Marek Strączek: ten pomnik to wstyd dla Rzeszowa

#Bartosz Gubernat
- Zabierając głos w sprawie pomnika, chcieliśmy przypomnieć zwłaszcza młodym ludziom, czym był i ile ofiar pochłonął zbrodniczy system komunistyczny - mówi Marek Strączek, jeden z autorów listu. Oprócz niego podpisali się pod nim Roman Jakim i Dariusz Zięba z Solidarności, Stanisław Micał, prezes Zarządu Okręgu WiN w Rzeszowie i Franciszek Sagan ze Światowego Związku Żołnierzy AK w Rzeszowie.
- Zabierając głos w sprawie pomnika, chcieliśmy przypomnieć zwłaszcza młodym ludziom, czym był i ile ofiar pochłonął zbrodniczy system komunistyczny - mówi Marek Strączek, jeden z autorów listu. Oprócz niego podpisali się pod nim Roman Jakim i Dariusz Zięba z Solidarności, Stanisław Micał, prezes Zarządu Okręgu WiN w Rzeszowie i Franciszek Sagan ze Światowego Związku Żołnierzy AK w Rzeszowie. Dariusz Danek
- Czas zrobić porządek z tym symbolem komunizmu - apeluje grupa prawicowych działaczy, a wśród nich Marek Strączek, radny PiS. O czym mówią? Oczywiście o słynnym rzeszowskim pomniku.

"Pomnik Czynu Rewolucyjnego nie jest społecznie akceptowanym symbolem Rzeszowa i narusza kulturową tożsamość miasta. Nie możemy być dumni z budowli, która upamiętnia zbrodniczy system komunistyczny. Jesteśmy przeciwni gloryfikowaniu totalitaryzmu, dlatego nie wyrażamy zgody na zapełnianie publicznej przestrzeni obiektami o charakterze apoteozy faszyzmu i komunizmu. Idea pomnika jest sprzeczna etycznie, moralnie, duchowo i kulturowo z kultem Matki Bożej i jej sanktuarium, jak też całą tradycją Rzeszowa."

Przebudować albo zburzyć

To fragmenty z listu, podpisanego przez prawicowych działaczy, który trafił wczoraj do naszej redakcji. To ich odpowiedź na apel rzeszowskich radnych SLD, którzy na początku lipca zwrócili się do prezydenta Tadeusza Ferenca, aby wystąpił do ojców bernardynów o zwrot pomnika Czynu Rewolucyjnego - symbolu miasta.

- Nie zgadzamy się z tym, walczymy o prawdę historyczną - wyjaśnia Marek Strączek, radny PiS i działacz patriotyczny. - Przed wojną symbolem Rzeszowa był pomnik Lisa-Kuli, a nie Czynu Rewolucyjnego. Trzeba uświadomić ludziom, że ten obiekt przynosi miastu wstyd i nie jest jego żadną wizytówką. Coś trzeba z nim zrobić.
Co konkretnie? Decyzję autorzy listu zostawiają ojcom bernardynom, właścicielom pomnika. Ale pomysłów mają kilka.

Wyburzenie? - Też. Ale równie dobrze można go przebudować, np. montując taras widokowy na szczycie. Dla mnie najważniejsza sprawa to zdjęcie żelaznych rzeźb, symboli komunizmu, ideologii narzuconej nam przez Związek Radziecki - dodaje radny Strączek.

SLD: zostawcie pomnik w spokoju

- To głupi pomysł. Pomnik wrósł w panoramę miasta, jest praktycznie na każdej pocztówce z Rzeszowem. Miliony złotych na jego wyburzenie lepiej wydać na pożyteczne dla miasta inwestycje. Szkoda, że autorzy listu nie są tak aktywni w Radzie Miasta - komentuje list działaczy prawicy Tomasz Kamiński, poseł SLD.

Zdaniem Konrada Fijołka, rzeszowskiego radnego SLD, o losie pomnika powinni zdecydować mieszkańcy. - Bo jest częścią przestrzeni publicznej, a ta jest wspólną własnością miasta - przypomina Fijołek.

Ojcowie proszą o cierpliwość

Niezależnie od opinii radnych, ojcowie bernardyni nie chcą na razie poruszać sprawy pomnika. Monument, którego stali się właścicielami w 2006 roku, gdy miasto zwróciło im przyklasztorne tereny, na razie jest częścią placu budowy ogrodów w stylu włoskim. Ta zakończy się najwcześniej pod koniec roku. Ojciec Rafał Klimas, ekonom i proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rzeszowie, zapewniał nas niedawno, że tematu wyburzenia pomnika nie ma.

- Szukamy rozwiązania, które pozwoli wkomponować go w nowe otoczenie, jakim będzie galeria City Center i nasze ogrody. Oczywiście nie naruszając jego bryły. Pomysłów jest wiele, m.in. ściana z zieleni między nim, a naszymi ogrodami. Zwrot pomnika miastu? To jedna z możliwości, ale żeby o niej mówić, najpierw trzeba skończyć ogrody - mówił ojciec Rafał, pytany o wniosek SLD.

Gdzie ta komuna?

Wiesław Walat, prawicowy wiceprezydent Rzeszowa w latach 1999-2002, na autorach listu nie zostawia suchej nitki.

- Totalitaryzm, komunizm? Bzdura. Intencją było upamiętnienie 1000-lecia państwa, a że czasy był takie, a nie inne, komuna go sobie przywłaszczyła. Nazwa jest nietrafiona, ale nie zmienia idei budowy. Bryła pomnika to liście laurowe, od strony ulicy mamy figurę Nike wołającą o sprawiedliwość, od strony urzędu wojewódzkiego chłopa, rolnika i żołnierza. Gdzie tu komuna? - pyta Walat, który w czasie swojej prezydentury spotkał się z autorem pomnika, profesorem Marianem Koniecznym. - Pozwolił nam wówczas zamontować na szczycie herb miasta. To wybitny artysta, a jego dzieło nie powstało dla gloryfikacji poprzedniego ustroju.

Jego zdaniem, przyszłość pomnika powinna rozstrzygnąć się w rzeczowej dyskusji, a nie w atmosferze niepotrzebnych emocji.

Pełna treść listu

Głos w sprawie pomnika Czynu Rewolucyjnego
Po raz kolejny rozpoczęła się dyskusja o pomniku Czynu Rewolucyjnego. Nie jest on społecznie akceptowanym symbolem Rzeszowa i narusza kulturową tożsamość miasta.
Nie możemy być dumni z budowli, która upamiętnia zbrodniczy system komunistyczny oraz nielegalną władzę zdobytą przemocą przy pomocy obcego mocarstwa, a potoczna nazwa to wulgaryzm. Dodatkowo trudno wskazać wydarzenie w historii naszego Narodu, regionu czy miasta, którego symbolem mógłby być ów pomnik, nie wpisuje się on więc w żaden sposób w wielowiekową tradycję naszego Państwa, szanującego demokrację, wolność i tolerancję wobec innych kultur. Obiekt, o którym mowa, jest zaprzeczeniem wszystkich tych wartości. Warto przypomnieć ogrom ofiar, jakie przyniosło tworzenie po rewolucji październikowej pierwszego komunistycznego państwa - Rosji Sowieckiej. Państwa zaborczego, które ową zbrodniczą ideę przenosiło na inne państwa.
Przeciwko tej idei, a w obronie polskich i europejskich wartości wystąpili Polacy w 1920 roku, w 1939, a zbrojny i społeczny opór przed sowiecką okupacją naznaczył piętnem tragedii lata 40. i 50. XX wieku. Bohaterowie tych wydarzeń z podziemia niepodległościowego do dziś nie zostali w pełni docenieni, a to właśnie im - żołnierzom wyklętym - należą się pomniki. Pomnik ich chwały i miejsce ich martyrologii, jak na przykład Zamek Rzeszowski czy las w Turzy przypominają jednocześnie o "czynach rewolucyjnych" i pełnią funkcję widomego znaku pamięci o zbrodniach komunistycznych.
Jesteśmy przeciwni gloryfikowaniu jakiegokolwiek totalitaryzmu, dlatego nie wyrażamy zgody na zapełnianie przestrzeni publicznej obiektami o charakterze apoteozy faszyzmu i komunizmu. Oba systemy nacechowane były brakiem szacunku dla człowieka, niszczyły więzi społeczne, degradowały jednostkę, ograniczały wolność światopoglądową i religijną, nie szanowały prawa własności. Szczególnie dotkliwie szykanowano osoby duchowne różnych wyznań, a także świeckich obywateli, którym bliskie i drogie były losy narodu i jego tożsamość. W czasach okupacji niemieckiej zsyłano księży do obozów koncentracyjnych, natomiast w czasach PRL-u inwigilowano, zastraszano i mordowano ludzi o uznanym autorytecie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują żołnierze wyklęci z ppłk Łukaszem Cieplińskim, Adamem Lazarowiczem, Mieczysławem Kawalcem, Ludwikiem Kubikiem, Józefem Rzepką, Franciszkiem Błażejem na czele.Pamiętamy o niezłomnej postawie ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa 1000-lecia. Najwyższą cenę za wierność Ewangelii zapłacił między innymi bł. ks. Jerzy Popiełuszko czy bł. ks. Władysław Findysz.
Dotkliwą represją były konfiskaty majątku kościelnego, gdyż uderzały w ekonomiczny byt wspólnot religijnych. Doświadczyli tego również rzeszowscy OO. Bernardyni, którzy dopiero niedawno odzyskali (cząstkę) swojej, bezprawnie zabranej własności. Jako właściciele mają pełne prawo dysponować swoim majątkiem i rozwijać kult Matki Bożej Rzeszowskiej, której wielowiekowa obecność w dziejach Miasta stanowi podstawę tożsamości wspólnoty mieszkańców Rzeszowa. Idea pomnika czynu rewolucyjnego sprzeczna jest etycznie, moralnie, duchowo i kulturowo zarówno z kultem Matki Bożej i jej Sanktuarium, jak też całą tradycją Rzeszowa.
System prawny III Rzeczypospolitej zakazuje promowania symboli i ideologii totalitarnych, komunizmu i faszyzmu. Ubolewamy, że tak szybko uległy zapomnieniu fakty o latach 1944-1989. Jesteśmy przekonani, że gruntowna edukacja historyczna w tym zakresie uchroniłaby nasze społeczeństwo przed powtarzaniem starych błędów. Niepokoi nas wzrost nienawiści skierowanej przeciwko duchownym i katolikom, dlatego popierać będziemy wszystkie działania odsłaniające prawdę o czasach PRL-u. Nie można ich zapomnieć, ale nie należy do nich wracać. Doskonałym miejscem przypominającym tamte czasy jest Muzeum Socrealizmu w Kozłówce. Relikty epoki pełnią tam doskonałą rolę eksponatów i pozwalają na ukazanie prawdy.
Jako mieszkańcy Rzeszowa nie godzimy się na przypisywanie abstrakcyjnemu w nazwie, a komunistycznemu w formie pomnikowi Czynu Rewolucyjnego roli symbolu miasta o tak długiej i bogatej historii.
Podpisali:
Roman Jakim, Dariusz Zięba, Stanisław Micał, Marek Strączek, Franciszek Sagan

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 179

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
chłopak z królówki

A ten Stączek to wstyd dla Rzeszowa, przybłęda który nie zna historii Naszego Regionu ! Czy ci nasi przodkowie którzy protestowali w tej osławionej II RP przeciwko nędzy i nierównościom jakie panowały wówczas nie zasługują na upamiętnienie ? Czy oni według tego nawiedzonego byli " komuchami " protestując o godne życie ? Ten pomnik właśnie upamiętnia tych którzy nie godzili się na takie życie !

d
dfbdf

Fajnie, UBecy mają swój pomik, a rzeszowanie sie cieszą, jak UB-olewyrywali paznokcie w katowni przy Jagiellonskiej to nie pamiętają. Bo i skąd. Ksiazek sie nie czyta. Ale zdanie sia ma na kazdy temat...

J
Janik

Od pomnika wara Panie Strączek.!.!.!.Problemy z głową pan ma??Wstyd to pan chyba dla Rzeszowa przynosi..

V
VITO

Brawo panie Wiesławie. PiS znowu bije pianę o coś, czemu się nawet dobrze nie przyjrzał, byle tylko zmarnotrawić kasę i obwinić za to p. Ferenca. Rzeszów bez c.py, to jak Paryż bez wieży Eiffela, tudzież Nowy Jork bez Statuy Wolności! PRECZ OD NASZEJ (MIESZKAŃCÓW) C.PY!!!

U
UOA-AOU
Podejrzana wydaje się Twa złość na waginę. Powodem jest jakiś kompleks? Może mierne zainteresowane Twoją pipką? Typowa projekcja negacji na toporny w gruncie rzeczy żelbetonowy postument, który tylko największych erotomatów doprowadza do erekcji?

aleś jej przyp...ł wredny poprawiłeś mi humora
w
wredny
Jak czytam wasze komentarze to niedobrze się robi, czego wy bronicie osranej c...py, z której cała Polska się śmieje, przenieść to dzidostwo gdzieś, jaki to symbol Rzeszowa i co symbolizuje, no bo chyba tylko c..pę.
Podejrzana wydaje się Twa złość na waginę. Powodem jest jakiś kompleks? Może mierne zainteresowane Twoją pipką? Typowa projekcja negacji na toporny w gruncie rzeczy żelbetonowy postument, który tylko największych erotomatów doprowadza do erekcji?
K
Kamila

Jak czytam wasze komentarze to niedobrze się robi, czego wy bronicie osranej c...py, z której cała Polska się śmieje, przenieść to dzidostwo gdzieś, jaki to symbol Rzeszowa i co symbolizuje, no bo chyba tylko c..pę.

d
don_vito
dokładnie! nikt na świecie nie ma tak wielkiej jak Rzeszów!

a może stringi jej dołożyć?
b
beduin
Żeszuf to wstyd dla regionu, wiocha na sterydach

Sam w sobie jesteś wiochą
P
P.G&POLICJANTKA EWA
Ja p. Strączka nie bronię, szanowny Ponuraku, nie znam go wcale. Mój wpis to małoudolny pastisz; ani mi na myśl nie przyszło rozgrzeszanie Komendanta. Zadziwia postronnego cały tem smrodek tworzony przez niektórych wokół osoby S. Szuka się na siłę ofiar: musi być "żołnierkom" git pod komendantem, bo mogą w każdej chwili przecież opuścić szeregi - nie ma przymusu przynależności do Strzelców. Pewny jest fakt, że niektóre panny zaszły, ale czy na pewno za posiewem Strączkowym? Na marginesie: jestem przekonany, iż wrabiać p S. próbują rodzidziele pechowych panienek. Nie ladnie, trzeba uderzyć się w pierś (własną) i przyznać , że nie udało wam się upilnować córek, przedtem zaś uświadomić jak kochać się, aby nie zostać mamą.

człowieku przejdź sie po szkołach i zapytaj co myślą o strączku pedofilu, jak polityk pisał nie broń go bo ewidentnie to robisz, strączek pije bije gwałci i zastrasza oto cały strzelec niestety gnidzie nic nie mozna zrobic bo jest pisorem radnym w Rzeszowie, do strzelca owszem idziesz na własne ryzyko.ale wydostać się zeń nie jest tak łatwo.Nikt nikogo nie wysyła i pilnować nie musi,chyba,że również przed tobą co? może współwinny jesteś?
ponadto nie widzę by polityk pisał z jakiej partii jest, niestety wnioskuję z twojej treści,że podobnie jak stroncyk pedofil jesteś z pisa no chyba,że to sam stroncyk napisałeś komediancie pedofilu,żołnierki...to są w jednostkach wojskowych ta formacja jaką jest pseudo militarna grupa terrorystyczna pisu zwana dalej postrzeleńcem nie należy do formacji patriotycznych, nie ma nic wspólnego ze służbami mundurowymi,w ogóle nie przysługuje im ulga.Dlatego pisowcze pomyśl kilka razy czy warto bronić kogoś kto ma nasrane wszędzie gdzie sie da od najmłodszych lat -mówię o stroncku
f
faun
Ja p. Strączka nie bronię, szanowny Ponuraku, nie znam go wcale. Mój wpis to małoudolny pastisz; ani mi na myśl nie przyszło rozgrzeszanie Komendanta. Zadziwia postronnego cały tem smrodek tworzony przez niektórych wokół osoby S. Szuka się na siłę ofiar: musi być "żołnierkom" git pod komendantem, bo mogą w każdej chwili przecież opuścić szeregi - nie ma przymusu przynależności do Strzelców. Pewny jest fakt, że niektóre panny zaszły, ale czy na pewno za posiewem Strączkowym? Na marginesie: jestem przekonany, iż wrabiać p S. próbują rodzidziele pechowych panienek. Nie ladnie, trzeba uderzyć się w pierś (własną) i przyznać , że nie udało wam się upilnować córek, przedtem zaś uświadomić jak kochać się, aby nie zostać mamą.
G
Gość
połowę tych pseudo żołnierzyków to dziewczęta i z tego co wiem,a wiem dużo to tylko dwie nie mają ze strączkiem dzieciaków;Jak chcesz im pomóc to nie gadaj głupot i nie broń zboczeńca,bo" z kim się zadajesz takim sie stajesz"nie życzę nikomu by miał do czynienia z łysym pedofilem kradnym niezaradnym.

Ja p. Strączka nie bronię, szanowny Ponuraku, nie znam go wcale. Mój wpis to małoudolny pastisz; ani mi na myśl nie przyszło rozgrzeszanie Komendanta. Zadziwia postronnego cały tem smrodek tworzony przez niektórych wokół osoby S. Szuka się na siłę ofiar: musi być "żołnierkom" git pod komendantem, bo mogą w każdej chwili przecież opuścić szeregi - nie ma przymusu przynależności do Strzelców. Pewny jest fakt, że niektóre panny zaszły, ale czy na pewno za posiewem Strączkowym? Na marginesie: jestem przekonany, iż wrabiać p S. próbują rodzidziele pechowych panienek. Nie ladnie, trzeba uderzyć się w pierś (własną) i przyznać , że nie udało wam się upilnować córek, przedtem zaś uświadomić jak kochać się, aby nie zostać mamą.
p
polityk
Dziś widziałem maszerujące parawojsko Strączkowe; cudo dziewczyny. Usprawiedliwiam Komendatna, nawet najsurowszy Swięty dałby się uwieść takim krasawiczkom.

połowę tych pseudo żołnierzyków to dziewczęta i z tego co wiem,a wiem dużo to tylko dwie nie mają ze strączkiem dzieciaków;Jak chcesz im pomóc to nie gadaj głupot i nie broń zboczeńca,bo" z kim się zadajesz takim sie stajesz"nie życzę nikomu by miał do czynienia z łysym pedofilem kradnym niezaradnym.
f
faun
strączek wielki antykomuch a dzieci i młodziez przekręca na PIS

Dziś widziałem maszerujące parawojsko Strączkowe; cudo dziewczyny. Usprawiedliwiam Komendatna, nawet najsurowszy Swięty dałby się uwieść takim krasawiczkom.
f
faun
strączek wielki antykomuch a dzieci i młodziez przekręca na PIS

Dziś widziałem maszerujące parawojsko Strączkowe; cudo dziewczyny. Usprawiedliwiam Komendatna, nawet najsurowszy Swięty dałby się uwieść takim krasawiczkom.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3