Marszałek zapłacił 123 tys. zł za analizę prawną

Małgorzata Froń
Tyle zainkasowała kancelaria z Poznania za wyłonienie zarządcy CWK.

Chodzi o Centrum Wystawienniczo--Kongresowe w Jasionce, obecnie największą inwestycję marszałka na Podkarpaciu. W lipcu ub. r. urząd marszałkowski podpisał umowę z kancelarią prawną z Poznania, na mocy której kancelaria ta miała "sporządzić analizę prawną wskazującą możliwe tryby wyboru operatora centrum", a potem tego zarządcę, w drodze przetargu, wyłonić. Za analizę, którą przygotowali prawnicy z Poznania (na dokumencie widnieje data 16 lipca), urząd zapłacił 123 tys. zł!

Urząd marszałkowski ma sztab własnych prawników, dlaczego to oni nie przygotowali dokumentu? I skąd wzięła się astronomiczna kwota 123 tys. zł? Zapytaliśmy w jednej z rzeszowskich kancelarii prawnych, która zajmuje się przygotowywaniem tego typu ekspertyz, ile kosztuje taka usługa. - W granicach 10-20 tys. zł, bo tego typu analizy przeprowadza się w oparciu o dokumenty, to nie jest skomplikowana operacja - twierdzi prawnik (nazwisko do wiad. red.). - Jeżeli urząd rzeczywiście zapłacił aż 123 tys. zł, to, moim zdaniem, sprawą powinien zająć się prokurator.

Tomasz Leyko, rzecznik marszałka, tłumaczy, że prawnicy urzędu nie mogli zrobić ekspertyzy, bo, mimo że mają ogromną wiedzę i doświadczenie, urząd szukał sprawdzonych specjalistów, mogących się pochwalić prawidłowym wyłonieniem przyszłych zarządców.
Budowa Centrum Wystawienniczo- Kongresowego to największe tego typu przedsięwzięcie realizowane przez województwo podkarpackie.

- Projekt od samego początku zakładał, że obsługą, zarządzaniem oraz prowadzeniem obiektu będzie zajmował się zarządca spoza urzędu, wyłoniony w drodze zamówienia publicznego - tłumaczy Tomasz Leyko, rzecznik marszałka Władysława Ortyla.

Ta kwestia nie budzi zastrzeżeń, zarządcę należało wyłonić, bo tak nakazują przepisy. Wątpliwości budzi natomiast wybór kancelarii prawnej - aż z Poznania. Urząd ma sztab swoich prawników, a na Podkarpaciu są przecież kancelarie, które zajmują się tego typu ekspertyzami. Rzecznik marszałka tłumaczy, że przy wyborze kancelarii kierowano się rekomendacją Urzędu Miasta Szczecina -kancelaria ta świadczyła pomoc przy wyborze operatora hali sportowo-widowiskowej w Szczecinie, a także Urzędu Miasta Poznania, gdzie kancelaria pomagała przy wyborze operatora czterech parkingów miejskich oraz przejścia podziemnego "Rondo Kaponiera".

- Zakres, charakter oraz zawiłości prawne, które pojawiają się na każdym etapie negocjacji, są olbrzymim wyzwaniem i pokazują, że kilkumiesięczna pomoc ze strony SWS Kancelaria Prawna Strykowski Wachowiak była i jest potrzebna - utrzymuje Leyko.

Ireneusz Dzieszko, reprezentujący portal Prawica Podkarpacka, jako pierwszy pytał marszałka o to, dlaczego ekspertyzę robiła firma z Poznania.

- Trudno nie postawić pytania, co stało na przeszkodzie, by postępowanie to przeprowadzili prawnicy, których na stałe zatrudnia urząd? - powtarza Dzieszko.

- Takie pytanie należałoby chyba skierować do władz województwa. Co w tej analizie jest takiego, czego nie wiedzą prawnicy marszałka, a jeżeli nie umieli tego zrobić, to chyba powinno się ich zwolnić. Generalnie sposób prowadzenia tej inwestycji przez władze województwa wygląda na nietransparentny. Trzeba naświetlić wszystkie fakty, by wiadomo było, co tak naprawdę się dzieje i kto za co odpowiada - dodaje.

Sejmikowa opozycja także krytykuje poczynania zarządu w sprawie CWK.

- Zarząd od początku popełnia wiele błędów - ocenia jeden z radnych opozycji. - Wielokrotnie mówiliśmy o tym, i na komisjach, i na sesjach, ale, niestety, nic się nie zmienia. Teraz zostały wydane kolejne pieniądze na ekspertyzę, którą mogli wykonać prawnicy urzędu. To bardzo dziwne - dodaje.

Na budowę CWK przeznaczono 135 mln zł, z czego 64 mln to dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Polski Wschodniej. Zakończenie i rozliczenie inwestycji zaplanowano na grudzień 2015 r. Centrum ma być największym tego typu obiektem konferencyjno-wystawowym na Podkarpaciu. Łączna powierzchnia budynku ma wynieść ponad 27 tys. mkw.

Wideo

Komentarze 39

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
Filolożka
W dniu 18.03.2015 o 19:35, qwerty napisał:

wprost pisze się razem także może podstawowe pojęcia na studiach były dla aplikantki za trudne a nie że ktoś ich nie znał


A w tym akurat kontekście "także" powinno wyglądać "tak że". Przyganiał kocioł garnkowi, prawda?
h
hehe
W dniu 18.03.2015 o 22:07, piotr napisał:

a to ciekawe....

życie

p
piotr

ciekawy artykuł

R
Rzeszowiak

Która firma została wybrana na zarządcę CWK?

p
piotr

a to ciekawe....

R
Rzeszowiak

Która firma została wybrana na zarządcę CWK?

q
qwerty
W dniu 18.03.2015 o 17:47, aplikantka napisał:

.

wprost pisze się razem także może podstawowe pojęcia na studiach były dla aplikantki za trudne a nie że ktoś ich nie znał

k
klik
W dniu 18.03.2015 o 17:47, aplikantka napisał:

.

 

No właśnie, to jest układ za duże pieniądze, nasze pieniądze, kiedy to się wreszcie skończy

l
laki
W dniu 18.03.2015 o 09:55, ch***, d*** i kamieni kupa napisał:

Nie pier***, analiza jest poto, żeby wykazać złodziejskie działania spóły PSL-PO która kradnie już od 8 lat.

pomysł  wypłynął  i został  przegłosowany  za  Karapyty  tzn  PSL i PO  wtedy  decydowała  co  województwu jest  najbardziej  potrzebne  i  wymyślili  ten  twór  .Ortyl   przyszedł  w  momencie  rozpoczecia  już  tej  inwestycji  i  musi  ciągnąć  tą  głupotę  , chociaż  nigdy  nie  słyszałem  żeby  ją  krytykował  ,  za  jego  czasów  w MARR w  Mielcu  też  powstała  sala  na  targi  przy  SCK  miała  przyciągnąc  inwestorów  i  kilka  targów  zorganizowano  i raz  sylwestra  dla  notabli  , szum  się  zrobił  z  tego taki  że  sobie  miejsce  na  imprezy  zrobili  , że już  więcej  nikt  się  nie  wychylił  tam  robić  imprez  a  i miejsca  było  mało  na  targi  i  umarło  to  smiercia  naturalna  !! Oszpecili  tylko  budynek  dopiero  w tym  roku  poprawili  to jakoś  architektonicznie  żeby miało  ręce  i  nogi  ....  tak  to  takie  pomysły  sie  kończą   !!  Uważam  że  jest  Podpromie  w  Rzeszowie  że  można  było  wykorzystac  tereny obok  z  wykorzystaniem codziennym  tego  budynku  dla  mieszkańców  a  zrobiono  Pałac  poza  miastem  !!!!!   na  dodatek  będziemy  dopłacać  do  tego  co  roku  zamiast  przeznaczać  pieniądze  na  Hospicja  na  Podkarpaciu  będziemy  dopłacać  do  imprez ... :)    

S
Stanisław

Urząd zatrudnia radców prawnych. To skandal, że tak astronomiczna kwota została wypłacona. To działanie na szkodę urzędu. Jak to świadczy o pracujących tam prawnikach....SKANDAL !

l
laki

7 min  od  granic  Rzeszowa  ale  gdzie jest   ta  granica  od  centrum  Rzeszowa  ????  jeszcze  raz  powtórzę  ten  cały  CWK  nie  jest  dla  mieszkańców  Podkarpacia  tylko  dla  partii  politycznych  na  organizowanie  swoich  imprez  !!!   nie  bedzie  przynosić  dochodu  tylko  bedzie  nowym  kosztem  corocznym  w  budżecie  województwa  !!  co  za  to  osiagniemy  ??/  wystawe  psów  ,  budownictwa  zamiast na  Podpromiu  to  w  CWK  zorganizuja  ???  to  stracio  wtedy  Podpromie  i  duża  grupa  mieszkańców  co  miała  te  wystawy  pod  nosem  a  teraz  się  nie  zdecyduje  jechać  !!!  kongresy  zrobią  z  Podkarpacia  wielkie  województwo  ???  nie  to  tylko  ściema  o  Dolinach  !!  nic  więcej   ktoś  kto  szuka  dostawcę  produktów  nie  szuka  ich na  targach  w  Rzeszowie  !!!  pozycjonowanie  w  wyszukiwarkach  załatwia  sprawę  ,  to  jest  marnotrastwo  pieniędzy mieszkańców  podkarpacia  !  ile  miejsc  pracy  będzie  w  CWK  -  szatniarze  , parkingowi  , kelnerzy , kucharze  i  zarządzający  niewykluczone  że  nie  z naszego  województwa  spółka  p[rzejmnie  i  obsadzi  swoimi  ludżmi   którym  będziemy  jeszcze  musieli  płacić  za  to  że  tym  zarządzają  -  chore  rozwiązanie  !

W dniu 18.03.2015 o 11:32, Gość napisał:

Moim celem nie było podważenie sensu istnienia połączenia autobusowego - to jak najbardziej jest OK (dla takiej odległości rozwiązanie optymalne) - tylko tego, że ludzie w UM nie mają zielonego pojęcia o racjonalności przeprowadzania wielu inwestycji - to centrum w takiej formie jak teraz nie ma sensu. Tym bardziej planowana kolejka, o której niektórzy włodarze marzą... poniesione koszty w stosunku do korzyści będą astronomiczne i nigdy się nie zwrócą...

 

G
Gość
W dniu 18.03.2015 o 11:13, GOŚĆ 2 napisał:

Dojazd do CWK kosztuje 2,40 zł autobusem mpk, dla studentów 1,40 zł :D... a jeździ nim codziennie sporo osób, praktycznie wszystkie miejsca siedzące są zajęte.Dojazd samochodem to 7 min od granic Rzeszowa, także ludzie nie przesadzajcie, że jest to jakieś odludzie. 

Moim celem nie było podważenie sensu istnienia połączenia autobusowego - to jak najbardziej jest OK (dla takiej odległości rozwiązanie optymalne) - tylko tego, że ludzie w UM nie mają zielonego pojęcia o racjonalności przeprowadzania wielu inwestycji - to centrum w takiej formie jak teraz nie ma sensu. Tym bardziej planowana kolejka, o której niektórzy włodarze marzą... poniesione koszty w stosunku do korzyści będą astronomiczne i nigdy się nie zwrócą...

G
GOŚĆ 2
W dniu 18.03.2015 o 11:00, Gość napisał:

Spoko spoko - dojazd zapewni najnowsza planowana "zabawka" Pana Marszałka - kolejka :). Oficjalnie - na potrzeby lotniska ( hahhah - w mpk jak jadą ze 3 osoby to sukces). Pieniądze są  - trzeba je wydać :) - najważniejsze, że nie ze swojej własnej kieszeni :)

 

Dojazd do CWK kosztuje 2,40 zł autobusem mpk, dla studentów 1,40 zł :D

... a jeździ nim codziennie sporo osób, praktycznie wszystkie miejsca siedzące są zajęte.

Dojazd samochodem to 7 min od granic Rzeszowa, także ludzie nie przesadzajcie, że jest to jakieś odludzie. 

G
Gość
W dniu 18.03.2015 o 08:21, kali napisał:

Centrum Wystawienniczo Kongresowe powinno być w Rzeszowie a nie w Jasionce, kto tam będzie jeździł?, Centrum powinno słuzyc ludziom a nie politykom, a wszystko to za nasze pieniądze, BOSCH

Spoko spoko - dojazd zapewni najnowsza planowana "zabawka" Pana Marszałka - kolejka :). Oficjalnie - na potrzeby lotniska ( hahhah - w mpk jak jadą ze 3 osoby to sukces). Pieniądze są  - trzeba je wydać :) - najważniejsze, że nie ze swojej własnej kieszeni :)

..
W dniu 18.03.2015 o 10:41, Rzeszowiak z wyboru napisał:

w sumie i to można wykorzystać na plus pod warunkiem że na balangę przylecą inwestorzy a nie politycy.Pojedzą, popiją, poruchają, rano wsiądą w samolot nie zaczepiani przez nikogo i kto wie.... może zainwestują...tak się teraz robi interesy. Gdyby tak było, to inwestycja może się zwrócić. 

 

He, he oni tu przyjeżdżają, żeby jak Hoffman pokazać kolegom i koleżankom z partii kto ma dłuższego... :-))))

Dodaj ogłoszenie