MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020. Próbne arkusze, odpowiedzi, quizy i mnóstwo rad. Zdaj maturę z Nowinami!

Beata Terczyńska
Matura próbna 2020. Akcja "Zdaj maturę z Nowinami!" tradycyjnie już przygotowana jest wspólnie z nauczycielami z Dębicy
Matura próbna 2020. Akcja "Zdaj maturę z Nowinami!" tradycyjnie już przygotowana jest wspólnie z nauczycielami z Dębicy Krzysztof Kapica
Matura 2020 zbliża się wielkimi krokami. Tradycyjnie więc już, razem z nauczycielami z Dębicy, zapraszamy Was do skorzystania z przygotowanych przez nich próbnych arkuszy maturalnych. Z nami egzamin będzie łatwiejszy!

Matura próbna 2020. To już kolejna nasza wspólna akcja z nauczycielami z Dębicy. W tym roku pedagodzy przygotowali zestawy próbnych matur aż z 8 przedmiotów. Do tego modele odpowiedzi oraz quizy sprawdzające wiedzę.

Startujemy już w poniedziałek - arkusze z pytaniami będziemy publikować ok. godz. 9, a klucze odpowiedzi ok. godz. 19.

Matura próbna 2020 - arkusze, odpowiedzi

Zdaj maturę z Nowinami. Harmonogram publikacji:

Każdego dnia maturzyści mogą liczyć na modele odpowiedzi oraz wskazówki od nauczycieli z I LO oraz II LO w Dębicy. Zachęcamy także do zabawy przy rozwiązywaniu przygotowanych przez nich quizów. Na naszej stronie uczniowie znajdą ponadto filmy z poradami, jakich błędów nie popełniać na egzaminach, na co zwracać szczególną uwagę.

Próbna matura 2020. Warto sprawdzić swoją wiedzę

Wiesław Ostafin, dyrektor I LO w Dębicy, gdzie zrodził się pomysł próbnych arkuszy maturalnych, chwali zaangażowanie swoich nauczycieli.

- Niestety, można się dziś spotkać z nieprzychylnym podejściem do nas jako nauczycieli, szczególnie na różnych forach internetowych. Królują stereotypy: 18 godzin pracy, wakacje i ferie

- mówi dyrektor.

- Przygotowanie arkuszy maturalnych to tylko jeden z przykładów, że praca nauczycieli nie ogranicza się jedynie do lekcji przy tablicy w szkole. Stworzenie ich wymaga nie tylko doświadczenia i wiedzy, ale właśnie jeszcze poświęconego czasu, za który nauczyciele nie dostają żadnego extra wynagrodzenia.

Pedagodzy zachęcają młodych ludzi, by na dwa miesiące przed maturą 2020 przetestowali wiedzę. I dorzucają kilka cennych podpowiedzi.

- Przede wszystkim należy bardzo uważnie czytać polecenia - zwraca uwagę Monika Kuczyńska, nauczyciel biologii. - Wiele błędów wynika z tego, że polecenie jest źle zinterpretowane. Jeżeli rozpoczyna się od słowa „wyjaśnij”, trzeba pamiętać o tym, by zawsze pojawiła się przyczyna, mechanizm i skutek zjawiska. Solidne przygotowanie do podstawa. Bez wiedzy nie da się dobrze zdać matury.

Jakie zagadnienia z biologii są piętą achillesową?

- Fizjologia organizmów i projektowanie doświadczeń. Na maturze praktycznie każda części biologii jest wnikliwie sprawdzana. Począwszy od budowy komórki, składu chemicznego, przez świat roślin, zwierząt, człowieka i genetykę - mówi Monika Kuczyńska.

Matura z biologii uchodzi za jedną z najtrudniejszych?

- Tak myślę. Tym bardziej że biologia jest nauką, która łączy w sobie wiedzę chemiczną, fizyczną, matematyczną. Wiele osób wybiera maturę z biologii. To jeden z najpopularniejszych przedmiotów, bo daje szeroki wybór kierunków studiów: medyczne, farmaceutyczne, związane z ochroną środowiska, biotechnologią, opieką społeczną.

Matura 2020. Czy WOS znowu wypadnie najsłabiej?

Z kolei Anna Wilczyńska zauważa, że z roku na rok coraz mniej osób zdaje maturę z wiedzy o społeczeństwie. Ten egzamin wypada najsłabiej:

- Wynika to chyba nie tyle ze skali trudności arkusza, ile z tego, że uczeń, zgodnie z obowiązującymi przepisami, by zdać maturę, musi podejść do jednego przedmiotu dodatkowego. Wydaje mi się, że część tych wyborów jest po prostu przypadkowa - obserwuje.

Zagadnienia na maturze z WOS są bardzo szerokie, począwszy od socjologii, skończywszy na stosunkach międzynarodowych, systemie edukacji w Polsce, medioznawstwie.

- Arkusz jest zbudowany dokładnie tak, jak w poprzednich latach, a więc mamy część testową i wypracowanie - mówi Anna Wilczyńska. - Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na czytanie ze zrozumieniem zarówno tekstów, jak i poleceń. Polecenia zawierają czasowniki operacyjne typu rozpoznaj, rozważ, scharakteryzuj. Ich rozumienie jest kluczowe.

Matura 2020. Cytat z Zenka zamiast z lektury?

Sylwia Szuba - Cyran, polonistka, daje kilka wskazówek do wypracowania i wymienia najczęstsze błędy:

  • bylejakość w przywoływaniu tekstów kultury. Zdający posługują się ogólnikami: jakiś bohater, coś zrobił. To wpływa na obniżenie jakości całego wypracowania.
  • zdający przytaczają teksty popularne zamiast kultury wysokiej. Powoduje to spłycenie pewnych problemów.
  • maturzyści nie odróżniają argumentu od przykładu. Zamiast uzasadniać, wymieniają bez ładu i składu wszystkie utwory, w którym dany problem się pojawia. I streszczają je, co nie ma nic wspólnego z rozprawką

Matura 2020. Zanim wybierzesz geografię, sprawdź...

Aneta Kwolek, nauczyciel historii, zwraca uwagę, że często zdarzają się polecenia dwuczęściowe, a więc rozstrzygnij i uzasadnij.

- Jeżeli odpowiedź jest prawidłowa w części rozstrzygnięcia, a w uzasadnieniu piszący odwołuje się tylko do jednego źródła, choć tych w zadaniu jest więcej, traci punkty.

Tomasz Kozioł, nauczyciel geografii dodaje, że młody człowiek wybierający jego przedmiot na maturę, powinien najpierw sprawdzić, czy zna mapę świata. Zarówno fizyczną, jak i polityczną.

- Trudno wybierać geografię, jeśli ma się kłopot z zaznaczeniem sąsiadów Polski. A tak również się zdarza

- mówi.

Lucyna Bączek, nauczyciel matematyki, podpowiada, by nie panikować.

- Otwórzcie arkusz, przejrzyjcie i poszukajcie zadań dla siebie, które umiecie rozwiązać. Od nich zacznijcie. Gdy rozwiążecie kilka łatwiejszych zadań, emocje troszeczkę opadną, stres puści.

Marek Śmietana, nauczyciel fizyki, podpowiada, że bardzo dużo informacji maturzyści znajdą w karcie wzorów i warto się z nią doskonale zapoznać. Najwięcej błędów związanych jest z obliczaniem i źle dobranymi wzorami.

Krystyna Barszcz, nauczyciel chemii, także podkreśla, że trzeba umieć korzystać z tablic. Przy zadaniach rachunkowych - przedstawiać ciągłość rozwiązania.

Matura próbna 2019. Tak było w ubiegłym roku

To już kolejna odsłona akcji "Zdaj maturę z Nowinami". Sprawdź, jak wyglądały ubiegłoroczne arkusze i klucze odpowiedzi:


Jak rzeszowianie radzą sobie z pytaniami maturalnymi? [SONDA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24