Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2011. Typy, czyli co będzie na maturze?

Beata Terczyńska
Maturzyści po długim weekendzie rozpoczną pisemne egzaminy.
Maturzyści po długim weekendzie rozpoczną pisemne egzaminy. FOT. KRZYSZTOF KAPICA
Jak co roku licealiści typują motyw przewodni i lektury, o które oprą się autorzy arkuszy maturalnych z języka polskiego. Co będzie na maturze?

Zdaj maturę z "Nowinami"

Zdaj maturę z "Nowinami"

Z myślą o maturzystach przygotowaliśmy specjalny serwis na stronie www.nowiny24.pl/matura. Znajdą tu arkusze do powtórek, porady nauczycieli i psychologów. Na naszej stronie na bieżąco będziemy zamieszczali arkusze z majowej matury.

W tym roku obchodzimy m.in. rocznicę katastrofy smoleńskiej, a także świętujemy błogosławieństwo Jana Pawła II. Czy na maturze z języka polskiego należy spodziewać się motywu tragizmu, patriotyzmu i świętości? - zastanawiają się maturzyści, którzy w środę napiszą pierwszy egzamin.

Uczniów IV LO w Rzeszowie w piątek odebrali świadectwa szkolne. Zapytaliśmy ich, które z lektur typują, a jakich by nie chcieli.

Wszystkie do powtórki

Pisemne egzaminy maturalne rozpoczynają się 4 maja. Jako pierwszy uczniowie zdają język polski. 5 maja - matematykę, a 6 maja egzamin napiszą ci, którzy wybrali angielski. Pisemna część kończy się 24 maja, ustna potrwa od 4 do 27 maja. Aby dostać świadectwo dojrzałości, trzeba zaliczyć pisemnie i ustnie język polski, pisemnie i ustnie język obcy nowożytny (do wyboru angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski i rosyjski) oraz pisemnie matematykę. Maturzyści mogą też wybrać od zera do sześciu dodatkowych przedmiotów.

Angelika przewertowała wszystkie, które znalazły się w arkuszach nowej matury. - Dotychczas tylko "Chłopi" pojawili się dwukrotnie w zestawie pytań do wypracowań. Żadna inna lektura się nie powtórzyła. Skupię się zatem na powtarzaniu tych, których jeszcze nie było - mówi.
Mateusz Kut z kolei zastanawia się, czy na pytania nie będą miały wpływu tegoroczne wydarzenia, jak beatyfikacja Jana Pawła II, czy też rocznica katastrofy, w której zginęła prezydencka para.

- To mi nasuwa takie pojęcia jak, patriotyzm, tragizm, cierpienie, świętość. Mogą być te motywy lub lektury traktujące o nich - przypuszcza. - Osobiście nie chciałbym, by pojawiły się "Ferdydurke", "Kartoteka" i lektury z modernizmu.

Justyna Kalita chciałaby dostać coś z lektur ostatnio omawianych. - Mówi się o "Dżumie". Ucieszyłaby mnie też "Lalka" i "Ludzie bezdomni". Michała Karwana z kolei pytania dotyczące "Potopu" lub "Lalki". - Lubię pozytywizm, nie byłbym zadowolony z literatury współczesnej, "Dżumy" i "Tanga".

"Dżumy" i "Swiętoszka" nie chciałby też Kuba Ząbczyk. On z kolei nastawia się na literaturę powojenną. - A jak dostaniemy wiersz, to też damy radę. Każdy da się omówić.

Grzegorz Chruszcz liczy na "Inny świat" i "Opowiadania" Borowskiego.

Obstawiają na facebooku

Młodzież z Rzeszowa typuje lektury na facebooku. Do wczoraj oddali ponad 600 głosów. Najwięcej uzyskała "Dżuma" (176), "Wesele" (106), "Inny świat" (60). A dalej: "Lalka", "Przedwiośnie", "Zbrodnia i kara", "Potop", "Ludzie bezdomni". Najmniej "Nad Niemnem", "Kamizelka", "Mendel Gdański", czy "Król Edyp". "Dziady", "Kordian" i "Nie - boska komedia" także są pod koniec typowań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24