Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy wstępne informacje o wynikach egzaminu ósmoklasisty na Podkarpaciu

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Dziś absolwenci ósmych klas poznali wyniki egzaminów. Średni wynik z języka polskiego na Podkarpaciu to 61 procent punktów, z matematyki - 59, języka angielskiego - 66. Jeśli chodzi o uczniów z Ukrainy średnie wyniki wyglądają tak: język polski - 28 procent, matematyka - 41 i angielski - 54.

Egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony od 24 do 26 maja 2022 r. Uczniowie, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpili do niego w powyższym terminie, napisali go 13, 14 i 15 czerwca.

Każdy ósmoklasista przystąpił do pisemnego sprawdzianu wiedzy z trzech przedmiotów obowiązkowych:

  • języka polskiego
  • matematyki
  • języka obcego nowożytnego.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.

Do egzaminu ósmoklasisty w województwie podkarpackim w sesji głównej, majowej przystąpiło ok. 26 584 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej (ok. 97%), w tym 98 uczniów z Ukrainy.

Przypomnijmy. Na napisanie egzaminu z języka polskiego młodzież dostała 120 minut. W tym czasie uczniowie zmierzyli się z 19 zadaniami. W pierwszej części odpowiadali na pytania dotyczące lektury obowiązkowej - „Zemsty” Aleksandra Fredry. Byli pytani np. co było przedmiotem sporu między Cześnikiem a Rejentem, czy sformułowanie „żyją jak pies z kotem” trafnie określa relację między tymi bohaterami i, która z sytuacji zaprezentowanych na kadrach filmowych z ekranizacji „Zemsty” w reż. Andrzeja Wajdy, jest bardziej komiczna. Były też zadania dotyczące fragm. tekstu „Pochwała przyjaźni” Andrzeja Kojdera. Dostali też do napisania zaproszenie na piknik szkolny z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Przyjaźni, używając 2 argumentów zachęcających.

Jeśli chodzi o wypracowanie, dostali do wyboru jeden z dwóch tematów. Pierwszy to rozprawka: „Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności”, drugi: „Napisz opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda skłoniła Cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury”.

Arkusz standardowy z matematyki zawierał 19 zadań, w tym 15 zadań zamkniętych (zadania wyboru wielokrotnego, zadania prawda-fałsz i zadania na dobieranie) i 4 zadania otwarte. Za poprawne rozwiązanie wszystkich można było uzyskać maksymalnie 25 punktów. Zadania w arkuszu egzaminacyjnym obejmowały zagadnienia z zakresu m.in. arytmetyki, algebry i geometrii.

Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem z języka polskiego, które sprawdzało umiejętność odbioru tekstu kultury, w szczególności wyszukiwania w tekście informacji wyrażonych wprost i pośrednio. Z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością wykonywania prostych rachunków pamięciowych na liczbach całkowitych w sytuacji praktycznej. Na egzaminie z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści rozwiązujący zadania z języka angielskiego oraz języka niemieckiego najlepiej poradzili sobie z zadaniem zamkniętym sprawdzającym znajomość funkcji językowych.

Egzamin wskazał również umiejętności, które ósmoklasiści opanowali słabiej. Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie z zakresu kształcenia językowego sprawdzające umiejętność poprawnego używania znaków interpunkcyjnych
(przecinka). Z matematyki trudne okazało się zadanie zamknięte, którego rozwiązanie wymagało umiejętności prawidłowej interpretacji zapisu wyrażenia algebraicznego. W przypadku języka angielskiego najtrudniejsze dla ósmoklasistów było zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych, natomiast uczniowie przystępujący do egzaminu z języka niemieckiego najniższe wyniki uzyskali za zadania otwarte sprawdzające znajomość środków językowych oraz rozumienie ze słuchu.

Na zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty zostanie podany wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla każdego przedmiotu egzaminacyjnego:

  • Wynik procentowy określa odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które zdający zdobył za rozwiązanie zadań z danego przedmiotu.
  • Wynik centylowy określa odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24