam nosidełko. Stałam się bardziej mobilna i wolna. ©Achiwum prywatne

  Proste zasady bezpieczeństwa, które powinno przestrzegać się przy noszeniu dziecka w nosidełkach, szczególnie na początku, kiedy robimy to pierwszy raz.

  - Zapoznaj się z instrukcją od producenta.

  - Dopóki nie nabierzesz wprawy, korzystaj z pomocy drugiej osoby dorosłej przy wkładaniu i wyjmowaniu niemowlęcia z nosidełka.

  - Sprawdzaj wszystkie zapięcia.

  - Nabierz wprawy i poruszaj się na początku po mieszkaniu, otaczając dziecko ramionami, żeby uchronić je przed zderzeniem z meblami lub futryną drzwi. Wkrótce nabierzesz takiego doświadczenia, że będziesz wiedzieć odruchowo, ile potrzebujesz miejsca do manewrów.

  - Zniżając się do podłogi, najpierw ugnij kolana. Nie skłaniaj się w pasie. Pochylanie się z dzieckiem, szczególnie będącym w nosidełku na plecach, grozi jego wypadnięciem.

  - Unikaj gwałtownych ruchów obrotowych.

  - Nosząc dziecko w nosidełku unikaj zbliżania się do gorącej kuchni, nie pal papierosów, ani nie pij gorących napojów. Dziecko może sięgnąć rączkami po wszystko.

  - Koniecznie zrezygnuj z noszenia malucha w nosidełku, gdy ma on problemy z oddychaniem (bezdech, urywany oddech, chrapanie).

  - Pamiętaj, że z dzieckiem w nosidełku nie wolno uprawiać sportów (jazdy na rowerze, hulajnodze, rolkach, bieganie, skakanie).

  - Nie wsiadaj też z dzieckiem w nosidełku do samochodu. W aucie dziecko powinno jeździć wyłącznie w foteliku, odpowiednio do niego przystosowanym.  Każdą chwilę spędzaliśmy z naszym synkiem. Musieliśmy wyjść na zakupy, do banku, na pocztę, pojechać autobusem, metrem. Wózek nie zawsze był praktyczny. Dla dziecka najprzyjemniej i bezpieczniej było, kiedy odczuwało naszą bliskość. Czuło znajomy zapach i słyszało bicie serc.

  Nosidełko rozwiązało wiele problemów i dylematów. Nosiliśmy syna na wiele sposobów: z przodu, z tyłu na plecach, z boku. Maluch zawsze był blisko nas. A my zyskaliśmy wolne dwie ręce. Mimo drobnej postury, jestem zwolenniczką nosidełek.

  Także mąż uwielbiał spacery, podróże z synem na klatce piersiowej (w Stanach Zjednoczonych nosidełka są bardziej popularne wśród ojców aniżeli w Polsce).

  Zalety nosidełek

  Zdaniem lekarza


  Dr nauk med. Bogusław Rydzak, ortopeda dziecięcy w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie:

  Nosidełka zaprojektowane są właśnie po to, aby wzmacniać i promować więź pomiędzy rodzicem a niemowlęciem.

  Z punktu widzenia ortopedii dziecięcej nie ma żadnego zagrożenia płynącego
  z noszenia dzieci w nosidełkach. Mogą być one używane już od pierwszych tygodni życia dziecka. Szczególnie polecam te z atestem.

  Forma noszenia, kilku tygodniowego niemowlęcia, w rozkroku - pozycja "żabki" jest profilaktyką dysplazji stawów biodrowych. Siedzisko w nosidełku powinno być dostatecznie szerokie, aby nóżki dziecka były właściwie odchylone i podkurczone. Ta pozycja jest idealna, aby stawy biodrowe rozwijały się prawidłowo.

  Niemowlęta w pierwszych miesiącach życia, zanim mięśnie szyi nie rozwiną się wystarczająco, aby trzymać główkę samodzielnie, powinny być noszone przodem do rodzica. Używając nosidełek należy zawsze uważnie obserwować dziecko i zwracać uwagę na jego bieżące potrzeby.  Kiedy urodziło nam się drugie dziecko mieszkaliśmy już w Polsce. Jeszcze bardziej doceniłam nosidełko. Stałam się bardziej mobilna i wolna. Bez problemu mogłam wyjść z dwójką dzieci na spacer. 2-letni syn siedział w wózku, a miesięczny maluszek w nosidełku.

  Mając dziecko przy sobie, mogłam sprzątać, gotować obiad, wieszać pranie, robić zakupy, czytać, pisać na komputerze, bawić się ze starszym dzieckiem, ciesząc się jednocześnie bliskością swojego maluszka.

  Nosidełko zaspokaja jedną z najgłębszych potrzeb dziecka, które potrzebuje stałego i bezpośredniego kontaktu z matką, a także ojcem. Dzieci lubią być noszone i nikt temu nie zaprzeczy. Dobre nosidełko może poprawić komfort życia nie tylko tobie, ale też twojemu dziecku.

  Co to znaczy dobre nosidełko

  Nosidełek na rynku jest bardzo dużo. Najważniejszym kryterium przy wyborze jest bezpieczeństwo dziecka. Należy kupować tylko te z atestami i usztywnianymi plecami.

  Usztywniane plecy zapewnią podparcie również dla szyjki dziecka (jeżeli chcemy nosić w nich najmniejsze dzieci - my zaczęliśmy nosić nasze dzieci od 3 tyg. życia i używaliśmy nosidełka Baby Björn).

  Jeżeli mamy zwykłe nosidełko bez usztywnionego materiału, z włożeniem do niego malca trzeba poczekać przynajmniej do 4. miesiąca życia. Wtedy pewnie radzi sobie z szyją. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w dobrze dobranym nosidełku, nie wolni nosić dziecka non stop (maksymalnie do 2 godz.)

  Nosidełko powinno być odpowiednio dobrane do masy i wieku dziecka. Powinniśmy zwrócić uwagę na elementy konstrukcji nosidełka (materiał, regulowane otwory na nóżki, mocne, szerokie szelki, usztywniane plecy i podparcie na główkę). Ma ono być wygodne zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka.

  Każdy pewnie dostrzeże w korzystaniu z nosidełek plusy i minusy. My polecamy je wszystkim znajomym. Dla nas było wygodne, komfortowe i praktyczne. Jednak zawsze używaliśmy go z rozwagą.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo