MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz te niepokojące objawy? To może być rak trzustki. Nie zwlekaj. Jak najszybciej zgłoś się do lekarza!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Rak trzustki jest śmiertelną chorobą, która z początki nie daje nam żadnych sygnałów o tym, że się rozwija. Niestety, typowe objawy raka trzustki pojawiają się już na etapie, gdy wyleczenie go staje się niemalże niemożliwe. Fakty są zaś takie, że im szybciej podejmiemy leczenie, tym większa będziemy mieć szansę na ozdrowienie. Istnieją pewne symptomy, które powinny w takim przypadku zwrócić naszą szczególną uwagę.
Rak trzustki jest śmiertelną chorobą, która z początki nie daje nam żadnych sygnałów o tym, że się rozwija. Niestety, typowe objawy raka trzustki pojawiają się już na etapie, gdy wyleczenie go staje się niemalże niemożliwe. Fakty są zaś takie, że im szybciej podejmiemy leczenie, tym większa będziemy mieć szansę na ozdrowienie. Istnieją pewne symptomy, które powinny w takim przypadku zwrócić naszą szczególną uwagę. Pixabay
Rak trzustki jest śmiertelną chorobą, która z początki nie daje nam żadnych sygnałów o tym, że się rozwija. Niestety, typowe objawy raka trzustki pojawiają się już na etapie, gdy wyleczenie go staje się niemalże niemożliwe. Fakty są zaś takie, że im szybciej podejmiemy leczenie, tym większa będziemy mieć szansę na ozdrowienie. Istnieją pewne symptomy, które powinny w takim przypadku zwrócić naszą szczególną uwagę. Sprawdź, jakie dokładnie!

Spis treści

Zobacz wideo: Boeing C-17 Globemaster amerykańskich Sił Powietrznych wylądował w Bydgoszczy

od 16 lat

Rak trzustki - czym jest ta choroba?

Choroba ta uznawana jest za jedną z najniebezpieczniejszych. W przypadku Stanów Zjednoczonych jest to piąty z kolei nowotwór złośliwy, który pozycję tą piastuje w niechlubnym rankingu przyczyn zgonu. W Polsce diagnozuje się około 3000 zachorowań każdego roku, a jednocześnie objawy raka trzustki są wysoce niespecyficzne. To sprawia, że wczesna diagnoza jest niemalże niemożliwa.

Jak często atakuje rak trzustki?

Szacuje się, że w krajach uprzemysłowionych na 100 000 mieszkańców diagnozuje się od 8 do 10 przypadków zachorowania na raka trzustki. Jednocześnie mało kto wie, że nowotwór ten rozwija się bardzo wolno i w różnych miejscach trzustki.

Wczesne wykrycie raka trzustki a leczenie

Z zasady szacuje się, że rozwój tego nowotworu trwa od dwunastu do szesnastu lat. To jednak nie oznacza, że łatwo leczyć raka trzustki. W praktyce bowiem okienko terapeutyczne nie jest zbyt szerokie. Im wcześniej jednak wykryje się schorzenie, tym większa szansa na to, że poradzimy sobie z tym cichym zabójcą. Do wczesnego wykrycia zazwyczaj stosuje się USG jamy brzusznej, choć i ta metoda nie jest w pełni sprawdzona. Czasem bowiem lokalizacja guza jest o tyle nieodpowiednia, że ultrasonograf nie będzie w stanie go wykryć.

Polecamy

Rak trzustki - kto jest szczególnie narażony?

Zgodnie z wynikami badań wskazuje się, że ryzyko zachorowania na raka trzustki mają przede wszystkim osoby po 65. roku życia. W tej grupie przeważają mężczyźni, zwłaszcza ci z obciążeniem genetycznym. Problemem są przede wszystkim wszelkiego rodzaju przypadki nowotworów przewodu pokarmowego występujące w rodzinie. W takim przypadku badanie na obecność bakterii Helicobacter pylori będzie dobrym pomysłem. Odpowiada ona za liczne stany zapalne i rozwój nowotworów. Warto nadmienić, że osoby z grupą krwi 0 rzadziej są narażenie na raka trzustki.

Czynniki ryzyka raka trzustki - profilaktyka

Istnieją konkretne czynniki ryzyka, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka trzustki. To ma swoją pozytywną stronę, ponieważ oznacza to, że zmiana stylu życia może pomóc nam w zmniejszeniu zagrożenia zachorowania. Wśród tych czynników wyróżnia się:

  • palenie papierosów - aż dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka trzustki. To oznacza, że warto zrezygnować z tego nałogu.
  • Otyłość - zwiększa ona ryzyko zachorowania aż o 30 procent. Bardzo często współwystępuje w tym przypadku cukrzyca typu 2.
  • Nadmiar czerwonego mięsa - nasza dieta wypełniona wieprzowiną, jagnięciną i wołowiną (zwłaszcza w mocno przetworzonej formie) zwiększa ryzyko zachorowania na raka trzustki.
  • Alkohol - regularne picie dużej ilości zwłaszcza wysokoprocentowego alkoholu niszczy trzustkę i zwiększa ryzyko raka.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na wczesne objawy raka trzustki?

Wczesne objawy raka trzustki nie są tak wyraźne i jednoznaczne, pozwalają jednak na wcześniejsze wdrożenie leczenia. Na odpowiednim etapie rozwoju choroby może to oznaczać dla nas przedłużenie życia, a nawet zwalczenie nowotworu. Na co warto więc zwrócić szczególną uwagę?

Polecamy

Ból brzucha i kręgosłupa - sygnał o problemach w trzustką?

Wśród wcześnie pojawiających się symptomów raka trzustki wyróżnia się ból w okolicach pleców lub brzucha. W przypadku problemów z trzustką charakterystyczne jest to, że tego typu dolegliwości uderzają nagle i równie szybko ustępują. Problemy nasilają się po spożyciu posiłku oraz wtedy, gdy jesteśmy w pozycji leżącej. Co więcej, objawom może towarzyszyć ból kręgosłupa oraz żołądka, a także wymioty i nudności.

Gorączka i problemy z układem pokarmowym

Rak trzustki objawia się również wysoką temperaturą ciała, dreszczami, a także zaburzeniem procesu trawienia. Często chorzy nie mają apetytu, doskwierają im zaparcia oraz tłuszczowe biegunki. Całość dopełniają nagłe, nieuzasadnione spadki masy ciała.

Żółtaczka

Zmiana koloru skóry na żółty jest bardzo wyraźna. Barwę zmienią również błony śluzowe oraz białka oczu. Ten niepokojący objaw łączy się m.in. ze świądem skóry i ostatecznie może świadczyć nie tylko o zaburzeniu pracy wątroby, ale i bardzo poważnych problemach z trzustką.

Co zrobić jeśli mamy jakieś z tych objawów?

W przypadku wystąpienia dowolnego z wymienionych objawów koniecznie powinniśmy udać się do lekarza. Badania zlecone w ramach walki ze schorzeniem powinny mieć na celu potwierdzenie lub wyeliminowanie raka trzustki, jak odpowiedzialnego za stan zdrowia. Na badanie powinny udać się zwłaszcza osoby palące i nadużywające alkoholu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Masz te niepokojące objawy? To może być rak trzustki. Nie zwlekaj. Jak najszybciej zgłoś się do lekarza! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24