Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek dzieli niesprawiedliwie

Ewa Gorczyca Współpraca: drm, kp, tom
Łukasz Białorucki
Samorządowcy protestują. I zapowiadają: będziemy walczyć o te pieniądze.

Na liście najważniejszych inwestycji w regionie nie znalazł się żaden projekt z dawnego województwa krośnieńskiego. Nawet tak ważny, jak lotnisko w Krośnie.

Chodzi o niebagatelne pieniądze: prawie 500 milionów złotych, które Podkarpacie dostanie z Unii Europejskiej na inwestycje w latach 2007-2013.

- Niestety, wygląda na to, że skorzysta na tym tylko północ województwa - żalą się samorządowcy.

Na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie jest już lista, tzw. "indykatywny plan inwestycyjny". Na 12 najważniejszych planowanych inwestycji jest 12 projektów na północy regionu i tylko jeden na południu (chodzi o Przemyśl).
Dawne woj. krośnieńskie nie dostało ani złotówki.

- To rażąca niesprawiedliwość. Na podobne dysproporcje zwracaliśmy już uwagę w poprzedniej kadencji. Jak to się ma do zasady wyrównywania szans, elementarnej w Unii Europejskiej? - pytają samorządowcy. Już podpisali wspólny apel w tej sprawie. Skierują go do władz wojewódzkich i rządu, a nawet do Brukseli.

Lotnisko - niepotrzebne?

Najbardziej rozczarowane rozdziałem unijnych pieniędzy jest Krosno. Władze podeszły do programu ambitnie. Urzędnicy przygotowali aż 28 projektów, w tym tak ważne jak: rozbudowa lotniska, obwodnica miasta, park przemysłowy.

- Wartość tych projektów wynosiła ponad 100 milionów złotych, wszystkie były zgodne z wytycznymi programu - informuje Marcin Kustroń z Biura Funduszy Pomocowych UM. - Miasto zarezerwowało już w budżecie wkład własny. Niestety, żaden projekt nie znalazł się na liście - mówi prezydent Piotr Przytocki.

Dla Brzozowa - zero

Gmina Brzozów złożyła do Regionalnego Programu Operacyjnego 6 wniosków. Żaden nie zyskał akceptacji. Gmina starała się o pieniądze m.in. na budowę obwodnicy dla miasta, magistralę wodociągową oraz inwestycje związane z ochroną środowiska.

W Sanoku chcą równości

Sanok nie składał wniosków o dofinansowanie projektów.

- Dostaliśmy informację, że wnioski muszą dotyczyć projektów zawierających pełną dokumentację - tłumaczy burmistrz Wojciech Blecharczyk. - Okazało się jednak, że niektórzy pisali projekty, nie mając pełnej dokumentacji. I mimo to deklaracje finansowe otrzymali. Dlatego będziemy zabiegać, by w przyszłości wszystkie samorządy były taktowane równo.

Ustrzyki - zabrakło na drogi

W cierpliwość musi się uzbroić także samorząd Ustrzyk Dolnych. Władze wojewódzkie nie przeznaczyły na przebudowę dróg dojazdowych do przejścia granicznego w Krościenku ani grosza. Chodzi o odcinki dróg Ustrzyki Dolne- Ustrzyki Górne, Krościenko-Kuźmina oraz Ustrzyki Dolne-Krościenko.

- Szkoda - mówi burmistrz Henryk Sułuja. - Niebawem za prawie 11 mln zł rozpocznie się rozbudowa przejścia, a drogi nadal będą czekać na remont. Nie ruszymy także z budową chodników.

Jasło inaczej

Od protestu samorządowców zdystansowała się nowa burmistrz Jasła Maria Kurowska - nie podpisała apelu, bo - jak stwierdziła - miasto nie złożyło żadnego projektu do RPO. Ale powiat jasielski ma jednak szanse coś z niego uszczknąć. Przy okazji budowy drogi do granicy w powiecie lubaczowskim Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje przebudowę drogi z Jasła do Nowego Żmigrodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24