Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy plagę pożarów. Zginęło już 8 osób i ponad 60 zostało rannych. Część z pożarów to wina rolników

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W 2022 roku średni czas akcji przy pożarach traw to 58 minut. Podczas akcji gaśniczych strażacy zużyli 45516 metrów sześciennych wody. Straty pożarowe oszacowano na 4,47 miliona złotych. Ponadto, w 2022 roku strażacy odnotowali aż 920 pożarów w lasach
W 2022 roku średni czas akcji przy pożarach traw to 58 minut. Podczas akcji gaśniczych strażacy zużyli 45516 metrów sześciennych wody. Straty pożarowe oszacowano na 4,47 miliona złotych. Ponadto, w 2022 roku strażacy odnotowali aż 920 pożarów w lasach Anna Kaczmarz/ Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Nie kończą się rozpaczliwe już apele strażaków, leśników i rolniczych instytucji: Nie wypalajcie traw, bo dochodzi do pożarów, w których giną ludzie, zwierzęta, dobytek. To wiosenne podpalanie suchych traw jest powodem śmierci już 8 osób. Część rolników mylnie twierdzi, że wypalenie suchej trawy pobudzi wzrost nowej. ARiMR przypomina, że wypalanie traw i nieużytków rolnych jest niebezpieczne i karalne. Wzrost liczby pożarów w marcu jest ponad 6-krotny. Ryzyko zwiększa panująca susza.

- Do 25.03.2022 roku strażacy interweniowali przy 20 060 pożarach traw - podaje na Twitterze Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. - Niestety, odnotowano 8 ofiar śmiertelnych oraz 62 osoby ranne. W analogicznym okresie 2021 roku strażacy odnotowali zaledwie 2838 pożarów traw (dwie osoby ranne).

Wzrost liczby pożarów podczas tej suchej wiosny to ponad 600 procent. Jak już uprzedzaliśmy na podstawie komunikatów IMGW, W sobotę jest prognozowane ekstremalne zagrożenie pożarowe na znacznym obszarze kraju.

Karol Kierzkowski podaje więcej danych o tegorocznych pożarach: - W 2022 roku średni czas akcji przy pożarach traw to 58 minut. Podczas akcji gaśniczych strażacy zużyli 45516 metrów sześciennych wody. Straty pożarowe oszacowano na 4,47 miliona złotych. Ponadto, w 2022 roku strażacy odnotowali aż 920 pożarów w lasach.

Do jednego z największych pożarów ostatnich dni doszło w Budach (woj. podlaskie). Przyczyną prawdopodobnie było wypalanie traw. Pożar objął 60 hektarów nieużytków oraz lasu. Spłonęło 13 budynków. W akcji gaśniczej wzięło udział 100 strażaków, 27 samochodów, śmigłowiec i dron - podaje rzecznik PSP.

Kary dla rolników, którzy wypalają suche trawy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wskazuje, że każdej wiosny wybuchają pożary spowodowane wypalaniem traw i nieużytków rolnych.

Agencja o pożarach: - Są one szkodliwe dla środowiska i stanowią ogromne zagrożenie dla życia. Tegoroczna aura, niezwykle sucha, szczególnie sprzyja powstawaniu czy rozprzestrzenianiu się pożarów. W tym roku odnotowano już ponad 20 tys. tego typu zdarzeń, w wyniku których śmierć poniosło 8 osób, a 62 zostały ranne. Dlatego po raz kolejny przestrzegamy - wypalanie traw i nieużytków rolnych jest niebezpieczne i grożą za to surowe kary.

Od 2015 r. ARiMR za wypalanie gruntów rolnych nałożyła kary na 137 rolników w łącznej wysokości ponad 235 tys. zł. Pomniejszenie dopłat to nie jedyna sankcja wobec podpalaczy.

  • Wypalania traw zakazują przepisy ustaw o ochronie przyrody i o lasach, a kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść nawet 20 tys. zł.
  • Jeśli w wyniku podpalenia traw dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie życia wielu osób albo zniszczenia mienia dużych rozmiarów, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Dlaczego nie warto wypalać traw?

  • Wypalanie łąk, pastwisk, ugorów i trzcinowisk jest praktyką niebezpieczną dla życia, zdrowia i mienia, zakazaną, a także nieuzasadnioną agrotechnicznie.
  • Ten proces prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza zostają zahamowane.
  • Do atmosfery przedostaje się szereg szkodliwych zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, związków chemicznych.
  • Pożary często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania, powodując ogromne zagrożenie i nierzadko dotkliwe straty.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mamy plagę pożarów. Zginęło już 8 osób i ponad 60 zostało rannych. Część z pożarów to wina rolników - Strefa Agro

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24