Matura 2020 - język polski, poziom podstawowy. Pytania i odpowiedzi z egzaminu, arkusze CKE [8.06.2020]

OPRAC.:
Grzegorz Król
Grzegorz Król
Wejście na maturę z języka polskiego w II LO w Rzeszowie.
Wejście na maturę z języka polskiego w II LO w Rzeszowie. Krzysztof Kapica
Matura 2020 z języka polskiego na poziomie podstawowym w poniedziałek rozpoczyna tegoroczny maraton maturalny. Czy pytania i odpowiedzi z języka polskiego były w tym roku trudne? Dowiemy się tuż po egzaminie. W tym artykule zamieścimy arkusz z pytaniami CKE i przygotowane przez nauczycieli z Podkarpacia sugerowane odpowiedzi z testowej części matury.

Aktualizacja, godz. 14.15: arkusz egzaminacyjny z matury z języka polskiego wraz z odpowiedziami

Publikujemy arkusz egzaminacyjny CKE z matury z języka polskiego 2020 na poziomie podstawowym. Pod kolejnymi stronami z pytaniami znajdziecie sugerowane odpowiedzi z egzaminu. Sprawdźcie.

Matura 2020. Zakończył się egzamin z języka polskiego. Publikujemy arkusz egzaminacyjny CKE z poziomu podstawowego. Pod kolejnymi stronami z zadaniami z egzaminu znajdziecie odpowiedzi przygotowane przez nauczycieli.

Matura 2020. Arkusz CKE i odpowiedzi. Język polski, poziom podstawowy

Aktualizacja, godz. 13.10: zadania z polskiego nie były trudne

- Tematem rozprawki było to, w jaki sposób postacie fantastyczne wpływają na zrozumienie przesłania danego utworu - mówi Aleksander Gaweł z II LO. - Moim zdaniem był on to łatwy, dlatego matura z polskiego poszła mi całkiem gładko i szybko. Ogólnie zadania też nie były trudne. Należało się odnieść do filozofii. Drugi tekst dotyczył tego, w jaki sposób przekonujemy innych ludzi i było to porównane do obróbki tworzywa.

Monika Betleja z II LO w Rzeszowie także wyszła po egzaminie uśmiechnięta.

- Matura z polskiego okazała się naprawdę prosta. Spodziewałam się trudniejszych tematów. Rozprawka była trochę zaskakująca z tymi elementami fantastyki, ale dało się napisać. "Wesele" to była lektura, którą miałam dogłębnie przeanalizowaną. Ucieszyłam się z niej. Bardzo nie chciałam, żeby to były "Dziady"

- dzieli się pierwszymi wrażeniami.

Matura 2020. Język polski, poziom podstawowy. Temat rozprawki: "Wesele"

O godz. 12 maturzyści opuścili sale egzaminacyjne. Wkrótce dowiemy się jak im poszedł język polski. Z pierwszych informacji wynika, że na rozprawce był dramat "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Jaki wpływ na przesłanie utworu ma wprowadzenie elementów fantastyki? Odwołaj się do fragmentów "Wesela" Wyspiańskiego i wybranych dzieł kultury.

- tak brzmiał temat rozprawki na maturze z języka polskiego 2020 (poziom podstawowy).

Alternatywny temat w drugiej części podstawy z polskiego dotyczył wiersza Anny Kamieńskiej p.t. "Daremne".

W tym artykule znajdziecie arkusze egzaminacyjne CKE oraz odpowiedzi z matury z języka polskiego, które przygotują dla Was nauczyciele - prosimy o odświeżanie strony.

Aktualizacja, godz. 10:50:

Przed dzisiejszym egzaminem z języka polskiego wybraliśmy się do II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, by zapytać maturzystów o nastroje i sprawdzić, jak odbywa się matura w czasach pandemii.

Z uwagi na nadzwyczajne środki bezpieczeństwa i wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego dziennikarzom po raz pierwszy nie pozwolono wejść do środka, by zrobić zdjęcia z ostatnich chwil przed maturą. Kilka fotek udało się jednak pstryknąć:

Matura 2020 w II Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie.

Matura 2020 z języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym...

Matura pierwszy raz w czerwcu

Z powodu pandemii koronawirusa po raz pierwszy egzaminy maturalne odbywają się w czerwcu. Termin rozpoczęcia matur 2020 wyznaczony został na poniedziałek. Nad arkuszami z języka polskiego na poziomie podstawowym i odpowiedziami na zawarte w nich pytania maturzyści głowić się będą od godz. 9, a o godz. 14 rozpocznie się egzamin z polskiego na poziomie rozszerzonym.

Matura z języka polskiego. Na czym polega egzamin?

Pisemna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części – pierwsza z nich to test, druga - własne wypracowanie. Do wyboru maturzyści mają napisanie rozprawki lub analizę testu poetyckiego.

Co będzie na maturze z języka polskiego 2020? Jakie padną pytania na teście?Tego oczywiście jeszcze nie wiemy. I nie ma co wierzyć w przecieki i pewniaki z pytaniami, które przed maturą pojawiają się w sieci (piszemy o tym poniżej). Pewne w zasadzie jest tylko to, co na egzaminie było w poprzednich latach.

Pierwsza część matury z języka polskiego w 2019 roku składała się z kilku tekstów i miała sprawdzić umiejętności czytania ze zrozumieniem. Maturzyści musieli uporać się z tekstem o językowym savoir-vivre, a następnie udzielić odpowiedzi na pytania – od zadań typu prawda-fałsz, przez krótkie punktowe odpowiedzi, aż do kilkuzdaniowych wypowiedzi. Drugim zadaniem w pierwszej części matury była odpowiedź na pytania dotyczące fragmentu książki Ryszarda Koziołka o powieści historycznej.

Temat na rozprawkę w ubiegłym roku dotyczył trzeciej części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Maturzyści odpowiadali na pytanie "Czym dla człowieka może być wolność?". Alternatywnym zadaniem była interpretacja wiersza Anny Świrszczyńskiej pod tytułem „Samotność”.

Pytania i odpowiedzi z matury z języka polskiego. Zobacz jak wyglądał arkusz CKE w ub. roku oraz odpowiedzi z pierwszej części egzaminu:

Matura 2019 - język polski, poziom podstawowy. Zobacz arkusz egzaminacyjny CKE.

Matura 2019. Język polski - arkusz egzaminacyjny CKE [6.05.2019]

Matura z języka polskiego. Jak dobrze napisać egzamin pisemny?

O to jak dobrze napisać pisemną maturę z języka polskiego zapytaliśmy Sylwię Szubę-Cyran, polonistkę z I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Oto jej wskazówki dotyczące wypracowania maturalnego i błędy, których należy unikać przy udzielaniu odpowiedzi.

 1. Bylejakość w przywoływaniu tekstów kultury, tekstów literackich, wynikająca z ich nieznajomości. Uczniowie nie podają żadnych konkretów, tylko posługują się ogólnikami: jakiś bohater coś zrobił. To wpływa na obniżenie jakości całego wypracowania.
 2. Uczniowie w trakcie pisemnej matury z języka polskiego przytaczają teksty popularne zamiast kultury wysokiej. Posiłkują się głównie tekstami z kultury popularnej. Powoduje to spłycenie pewnych problemów. Lepiej więc wykorzystywać omawiane na lekcjach lektury.
 3. Maturzyści nie odróżniają argumentu od przykładu. Zamiast uzasadniać, wymieniają bez ładu i składu wszystkie utwory, w których dany problem się pojawia. I najczęściej jeszcze streszczają je, co nie ma nic wspólnego z rozprawką. Muszą pamiętać, że mają coś udowodnić i trzymać napięcie przez całe wypracowanie.

Matura 2020. Nie wierzcie w pewniaki

Uwaga! Internet, jak co roku, pełen jest fałszywych i podejrzanych stron oferujących informacje, które mają być przeciekami maturalnymi i tematy, które na sto procent pojawią się na maturze 2020. Pojawiają się też osoby, które twierdzą, że znają dokładne pytania i odpowiedzi z egzaminów maturalnych 2020. To ściema!

Nie rejestrujcie się na stronach internetowych, które oferują, że za sprawą jednego SMSa, zapewnią Wam dobrze zdaną maturę. Przypominamy, że wszelkie pytania i odpowiedzi zostaną opublikowane po zakończeniu matury jeszcze tego samego dnia. Pierwsze arkusze z matury z języka polskiego ukażą się w sieci już 8 czerwca 2019. Dlatego uważajcie i nie dajcie się nabrać naciągaczom!

Z powodu pandemii koronawirusa matura po raz pierwszy przeprowadzona zostanie w czerwcu.
Z powodu pandemii koronawirusa matura po raz pierwszy przeprowadzona zostanie w czerwcu. Pawel Relikowski / Polskapress

Matura 2020 z języka polskiego. Tematy wg. uczniów z rzeszowskich liceów

Tegoroczne matury, chcąc nie chcąc, upływają pod znakiem koronawirusa. Nic dziwnego, że maturzyści, których zapytaliśmy o poniedziałkowy egzamin z języka polskiego, jako jedną z lektur, które pojawią się w arkuszu egzaminacyjnym, typują "Dżumę" Aleksandra Camusa.

W odpowiedziach maturzystów często pojawia się też "Lalka" Bolesława Prusa. Dlaczego? Bo nie było jej na polskim w 2019 roku.

- Nie ukrywam, że byłabym szczęśliwa, gdyby faktycznie temat dotyczył tej lektury, bo jestem z niej bardzo dobrze przygotowana. Nie chciałabym natomiast "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta, bo troszkę mniej uwagi poświęciłam tej powieści. Koledzy typują też z lektur "Dziady" Adama Mickiewicza oraz "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego

- powiedziała nam Justyna Tomaka, absolwentka Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.

Harmonogram matur 2020

MATURY 2020. CZĘŚĆ PISEMNA - 8 czerwca - poniedziałek

 • matura z języka polskiego - poziom podstawowy - godz. 9, poziom rozszerzony - godzina 14

9 czerwca - wtorek

 • matura, matematyka - poziom podstawowy - godz 9
 • język łaciński i kultura antyczna – poziom podstawowy - godz. 14
 • język łaciński i kultura antyczna – poziom rozszerzony - godz. 14

10 czerwca - środa

 • język angielski - poziom podstawowy - godz. 9
 • język angielski - poziom rozszerzony, dj, godz. 14

15 czerwca - poniedziałek

 • matura z matematyki na poziomie rozszerzonym - godz. 9
 • filozofia - poziom podstawowy, poziom rozszerzony, godz. 14

16 czerwca - wtorek

 • matura z biologii poziom podstawowy, poziom rozszerzony - godz. 9
 • wiedza o społeczeństwie poziom podstawowy, poziom rozszerzony - godz. 14

17 czerwca - środa

 • chemia - poziom podstawowy, poziom rozszerzony - godz. 9
 • informatyka - poziom podstawowy, poziom rozszerzony - godz. 14

18 czerwca - czwartek

 • język niemiecki - poziom podstawowy- godz. 9
 • język niemiecki - poziom rozszerzony, dj - godz. 14

19 czerwca - piątek

 • matura z geografii - poziom podstawowy, poziom rozszerzony - godz. 9
 • historia sztuki - poziom podstawowy, poziom rozszerzony - godz. 14


22 czerwca - poniedziałek

 • język włoski - poziom podstawowy - godz. 9
 • język włoski - poziom rozszerzony, dj - godz. 14

23 czerwca - wtorek

 • język francuski - poziom podstawowy - godz. 9
 • język francuski - poziom rozszerzony, dj - godz. 14

24 czerwca - środa

 • fizyka i astronomia - poziom podstawowy - godz. 9
 • historia - poziom rozszerzony, dj - godz. 14

MATURY 2020. CZĘŚĆ USTNA - 15-29 czerwca:

 • język polski
 • języki mniejszości narodowych
 • język łemkowski
 • język kaszubski

MATURY 2020. TERMIN POPRAWKOWY
Uczniowie, którzy podeszli do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali matury tylko z jednego przedmiotu w części pisemnej, do dodatkowego egzaminu będą mogli przystąpić 8 września 2020 o godz. 14.

MATURY 2020. TERMINY DODATKOWE
Maturzyści, którzy otrzymali zgodę na przystąpienie do egzaminu w dodatkowym terminie - będą mogli to zrobić w dniach:

 • 8-14 lipca - matura ustna
 • część pisemna 8-14 lipca 2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wystawa "Biczowani" w galerii ORAC

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
hunzii0101

Tutaj już klucz odpowiedzi CKE ;))

https://chomikuj.best/ff909d29

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie