Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marek Sokołowski z Rymanowa-Zdroju, mistrz Europy w półmaratonie nordic walking: Ta forma aktywności wzmacnia mięśnie i układ krążenia

Konrad Karaś
Konrad Karaś
Rozmowa z Markiem Sokołowskim, mistrzem Europy w półmaratonie nordic walking z 2019 roku, mieszkańcem Rymanowa-Zdroju.

Nordic walking, czyli chodzenie z kijami, z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Dla kogo adresowany jest ten sport?

Absolutnie dla każdego. Bez względu na wiek, czy też status społeczny. To fantastyczna forma ruchu. Przed bardziej zaawansowanym treningiem należałoby jednak skontaktować się z lekarzem i przebadać pod kątem ewentualnych przeciwwskazań.

Jakie są największe zalety uprawiania nordic walking?

Przede wszystkim korzystnie wpływa na rozwój układu mięśniowego. Wzmacnia go, poprawia też krążenie, rozwija układ oddechowy, wyrabia wyprostowaną sylwetkę, ujędrnia mięśnie pośladkowe, odstresowuje. Ponadto nordic walking to obcowanie z naturą. Spacerując z kijkami po górzystych terenach można podziwiać piękne krajobrazy. To bardzo towarzyska i wesoła aktywność fizyczna. Odpowiednio dobierając ćwiczenia można świetnie bawić się ze znajomymi, z rodziną.

Istotnym elementem jest technika. O czym powinien pamiętać początkujący?

Technika rzeczywiście jest bardzo ważna. Została ona tak opracowana, aby do ruchu zaangażować jak największą liczbę mięśni. Idąc poprawnie angażujemy ok. 600 mięśni, tj. mniej więcej tyle, ile przy pływaniu. Przed rozpoczęciem przygody z kijkami ważne jest, by poprosić instruktora o zademonstrowanie podstawowych elementów techniki. W ten sposób unikniemy na samym początku najczęściej popełnianych błędów.

Podstawowe zasady?

Wyprostowana postawa ciała, ale lekkie pochylenie do przodu, nogi proste w kolanach, długi krok, ręce proste w łokciach, ruchy wahadłowe ramion naprzemianstronne w stosunku do nóg, tzn. lewa ręka z przodu – prawa noga z przodu.

I krok zaczynamy od pięty poprzez śródstopie…

Tak. Energicznie odpychamy się z palców. Ważne jest również wbijanie kijka i odpychanie rękami. Podczas odepchnięcia dłoń powinna przekroczyć linię bioder.

Jak duże znaczenie ma dobór odpowiednich kijków?

Prawidłowo dobrane kijki pozwalają maksymalnie wykorzystać odpowiednią technikę marszu. Ramię z przedramieniem w łokciu powinno tworzyć kąt ok. 90 stopni. Przyjmuje się, że początkujący mogą mieć kijki o ok. 5 cm krótsze, natomiast osoby zaawansowane techniczne powinny używać kijków o ok. 5 cm dłuższych.

Czy nordic walking można uprawiać również zimą?

Tak, jak najbardziej. NW jest taką dyscypliną, którą można uprawiać przez cały rok. No może za wyjątkiem ekstremalnie mroźnych i wietrznych dni, ze względu na ryzyko możliwych odmrożeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24