Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mariusz Bednarz, prezes RARR: Chodzi o to, aby dobry pomysł był realizowany rynkowo

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Mariusz Bednarz, prezes zarządu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego
Mariusz Bednarz, prezes zarządu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Archiwum RARR
Rozmowa z MARIUSZEM BEDNARZEM prezesem zarządu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego o wspieraniu przedsiębiorczości, a także działaniach na rzecz rozwoju startupów oraz ciekawych projektach realizowanych przez rzeszowską agencję

RARR realizuje mnóstwo projektów, ale mnie zaintrygowały - Platformy startowe. Co to jest za projekt i na czym on polega?
To jest nasz sztandarowy projekt. Najkrócej rzecz ujmując, do Platformy startowej zgłaszają się projektodawcy, osoby fizyczne, które mają pomysł lub pomysły na biznes. Najważniejsze w jest, aby tym pomysłodawcom pomóc w rozwoju, czyli inkubacji ich pomysłu i doprowadzić do takiego, etapu, w którym ich pomysł się zmaterializuje, to znaczy powstanie minimalna wersja produktu.

Jak to jest w praktyce? Przychodzi młody człowiek z pomysłem i czego on potrzebuje? A wy jakiej pomocy mu udzielacie? Organizacyjnej i prawnej? Czy pieniędzy na rozwój?
Bardzo różnych rzeczy, ale tak naprawdę w platformach startowych świadczymy dwa rodzaje usług. Najpierw usługi podstawowe, czyli zapewnienie powierzchni biurowej, obsługę księgową, obsługę prawną, doradztwo podatkowe, warsztaty i szkolenia, czy podstawowe wsparcie marketingowe. W efekcie powstaje nowa firma, która jest w stanie poruszać się samodzielnie w rzeczywistości biznesowo-gospodarczej. Oprócz usług podstawowych proponujemy również usługi specjalistyczne. Służą one temu, aby pomóc wnioskodawcy w rozwoju jego pomysłu. Ich zakres i rodzaj zależą od etapu rozwoju pomysłu, od branży, której dotyczy ten pomysł, od posiadanych zasobów i wielu innych rzeczy. Głównym celem jest wsparcie rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw typu startup. Program inkubacji służy przekształceniu pomysłów biznesowych w produkty lub usługi, dostosowanie ich do potrzeb rynkowych i umożliwienie wejścia przedsiębiorstwa typu startup na rynek. Właśnie ruszył nabór do VI tury inkubacji w Platformie Startowej Start In Podkarpackie! Nabór potrwa do 31 października 2021. Poszukujemy projektów z branż: lotniczej, motoryzacyjnej, IT/ICT oraz budowlanej.

Ile pomysłów do tej pory napłynęło do was i ile z nich zakończyło się sukcesem?
W ramach pięciu rund naboru złożono do nas 1496 wniosków, z tego zostało podpisanych 220 umów inkubacyjnych. Z tej liczby 169 firm zakończyło inkubację i mogło pójść dalej. Jeśli chodzi o pieniądze, to dopiero na końcowym etapie firmy otrzymują szansę zaistnienia w projekcie realizowanym przez PARP i tam się pojawiają prawdziwe pieniądze. Ponieważ maksymalna kwota dofinansowania danego pomysłu może sięgać nawet do jednego miliona złotych. To są pieniądze, aby ten pomysł rozwijać. Chciałbym podkreślić, że dofinansowanie otrzymało 63 startupy. Nasza „rzeszowska platforma” ma zaszczytne pierwsze miejsce Polsce, bo takich platform w kraju jest sześć. Bardzo cieszy nas fakt, że nasze startupy dobrze wnioskują, a nasi menadżerowie i fundusz, z którym współpracujemy, są skuteczne. Potrafią wybrać dobry pomysł i skutecznie go wesprzeć. Tak naprawdę, tu nie chodzi o sam pomysł, ale o to, aby dobry pomysł mógł być realizowany rynkowo.

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego rozpoczęła budowę nowej inwestycji. Co to będzie za obiekt?
Rozpoczynamy budowę Podkarpackiego Parku Biznesowego na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo Technologicznego Aeropolis. Nowy obiekt będzie służył przedsiębiorcom i powstanie przy hali IT2 w Jasionce. W sąsiedztwie funkcjonuje Centrum Wystawienniczo–Kongresowe G2A Arena, w pobliżu trwa budowa Podkarpackiego Centrum Nauki. Niedaleko jest też hotel. Po zbudowaniu Podkarpackiego Parku Biznesowego zwiększy się powierzchnia biurowa, przeznaczona do wynajęcia w ramach działania całego kompleksu Inkubatora Technologicznego. Będzie to czterokondygnacyjny obiekt o kubaturze ponad 12,5 tysiąca mkw. Na parterze obiektu znajdą się m.in. bar, restauracja, sklep, recepcja, zaplecze sanitarne i techniczne, serwerownia oraz biuro. Pozostałe kondygnacje przeznaczone zostaną na biura i sale konferencyjne.

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego angażuje się w wiele ciekawych wydarzeń, a pod koniec października organizuje festiwal dla startupów i inwestorów, Co to będzie za impreza?
Wydarzenie zaplanowane jest na 28 października, a festiwal – może nazwa jest nieco myląca, ale intrygująca. Wspólnie z Podkarpackim Parkiem Naukowo-Technologicznym Aeropolis zapraszamy na pierwszy podkarpacki festiwal dla startupów i inwestorów - Carpathian Startup Fest 2021 – w skrócie CSF21. Partnerami tego ciekawego wydarzenia są: Podkarpackie Centrum Innowacji oraz Podkarpacki Fundusz Rozwoju. Spodziewamy się, że podczas CSF21 wystąpią nie tylko pomysłodawcy i startupy oferujące swój produkt lub usługę, ale też młode przedsiębiorstwa rozwijające sprzedaż, które zaprezentują się przed potencjalnymi indywidualnymi inwestorami oraz funduszami inwestycyjnymi. Dodam, że udział w CSF21 jest nie tylko bezpłatny, ale na zwycięzców czekają nagrody finansowe, których łączna wartość przekracza 60 tys. zł.

To mają być pomysły czy już gotowe produkty?
Do CSF 2021 można zgłaszać projekty w różnych fazach rozwoju. Dzieli je na trzy grupy: pomysły na biznes, startupy zarejestrowane, jako spółki, a także scaleupy, czyli młode przedsiębiorstwa, które już wprowadziły na rynek produkt lub usługę i są na etapie ich sprzedaży. Proces zgłaszania się jest prosty. Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy na stronie internetowej www.csf21.pl. Ze wszystkimi zgłoszonymi projektami się skontaktujemy w celu opracowania krótkich informacji, które trafią do inwestorów. Zapraszamy do współpracy również przedsiębiorców i osoby z regionu, które chciałyby stać się udziałowcami w podkarpackich przedsiębiorstwach i które szukają ciekawych okazji inwestycyjnych. Więcej informacji każdy znajdzie na stronie wydarzenia www.csf2.pl oraz w mediach społecznościowych #CSF21. E-mail: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24