Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2011. Dziś walczymy z matematyką

Beata Terczyńska współpraca tom, mot, zs
Na zdj. Andrzej Bobola, Dariusz Bobecki, Błażej Lalowicz, Wiktor Konopelski i Krzysztof Banaszkiewicz – maturzyści z klasy matematyczno – fizycznej w rzeszowskim "Koperniku”: Matura z polskiego była taka średnio trudna.
Na zdj. Andrzej Bobola, Dariusz Bobecki, Błażej Lalowicz, Wiktor Konopelski i Krzysztof Banaszkiewicz – maturzyści z klasy matematyczno – fizycznej w rzeszowskim "Koperniku”: Matura z polskiego była taka średnio trudna. DAREK DANEK
Maturzyści narzekali na pierwszą część egzaminu maturalnego z języka polskiego. Spodziewali się pytań z literatury, a dostali trudne zagadnienia językowe i gramatyczne. Dziś matematyka.

Pytania na maturze w całym kraju były jednakowe. Na ich rozwiązanie maturzyści mieli 170 minut. Autorzy arkusza w pierwszej części sprawdzali, czy uczniowie dobrze rozumieją tekst źródłowy z "Polityki" o komunikacji interpersonalnej. W drugiej zdający musieli napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych tematów. Większość wybrała temat o wątku miłosnym w "Granicy", zdecydowanie mniej poezję.

Maturzyści: nie mogliśmy spać

Arleta Duda z IV LO w Rzeszowie jeszcze dzień przed maturą powtarzała lektury, bo - jak się śmieje - trzeba je było mieć na świeżo, by stres nie zjadł człowieka A jednak emocje nie pozwalały spać.

- Od 5 budziłam się średnio co pół godziny, aż wreszcie wybiła 7. Zjadłam dwa tosty i do szkoły.
Do sali mogła wnieść tylko długopis i dowód osobisty. Komórki maturzyści zostawiali w depozycie.

- Siedziałam w pierwszej ławce, na przeciw pana z wuefu, ale to mi nie przeszkadzało - uśmiecha się Arleta.

"Granica" zadowoliła i zasmuciła

Kuba Uliasz z technikum z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 w Krośnie w pierwszym odruchu zajrzał na ostatnią kartkę arkusza, by sprawdzić, jaki jest temat wypowiedzi pisemnej. Za to można było zdobyć najwięcej punktów - 50 na 70 wszystkich z matury.

- Odetchnąłem z ulgą, bo zobaczyłem, że jest "Granica". A tę lekturę akurat rano przypominałem sobie, douczając się z zeszytu w toalecie. Pomogło. - opowiada jeszcze pełen wrażeń.

- W arkuszu były tylko urywki, ale jeśli ktoś wcześniej przeczytał lekturę, nie powinien mieć problemów. Na maturze spodziewałem się czegoś, co było przerabiane w czwartej klasie. Wątpiłem, żeby dali nam coś z pierwszej, czy drugiej. Dlatego, jak dla mnie, trafiło się super.

"Analizując fragment powieści Zofii Nałkowskiej "Granica" przedstaw obraz Justyny i jej związku z Zenonem w oczach różnych bohaterów powieści. W kontekście całej powieści wyjaśnij, jakie konsekwencje wynikają z zestawienia odmiennych spojrzeń na bohaterów i relacje między nimi" - tak brzmiał temat wypracowania".

- Poezja mi nie "leży". Pewnie dlatego wybrałem "Granicę", bo od początku zamierzałem pisać coś z prozy. Przygotowałem się z tego tematu i trafiłem. Nie ukrywam, że przez moment wydawało mi się że może być temat z innej epoki - mówi Kamil Jędruch z I LO w Przemyślu.

Zdecydowanie więcej 18-latków złorzeczyło pod adresem pierwszego tematu. Tu należało analizować wiersze "Gdy tu mój trup…" Adama Mickiewicza oraz "Światło w ciemnościach" Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, porównać ukazane w nich obrazy świata marzeń i rzeczywistości.

- Oba wiersze widziałam pierwszy raz na oczy, ale odważyłam się o nich pisać. Ja tak zawsze skaczę na głęboką wodę - mówi Arleta z Rzeszowa. Wczoraj o 14 zdawała także egzamin rozszerzony, choć nie wie jeszcze, czy wybierze humanistyczne studia, czy kosmetologię.

Maciej Bochniak, uczeń klasy IV TB3, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 imienia Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli zdecydował się zmierzyć z poezją.

- Pisałem na temat z wiersza Mickiewicza. Napisałem, to co umiałem, o tęsknocie za Polską. Nie jest źle. Jak matura pójdzie dobrze, to wtedy będę myślał o studiach. Teraz boję się tylko matematyki, angielskiego jestem pewny, geografia też jest łatwa.

Trudny sprawdzian z języka

Maturzyści ubolewali nad pierwszą częścią z 13 zadaniami, na podstawie tekstu źródłowego, jak prowadzić rozmowę, by nie był to tylko zlepek zdań i jak słuchać. Choć tekst z "Polityki" uznali za ciekawy, to już pytania do niego przesadzone.

- Spodziewaliśmy się bardziej nastawienia na logiczne myślenie, a musieliśmy się wykazać pod względem gramatycznym i językowym - mówią rozczarowani. - Najgorsze pytanie? Językowe wyznaczniki spójności tekstu.

Dziś prawie 27 tys. maturzystów zdaje pisemną, obowiązkową matematykę. Prawie 4 tys. podchodzi do trudniejszej, rozszerzonej części.

***
Matura z matematyki będzie prawdziwym sprawdzianem dla licealistów, którzy w 2011 chcą studiować na kierunkach technicznych. Już wiadomo, że takich osób jest coraz więcej.

Tuż po zakończeniu egzaminu z matematyki na naszej stronie opublikujemy arkusze pytań i odpowiedzi z z matematyki podstawowej, a następnie rozszerzonej.

Na rozgrzewkę, przed dzisiejszymi zmaganiami, krótkie pytanie z matury próbnej 2011. Trzymamy kciuki!

Samochód kosztował 30000 zł. Jego cenę obniżono o 10%, a następnie cenę po tej obniżce ponownie obniżono o 10%. Po tych obniżkach samochód kosztował
a) 24400
b) 24700
c) 24000
d) 24300

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24