NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Studniówka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie
  • Kod pocztowy Przemyśla, jaki napis jest w herbie Przemyśla? Sprawdź jak dobrze znasz Przemyśl
  • Tak rozmawiają policjanci. Znasz ich slang? [QUIZ]

  Marszałek Sejmu wręczył Krzyż Wolności i Solidarności ks....

  Marszałek Sejmu wręczył Krzyż Wolności i Solidarności ks. prałatowi Eugeniuszowi Dryniakowi z Nowego Zagórza

  Beata Terczyńska/materiały prasowe

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Marszałek Sejmu wręczył Krzyż Wolności i Solidarności ks. prałatowi Eugeniuszowi Dryniakowi z Nowego Zagórza
  1/12
  przejdź do galerii

  ©IPN Rzeszów

  Odznaczenie państwowe przyznawane jest zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej. Ks. prałat Eugeniusz Dryniak, były proboszcz parafii w Nowym Zagórzu na Podkarpaciu otrzymał ten dowód uznania za patriotyczną działalność dla Polski.
  Krzyż Wolności i Solidarności to wyjątkowe odznaczenie państwowe, przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zasłużonym działaczom opozycji z lat 1956–1989, na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej.

  Ks. prałat Eugeniusz Dryniak, proboszcz parafii w Nowym Zagórzu (Podkarpacie) otrzymał dziś wczoraj kolejny, już trzeci ważny dowód uznania za patriotyczną działalność dla Polski. Wcześniej, za działalność konspiracyjną, kapłan został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i uhonorowany statuetką Pomnika Poległych Stoczniowców (Krzyży Gdańskich).

  - Krzyż Wolności i Solidarności jest symbolem wdzięczności dla tych, którym zawdzięczamy naszą wolność. Ks. prałat Eugeniusz Dryniak to zasłużony patriota. W latach 80-tych był kapelanem „Solidarności” w Rzeszowie, a później w Przemyślu. Głosił odważne kazania patriotyczne, współorganizował we własnym mieszkaniu spotkania działaczy podziemia – wymienia zasługi kapłana Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który wręczył odznaczenie w imieniu Prezydenta RP.

  W latach 1983-1987 ks. Dryniak był bliskim współpracownikiem RKW w Rzeszowie. Współorganizował działalność wydawniczą i kolportaż podziemnej prasy lokalnej i ogólnopolskiej, m.in. „Tygodnika Mazowsze”, „Woli”, „Przeglądu Wiadomości Agencyjnych”, „Hutnika”, a także raportów Konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość. Jego mieszkanie służyło jako magazyn papieru i matryc oraz punkt rozdziału prasy i wydawnictw podziemnych.

  W latach 1983-1989 kapłan był również współorganizatorem i przewodnikiem duchowym pielgrzymek „Solidarności” rzeszowskiej i przemyskiej pielgrzymki na Jasną Górę, w ramach ogólnopolskich Pielgrzymek Ludzi Pracy. Współorganizował wyjazdy do Warszawy z okazji wizyt Jana Pawła II w Polsce, a także na pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki i w późniejszych latach na grób kapłana.
  Od 1984 roku ks. Dryniak pełnił funkcję kapelana Duszpasterstwa Ludzi Pracy w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie. W latach 1987-1989 był członkiem redakcji „Roli Katolickiej” (tygodnika diecezjalnego, ukazującego się nielegalnie za zgodą bp. Ignacego Tokarczuka, ordynariusza przemyskiego). Za odważną działalność kapłan otrzymał od władz PRL zakaz wyjazdów zagranicznych w okresie 12.11.1985 r. do 25.07.1989 r.

  POPULARNE NA NOWINY24:

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo