Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2011 - obowiązkowe egzaminy nie były najłatwiejsze

Beata Terczyńska
Nie wszystkie zadania na maturze 2011 należały do najłatwiejszych.
Nie wszystkie zadania na maturze 2011 należały do najłatwiejszych. Krzysztof Łokaj
Po polskim miny tylko niektórych maturzystów były zadowolone. Po matematyce sporej grupie uczniów z kierunków humanistycznych nawet popłynęły łzy. - To nie była matura, a test do NASA - komentowało wielu. Z ulgą odetchnęli na trzeci dzień, widząc pytania z angielskiego.

Większość maturzystów ma już zaliczone obowiązkowe pisemne egzaminy. Aby dostać świadectwo dojrzałości, trzeba bowiem zdać pisemnie trzy przedmioty: polski, matematykę i język obcy nowożytny. Angielski był najczęściej wybierany. Do tego trzeba zaliczyć dwa ustne egzaminy: z języka obcego i polskiego.

W piątek, 13 maja 2011, pisemna matura z geografii. Sprawdź: odpowiedzi, pytania i arkusze zadań!

Temat z poezji wybierali nieliczni

Maturzyści narzekali na pierwszą część egzaminu podstawowego z polskiego. Musieli odpowiedzieć na 13 pytań na podstawie tekstu źródłowego z "Polityki" o tym, jak prowadzić rozmowę, by nie był to tylko zlepek zdań i jak słuchać.

- Tekst fajny, ale zadania przedobrzone, zbyt skomplikowane - narzekali.

"Granicę" wybrała większość

Kuba Uliasz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Krośnie w pierwszym odruchu zajrzał na ostatnią kartkę arkusza, by sprawdzić, jaki jest temat wypowiedzi pisemnej, bo za to można było zdobyć najwięcej punktów, czyli 50 na 70 wszystkich z matury.

- Całe napięcie zeszło i odetchnąłem z ulgą, bo zobaczyłem, że jest "Granica". A tę lekturę akurat rano przypominałem sobie, douczając się jeszcze z zeszytu w toalecie - mówił jeszcze pełen wrażeń.

"Analizując fragm. powieści Zofii Nałkowskiej "Granica" przedstaw obraz Justyny i jej związku z Zenonem w oczach różnych bohaterów powieści. W kontekście całej powieści wyjaśnij, jakie konsekwencje wynikają z zestawienia odmiennych spojrzeń na bohaterów i relacje między nimi" - tak brzmiał temat wypracowania". Jego druga część wprawiła jednak maturzystów w zakłopotanie.
Błąd w pytaniach z "polaka"

Rozterki mieli z piątym pytaniem, kiedy polecenie kazało im zakreślić wszystkie właściwe odpowiedzi, a wstęp do zadań zamkniętych nakazywał wybranie tylko jednej poprawnej. Centralna Komisja Egzaminacyjna przeprosiła maturzystów za nieścisłość. Obiecano im, że egzaminatorzy ocenią to zadanie na korzyść uczniów.

Zdecydowana mniejszość wybrała temat z poezją, w którym trzeba było analizować wiersze "Gdy tu mój trup…" Adama Mickiewicza oraz "Światło w ciemnościach" Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, porównać ukazane w nich obrazy świata marzeń i rzeczywistości.

Koszmar - ubolewali po maturze z matematyki humaniści

Po maturze z matematyki zadowoleni byli uczniowie z klas o profilu matematyczno - fizycznym. Wielu uczniów z oddziałów biologiczno - chemicznych i humanistycznych mówiło: koszmar.

- Dla mnie matma podstawowa była prosta - mówił Daniel Cieśliński z II LO w Rzeszowie. - Jednak, jeśli chodzi o uczniów "humanistycznych", problem mogły sprawiać zadania otwarte, najtrudniejsze w liceum - "wykaż, że". Tych zadań wszyscy się boją.

Był też rachunek prawdopodobieństwa. Wielu główkowało nad ostatnim zadaniem na obliczenie pola trójkąta wpisanego w sześcian. Internauci rozgoryczeni pisali, że jeśli CKE chciała im udowodnić, że są beznadziejni, to udało jej się to koncertowo.

- Matura na poziomie podstawowym powinna być tak skonstruowana, aby przeciętny uczeń zdał ją z wynikiem 45-55 procent, a uczniowie dobrzy 70 w górę. Ta matura zamknęła wielu drogę do kariery. Jak nasz rząd zamierza motywować młodych do pozostania w kraju, skoro większość z nich postanowi wyjechać, oleje studia, bo ich nie przyjmą - napisał rozgoryczony maturzysta.
Po języku angielskim, który zdawało ok. 80 proc. maturzystów była ulga.

- Trzeba było napisać wiadomość do kolegi z Anglii i przeprosić go, że nie przyjedziemy. Wytłumaczyć, że zginęły nam dokumenty i musimy na nie jakiś czas czekać oraz zapytać o inny dogodny termin - mówi Anna z IV LO w Rzeszowie. - Był także list do kolegi z Anglii, który planuje odwiedziny w Polsce.

Matury pisemne potrwają do 24 maja, a ustne do 27. Aby zaliczyć przedmiot, trzeba zdobyć 30 proc. punktów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24