Marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS) został Honorowym Obywatelem Miasta Przemyśla

Norbert Ziętal
Marek Kuchciński.
Marek Kuchciński. Marek Szawdyn/Polska Press
Udostępnij:
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS) został dzisiaj Honorowym Obywatelem Miasta Przemyśla. Za przyznaniem tytułu głosowało dwunastu radnych, czworo radnych było przeciw, jeden się wstrzymał od głosu.

W nadzwyczajnej sesji, podczas której nadanie honorowego obywatelstwa było jednym z punktów, uczestniczyło 17 z 23 radnych.

"Za" głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Regii Civitas. Przeciw troje radnych Platformy Obywatelskiej i jeden Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Od głosu wstrzymał się radnych niezależny.

Kuchciński na Facebooku podziękował radnym za nadania tego honorowego tytułu.

"Przemyśl to dla mnie szczególnie ważne miasto, z którym związałem swoje życie. W czasach, gdy honor staje się wartością deficytową, mój rodzinny Przemyśl nadaje mi tytuł Honorowego Obywatela. Trudno wyobrazić sobie większy zaszczyt i równie wyjątkowe zobowiązanie. Dziękuję!" - napisał Kuchciński.

Na Facebooku zareagował również poseł opozycyjnej PO z Przemyśla, Marek Rząsa.

"Mieszkańcy Przemyśla, a szczególnie radni, którzy dziś podnieśli rękę za, powinni teraz oglądać transmisję z obrad Sejmu. Zobaczą i usłyszą, co wyprawia nowy "honorowy" obywatel naszego Miasta Marek Tadeusz K." - napisał Rząsa.

Wniosek o nadanie marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu (PiS) tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla, zgłosiło 12 radnych. Kuchciński pochodzi z Przemyśla, nadal formalnie mieszka w tym mieście.

Wśród dwunastu radnych podpisanych pod wnioskiem są radni koalicyjnych klubów Prawa i Sprawiedliwości, Regii Civitas oraz dwóch radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nie ma ani jednego podpisu radnych klubu Platformy Obywatelskiej.

Dlaczego radni chcą uhonorować Kuchcińskiego takim tytułem?

"Pełniąc funkcję Marszałka Sejmu Pan Marek Kuchciński jest drugą pod względem hierarchii konstytucyjnej osobą w Rzeczpospolitej Polskiej. W ponad tysiącletniej historii naszego Wolnego Królewskiego Miasta nie było Przemyślanina na tak wysokim stanowisku. Uhonorowanie tytułem Honorowego Obywatela naszego Miasta, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczpospolitej, Przemyślanina - Marszałka Sejmu jest więc w pełni uzasadnione." - napisali radni w krótkim uzasadnieniu.

I dalej:
"Pragniemy podkreślić, iż z inicjatywą nadania tytułu wystąpili do Prezydenta Miasta oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej członkowie byłego Przemyskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", którego współzałożycielem był Pan Marszałek Marek Kuchciński".

W uzasadnieniu radni wnioskodawcy twierdzili, że mają nadzieję, iż ich propozycja znajdzie poparcie u wszystkich radnych, czyli 23. Tak się nie stało i wiadomo o tym było jeszcze przed sesją. Przed posiedzeniem pojawiły się krytyczne głosy wobec tej inicjatywy.

Opozycja komentuje na Facebooku

"Będzie nowy honorowy obywatel Przemyśla. Brawo towarzysze!" - skomentował na Facebooku Marek Rząsa, poseł PO z Przemyśla.

"W mojej ocenie procedurę nadania honorowego obywatelstwa miasta powinni zainicjować mieszkańcy miasta, a nie władze kierujące się tylko i wyłącznie politycznym PR-em." - napisał w sponsorowanym poście na Facebooku poseł Kukiz'15 Wojciech Bakun z Przemyśla.

"W pośpiechu uhonorują Kuchcińskiego. Nie zasłużył na to" - twierdzą z kolei działacze przemyskiej Platformy Obywatelskiej, wśród nich radni miejscy. Zarzucają, że w uchwale nie ma konkretnych przykładów korzystnych dla miasta działań Kuchcińskiego oraz, że uchwała była sporządzana w błyskawicznym tempie, i z dnia na dzień wrzucona na nadzyczajną sesję.

"Czy Marek Kuchciński zasłużył na zaszczytny tytuł honorowego obywatela miasta? Co takiego zrobił dla Przemyśla jako marszałek Sejmu? Przecież obecna kadencja, w której PiS rządzi w mieście, województwie i kraju, a przemyślanin jest formalnie drugą osobą RP, to okres niebywałej stagnacji i inwestycyjnego marazmu w Przemyślu" - twierdzą działacze PO w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Były również liczne głosy pozytywne, popierające nadanie Kuchcińskiemu tego zaszczytnego tytułu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 22

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
niepełnosprawni protest
Ktoś kto nie pozwala na dostęp protestującym matkom dorosłych niepełnosprawnych na swobodny dostęp do łazienki i toalety.
To chyba żart
G
Gość
W dniu 16.04.2018 o 12:55, były ormowiec skarży pyta napisał:

Towarzysze,pionierzy,weterani ORMO,ZOMO,SB i innego łajna piszę do was ten krótki post abyście przestali szczekać na forach bo wiem że oprócz partii opozycyjnych siedzicie tutaj także wy.Zatem krótko to że PiS zabrał wam część emerytur to i tak mało nikt wam nie kazał wstępować do ZOMO żeby póżniej robić kariery w służbach mogliście podjąć inną pracę,powinni wam jeszcze pozabierać mieszkania służbowe co wykupiliście za marne grosze prawda jest taka że we łabach wam sie poprzewracało i dlatego szczujecie tak na Kuchcińskiego sam nie glosowałem na PiS ale widać większość obywateli ich wybrała więc szanuję to i trzymam uwagi dla siebie a co niektórym z was to komuna nżycie uratowałabo byście zginęliw dzisiejszych czasach,więc nie obrażać ludzi zwłaszcza w randze marszałka sejmu.Bój to był wasz ostatni....Cześć.

Twój bełkot jest dowodem na pustkę myślową. Nie każdy,kto krytykuje pseudoreformy PiS jest ORMO-wcem,ZOMO-wcem czy UB-kiem. Państwo się ośmiesza i popada od skrajności w skrajność,co każdy kto szanuje własny kraj,przyjmuje ze smutkiem.

Polityka PiS doprowadziła /przy aktywnym wsparciu pana Kuchcińskiego/ do odebrania emerytur dawnym funkcjonariuszom,którym ich ustawową /nie dowolną/ wysokość gwarantowali wielokrotnie najwyżsi przedstawiciele wolnej Polski /tej po 1989 roku/. Czyli,państwo zwyczajnie oszukało tysiące ludzi pod kłamliwym hasłem "dezubekizacji". UB zlikwidowano w 1956 roku. Jakimi UB-kami byli ci dwaj emeryci ze Straży Granicznej /rocznik 1954/,którzy niedawno popełnili samobójstwa? Ta poniżająca ludzi ustawa doprowadziła już do przedwczesnych zgonów 38 osób. Ilu ludzi musi jeszcze odebrać sobie życie, aby władza PiS /i marszałek Marek Kuchciński/ zaczęła zdawać sobie sprawę z tego co uczyniła?

Mieszkania do wykupu udostępniano wszystkim chętnym /też skorzystałem w swojej spółdzielni/ a nie tylko wybrańcom.

Nikt poważny nie "szczuje" na pana Kuchcińskiego. Wystarczy obserwować jego zachowanie w sejmie,słuchać wypowiedzi aby wyrobić sobie opinię o nim.

Według mojej opinii,władza /każdego szczebla/ powinna wykazywać najwięcej troski i starań o to, aby każdemu obywatelowi ułatwiać życie. Ta władza jak narazie,wielu grupom społecznym dokucza a jedynie sobie dogadza w każdy możliwy sposób.

Społeczeństwo Przemyśla za jakiś czas samo zdecyduje,czy obywatelstwo honorowe miasta dla pana Kuchcińskiego  jest trafną decyzją rady.

b
były ormowiec skarży pyta

Towarzysze,pionierzy,weterani ORMO,ZOMO,SB i innego łajna piszę do was ten krótki post abyście przestali szczekać na forach bo wiem że oprócz partii opozycyjnych siedzicie tutaj także wy.Zatem krótko to że PiS zabrał wam część emerytur to i tak mało nikt wam nie kazał wstępować do ZOMO żeby póżniej robić kariery w służbach mogliście podjąć inną pracę,powinni wam jeszcze pozabierać mieszkania służbowe co wykupiliście za marne grosze prawda jest taka że we łabach wam sie poprzewracało i dlatego szczujecie tak na Kuchcińskiego sam nie glosowałem na PiS ale widać większość obywateli ich wybrała więc szanuję to i trzymam uwagi dla siebie a co niektórym z was to komuna nżycie uratowałabo byście zginęliw dzisiejszych czasach,więc nie obrażać ludzi zwłaszcza w randze marszałka sejmu.Bój to był wasz ostatni....Cześć.

b
b-1

z całym szacunkiem a co nam złego zrobil PAN MARSZAŁEK KUCHCIŃSKI  -autor mieszkaniec PRZEMYŚLA od 1954 roku

Z
ZET

Żoliborski gnom tak nienawidzi Polski i Polaków,że postanowił pokazać im gdzie raki zimują. Na premiera wybrał babę o mentalności przekupki, na ministra obrony porypańca, na "reformatora" sądownictwa prokuratora stanu wojennego, a na marszałka Sejmu namaścił "niebieskiego ptaka", nierobę, który pierwszą w życiu normalną pracę podjął (jako wicewojewoda podkarpacki) w wieku 43 (!) lat. Takie BMW z Przemyśla, które bez szemrania zrobi wszystko co towarzysz Prezes każe

 

Członek alias Penelopa (który od lat ma ...zakaz wypowiadania się w mediach).ośmiesza się i kompromituje na każdym kroku, a z metra cięty Prezes w ławach rządowych z uśmieszkiem deb***a zaciera ręce. Karanie posłów za nic, ucinanie dyskusji, niedopuszczanie do głosu, kompletny brak profesjonalizmu i ogłady,- to wątpliwe zalety "polityka" z ulicy Matejki.

 

Trzęsący porami przed wąchaczem tri i kropli Inoziemcowa (co najmniej 4 zgony młodych ludzi  w jego otoczeniu i towarzystwie) "politycy" prowincjonalni wybrali Członka Honorowym Obywatelem Przemyśla, bo od jego widzimisię zależy ich dalsza "kariera polityczna", na początek miejsce na liście wyborczej na radnych, na drodze w PiSdu.

 
a
antypisowiec

chyba przeprowadzę się do J.........a, a dla prawdziwego przemyślaka nie jest to łatwa decyzja. Jakie miasto taki honorowy obywatel. Panowie bezradni to wam zapamiętamy i rozliczymy was. I nie boję się, że służby PIS ustalą moje IP

G
Gość

Pan Kuchciński kiedyś zakończy karierę polityczną i wróci do Przemyśla. Powinien zacząć o tym powrocie czasami rozmyślać i zastanawiać się,jak go przyjmą znajomi czy rodzina z niezbyt dobrą opinią.

m
mmmm

żenada masakra ze to ktoś czy coś ma być 

 
G
Gość

Taka hańba dla miasta...

K
Kkk
Co wy zrobiliście z Przemyslem? Po 20 nawet samochody nie jeżdżą, nie mówiąc już o spacerujących ludziach. Ono jest wymarłe. Na szczęście został honorowym obywatelem na półtora roku
p
pp

Wyjątkowy wstyd dla miasta. Pożałowania godne.

k
krystek

Tragedia koniec swiata cpun co on zrobil dla miasta dla siebie tak.

P
PiS=PZPR
W dniu 13.04.2018 o 09:53, Gość napisał:

Dziwne miasto,dziwna rada miasta. Człowiekowi,który ma wielkie zasługi w uchwaleniu ustawy,kłamliwie zwanej "dezubekizacyjna", na mocy której odbierane są ludziom należne im emerytury,przyznaje się honorowe obywatelstwo. Nadeszła właśnie informacja,że kolejni emeryci /rocznik 1954/ ze Straży Granicznej popełnili samobójstwa przez powieszenie,po utracie świadczeń uzyskanych w wolnej Polsce. To już 38 osobom "pomógł" pan Kuchciński w skróceniu sobie życia forsując bezprawną ustawę z grudnia 2016 roku.

A taki kolega Kuchcińskiego, Stanisław Piotrowicz, komunistyczny prokurator zbrodniczego stanu wojennego już mu nie przeszkadza.

 

Taka obecna sekretarka Kaczyńskiego, Barbara Skrzypek to przecież była sekretarka Jaruzelskiego i Kuchcińskiemu też to nie przeszkadza.

 

Przecież w PiSie jest mnóstwo komuchów, teraz PiS wprowadza taki sam socjalizm jak PZPR.

 

Patrząc się jak Kuchciński pracuje jako marszałek to przypominają mi się komunistyczne czasy.

G
Gość

Dziwne miasto,dziwna rada miasta. Człowiekowi,który ma wielkie zasługi w uchwaleniu ustawy,kłamliwie zwanej "dezubekizacyjna", na mocy której odbierane są ludziom należne im emerytury,przyznaje się honorowe obywatelstwo. Nadeszła właśnie informacja,że kolejni emeryci /rocznik 1954/ ze Straży Granicznej popełnili samobójstwa przez powieszenie,po utracie świadczeń uzyskanych w wolnej Polsce. To już 38 osobom "pomógł" pan Kuchciński w skróceniu sobie życia forsując bezprawną ustawę z grudnia 2016 roku.

P
Przemyślanka
Jak ktoś taki kto nie pozwala na zabranie głosu opozycji w Sejmie a więc wprowadza cenzurę może być honorowym mieszkańcem naszego pięknego miasta.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie