Marszałek Sejmu do strzelców: Noście dumnie swój sztandar [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Sztandar wręczyli komendantowi „Strzelca” st. insp. ZS  Markowi Matule (z prawej) marszałek Sejmu Elżbieta Witek i szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (z lewej).
Sztandar wręczyli komendantowi „Strzelca” st. insp. ZS Markowi Matule (z prawej) marszałek Sejmu Elżbieta Witek i szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (z lewej). FB Jan Kasprzyk i ZS "Strzelec"
Udostępnij:
W 87. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła komendantowi Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego sztandar główny. Uroczystość na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie była pierwszą taką koncentracją strzelców w tym historycznym miejscu od czasu zakończenia II wojny światowej.

Matką chrzestną sztandaru jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a ojcem chrzestnym Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Oni też wręczyli sztandar komendantowi głównemu Związku Strzeleckiego st. insp. ZS Markowi Matule.

- Wy o patriotyzmie nie tylko mówicie, ale ten patriotyzm wcielacie w czyn. Pokazujecie, jak powinien wyglądać każdego dnia. Ten sztandar jest wyróżnieniem, ale też wielkim zobowiązaniem. Niesie ze sobą idee, które łączą was z pokoleniami walczącymi o Polskę w przeszłości. Noście go z dumą, wysoko, ale pamiętajcie, że każdego dnia musicie być gotowi na wypełnianie zobowiązań wobec ojczyzny i narodu - podkreśliła Elżbieta Witek w wystąpieniu.

Po uroczystości marszałek Sejmu wraz z komendantem głównym Markiem Matułą złożyła kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na zakończenie uroczystości odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu dziewcząt z rzeszowskiej jednostki strzeleckiej dowodzonej przez insp. ZS Barbarę Gajewską.

W uroczystości wzięło udział ponad 1000 strzelców z całego kraju i pododdziały orląt. - Przed wojną na placu Piłsudskiego co roku odbywały się koncentracje strzelców. Natomiast od zakończenia wojny była to pierwsza taka koncentracja pododdziałów „Strzelca” – mówi Nowinom st. inspektor ZS Marek Strączek, dowódca Płd.-Wsch. Okręgu ZS „Strzelec”.

Podkarpaccy strzelcy przyjechali do Warszawy autokarami z Rzeszowa, Sędziszowa Młp., Ropczyc, Leżajska, Dębicy, Kolbuszowej, Trzcinicy, Kołaczyc, Przemyśla, Lubaczowa. Wraz z rzeszowskimi strzelcami do Warszawy pojechało sześciu żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Jasionce k. Rzeszowa. Rozmawiała z nimi marszałek Elżbieta Witek.

Związek Strzelecki powstał we Lwowie w 1910 r. z inicjatywy nielegalnego Związku Walki Czynnej jako organizacja paramilitarna. Działał jednak legalnie na podstawie statutu zatwierdzonego przez władze austriackie: we Lwowie pod nazwą Związek Strzelecki, w Krakowie jako Towarzystwo Sportowe "Strzelec". Kierowała nim Komenda Główna Związków Strzeleckich z siedzibą we Lwowie, z komendantem Józefem Piłsudskim i szefem sztabu Kazimierzem Sosnkowskim.

Obecny Związek Strzelecki jest bezpośrednim spadkobiercą ideowym Związku Strzeleckiego z lat 1910 - 1914 i 1919 – 1939. Był reaktywowany w Rzeszowie w 1990 r. z uwagi na swoją piękną kartę historii w tym mieście. W Rzeszowie mieści się Komenda Główna Związku.

Rzeszów jest stolicą województwa podkarpackiego, która dynamicznie się rozrasta zwłaszcza w ostatnich latach. Należy do tej grupy miast, do których przeprowadzają się mieszkańcy z innych miejscowości. Dlaczego, bo ma siłę przyciągania w przeciwieństwie do miast, których liczba mieszkańców spada z roku na rok.

20 powodów, dla których warto mieszkać w Rzeszowie. Sprawdź,...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie