Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marcowe "wierzbowanie"

EWA GORCZYCA
Wierzby są charakterystycznym elementem polskiego krajobrazu
Wierzby są charakterystycznym elementem polskiego krajobrazu MAREK DYBAŚ
Od kilku lat pod koniec zimy miłośnicy przyrody i organizacje ekologiczne zwracają się z apelem o sadzenie wierzb.

- Okazją do sadzenia wierzb może być np. zorganizowanie wycieczki szkolnej, rodzinnego spaceru lub indywidualna akcja "wierzbowania" terenu - mówi Robert Nowak z Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie. - Sadzenie wierzby jest proste, wystarczy wsadzić świeżo ścięte gałązki w ziemię. Wykorzystywać do tego należy zdrewniałe, nie ulistnione pędy jednoroczne o średnicy 0,5 - 1 cm, długości 0,5 - 1 m. Sadzonki wtyka się w ziemię pionowo na głębokość ok. 15 cm. Pędy wierzbowe bardzo szybko rosną i w ciągu kilku lat przyjmują postać pięknych drzew pożytecznych w środowisku.
Wierzba jest symbolem sielskiego, naturalnego krajobrazu. W Polsce występuje w 30 gatunkach, jest bardzo wiele mutacji, odmian i genetycznych mieszańców. Wierzby mają dużą odporność na trudne warunki glebowe, brak wody, zatrucie gazami i pyłami. W korytach rzek, potoków i na rozlewiskach mają ogromny wpływ na tempo spływu fali powodziowej. Wierzbę wiciową coraz częściej wykorzystuje się do oczyszczania ścieków w wierzbowych oczyszczalniach ścieków.
- Niestety, niszczenie zbiorowisk wierzbowych jest szybkie. Szczególnie dotyczy to drzew starych, form "głowiastych", uznawanych powszechnie za bezwartościowe gospodarczo - mówi Robert Nowak. - Z przyrodniczego punktu widzenia właśnie takie wierzby, z małymi i dużymi dziuplami, ze znaczną ilością rozwidleń w koronach, są miejscami rozmnażania i przebywania wielu gatunków zwierząt. W nich odbywają lęgi m.in. rzadkie dudki i sowy pójdźki.
W polskim krajobrazie rolniczym obserwujemy niestety coraz mniej charakterystycznych, głowiastych drzew, stanowiących ważny element zadrzewień śródpolnych. Tymczasem ich znaczenie w krajobrazie rolniczym jest szczególnie ważne, nie tylko ze względu na ich funkcję krajobrazową. Zadrzewienia stanowią ostoje dla ptaków, płazów i owadów zapylających, co przyczynia się do wzrostu wydajności roślin uprawnych. Korzenie drzew zatrzymują wodę i ograniczają procesy erozyjne gleb. Zadrzewienia wpływają na zmniejszenie parowania wody przez wyhamowywanie siły wiatru osuszającego pola. Przydrożne - tłumią hałas i uniemożliwiają rozprzestrzenianie się spalin na tereny rolnicze, zapobiegając w ten sposób kumulacji metali ciężkich przez gleby i rośliny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24