Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie autorskie z Leszkiem Mądzikiem

Marta WYŻYKOWSKA
Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu zaprasza w piątek 7 stycznia na spotkanie autorskie z Leszkiem Mądzikiem.

Ten scenograf i reżyser teatralny, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych polskich artystów, to wybitna postać zarówno polskiego jak i światowego teatru. Urodził się w Bartoszowicach koło Kielc 65 lat temu. W Kielcach ukończył Liceum Sztuk Plastycznych, w latach 1966-70 studiował historię sztuki na Wydziale Humanistycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Szczegóły spotkania autorskiego z Leszkiem Mądzikiem sprawdź na WWW.STREFAIMPREZ.PL

Wtedy na poważnie zainteresował się teatrem i w roku 1969 założył Scenę Plastyczną . Od tego czasu zrealizował kilkanaście premier - między innymi "Ecce homo" 1970, "Wieczerza" 1972, "Ikar" 1974, "Zielnik" 1978, "Brzeg" 1983, "Wrota" 1989, "Szczellina" 1994, "Kir" 1997. Jego teatr brał udział w ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach na wszystkich kontynentach, wielokrotnie przywoził z nich nagrody i wyróżnienia.

Mądzik był autorem wielu scenografii w teatrach polskich, portugalskich, francuskich i niemieckich. Prowadził zajęcia ze studentami na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych całego świata. Za granicą jego nazwisko jest wymieniane obok najwybitniejszych twуrców niekonwencjonalnego teatru w Polsce - Grotowskiego, Kantora i Szajny. Stworzył bowiem teatr w pełni oryginalny, o niepowtarzalnej jedności stylistycznej. życie i śmierć, to na co jesteśmy nieuchronnie skazani, są obsesyjnymi tematami artysty, przedstawionymi w fascynującej formie.

U podstaw jego teatru stoją zapamiętane miejsca i przeżycia z okresu dzieciństwa spędzonego w Kielcach. Tamte przeżycia i przemyślenia znalazły ujście w teatralnej materii i odcisneły swoje piętno na całej twórczości artysty. Leszek Mądzik tak wspomina obrazy z młodości: "Najważniejsze było okno, z którego widziałem płynący czas. Jawił się w postaci karawanu, jadącego ulicą Domaszowicką dlatego, która prowadziіa do Domaszowic.

Domaszowicka krzyżowała się z Bodzentyńską, która prowadziіa do Bodzentyna. To było prawie centrum Kielc. Ale że Kielce były wówczas bardzo małe, to można było powiedzieć, że było to Kielc obrzeże. Jak stałem w oknie, to po prawej stronie miałem szpital i kostnicę, po lewej cmentarz. Kondukt musiałі się przed oknem zawsze pojawić. Nie miał innej drogi. Od dziewiątej rano, aż do zmierzchu szły pogrzeby. Przede mną rozgrywał się właściwie teatr. Raz był to bardzo kameralny kondukt, kiedy indziej pochód z orkiestrą dętą, z poduszkami i orderami. Jedząc, chodząc i bawiąc się byliśmy skazani na teatr życia i śmierci. Do tego dochodził dżwięk końskich kopyt, muzyka orkiestry i ludzki śpiew, który potrafił zagłuszyć wszystko. Te obrazy zostały we mnie i porwacają".

W październiku 2008 Leszek Mądzik został odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, artysta jest takze honorowym obywatelem miasta Kielce, ostatnio otrzymał nominację profesorską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie