Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura, i co dalej?

Beata Terczyńska, Michał Okrzeszowski
Tegoroczni maturzyści mają do wyboru coraz więcej kierunków kształcenia. Ale decyzja nie jest łatwa. Bo po którym kierunku najłatwiej będzie znaleźć pracę?
Tegoroczni maturzyści mają do wyboru coraz więcej kierunków kształcenia. Ale decyzja nie jest łatwa. Bo po którym kierunku najłatwiej będzie znaleźć pracę? Krzysztof Łokaj
Sprawdź, co przygotowały podkarpackie uczelnie.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim rekrutacja na nowy rok akademicki już trwa. W ofercie uczelni jest 40 kierunków. Cała lista dostępna jest na stronie UR: www.univ.rzeszow.pl

Nowość: elektroradiologia

- Planujemy uruchomienie nowego kierunku. Będzie to elektroradiologia na wydziale medycznym - mówi Grzegorz Kolasiński, rzecznik UR. - W ostatnim czasie otworzyliśmy m.in. technologię żywności i żywienia, architekturę krajobrazu oraz ochronę środowiska o specjalnościach: analityka i toksykologia środowiska, ochrona środowiska agrarnego i ochrona wód powierzchniowych oraz terenów podmokłych na wydziale biologiczno-rolniczym. Z kolei na wydziale matematyczno-przyrodniczym - inżynieria bezpieczeństwa ze specjalnością bezpieczeństwo pracy; inżynieria materiałowa o specjalności nanotechnologia i nowe materiały dla lotnictwa.

Rekrutację rozpoczęła już także Politechnika Rzeszowska. Ogłosiła nabór na 24 kierunki. Nie ma żadnych nowości.
- Chcemy, by na każdym z sześciu wydziałów powstał przynajmniej jeden kierunek wykładany po angielsku. Na początek na studiach magisterskich. Mam nadzieję, że uda się to już od października - zapowiada Adam Marciniec, prorektor ds. kształcenia PRz.

Zooterapia na WSIiZ

Rekrutację rozpoczęła już także Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- Kandydaci na studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia mogą składać dokumenty do końca lipca w dziale rekrutacji WSIiZ przy ul. Sucharskiego 2 - mówi Urszula Pasieczna, rzecznik WSIiZ.

Uczelnia wprowadza nowe specjalności. Na studiach I stopnia będą to: prawno-administracyjne aspekty działalności gospodarczej i e-administracja (kier. administracja), służba zagraniczna (bezpieczeństwo wewnętrzne), fotografia prasowa i reklamowa oraz komunikacja wizerunkowa i public relations (dziennikarstwo i komunikacja społeczna), prowadzenie biznesu w sieci, prawno-administracyjne aspekty działalności gospodarczej oraz warsztat (ekonomia), specjalność tłumaczeniowa z językiem chińskim (filologia angielska), odnowa biologiczna i wellnes (kosmetologia), warsztat biznesowy (logistyka) oraz medycyna cywilizacyjna i zooterapia (zdrowie publiczne).

Na studiach II stopnia uczelnia wprowadza specjalności: gospodarka nieruchomościami zabytkowymi i administracja gospodarcza w UE i na Ukrainie (administracja), biznes na rynku chińskim oraz administracja gospodarcza w UE i na Ukrainie (ekonomia), coaching zdrowia i zooterapia (zdrowie publiczne).

Dodatkowe studia anglojęzyczne, które oferuje WSIiZ to od nowego roku: Finance and Accounting, Logistics, Physiotherapy, English Philology - only for exchange students oraz Logistics in Transport.

Rekrutacja od 1 czerwca

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie startuje z rekrutacją w czerwcu. Tradycyjnie na trzy kierunki: prawo, administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne.

- Nowością w tym roku dla naszych studentów będą specjalistyczne, dodatkowe kursy zakończone certyfikatami - mówi Przemysław Pawlak, rzecznik WSPiA. - Studenci będą mogli ukończyć m.in. kurs doradztwa podatkowego, zdobywania funduszy UE, technik biurowych. Najbardziej atrakcyjny jest jednak kurs "asystenta administracji medycznej". Są to dodatkowe zajęcia przygotowujące studenta do profesjonalnego zarządzania gabinetami lekarskimi. Student po takim kursie będzie mógł odciążyć lekarza, zajmując się wszystkimi dokumentami. A lekarz skupi się wyłącznie na leczeniu pacjentów.

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu także rozpoczyna nabór 1 czerwca. Na kierunki: historia, politologia, polonistyka, socjologia, filologia ze specjalnościami: filologia angielska i lingwistyka stosowana, architektura wnętrz, stosunki międzynarodowe, inżynieria środowiska i mechatronika. Nowe kierunki to: bezpieczeństwo i produkcja żywności, technologia chemiczna oraz projektowanie graficzne.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku również startuje z rekrutacją 1 czerwca. W ofercie są kierunki licencjackie: filologia polska, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, kulturoznawstwo, pielęgniarstwo, pedagogika, praca socjalna, ratownictwo medyczne oraz studia inżynierskie: mechanika i budowa maszyn, mechatronika, rolnictwo. Nowo otwierane kierunki to filologia polska ze specjalnością reklama i public relations.

Trener osobisty lub wellness i spa

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnobrzegu rekrutacja trwa. Na kierunki: europeistyka, pedagogika, pedagogika specjalna, polityka społeczna, turystyka i rekreacja oraz zarządzanie. Nowe kierunki: informatyka - profil praktyczny i bezpieczeństwo wewnętrzne.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie elektroniczny nabór rozpocznie 10 czerwca. W ofercie jest: budownictwo, energetyka, filologia, filologia polska, informatyka, inżynieria środowiska, mechanika i budowa maszyn, pedagogika, pielęgniarstwo, rolnictwo, towaroznawstwo, turystyka i rekreacja, wychowanie fizyczne.

Nowe specjalności to: na filologii - język rosyjski dla biznesu, na filologii polskiej - nauczycielska oraz informacja i komunikacja społeczna, na informatyce - informatyka praktyczna, na inżynierii środowiska - instalacje gazowe, na turystyce i rekreacji - turystyka uzdrowiskowa, wellness i spa, a na wychowaniu fizycznym - trener osobisty.

A może praca socjalna?

Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu rekrutację zaczyna 3 czerwca. Kierunki studiów licencjackich to: bezpieczeństwo wewnętrzne, europeistyka, filologia angielska, finanse i rachunkowość, kosmetologia, pedagogika, pielęgniarstwo, praca socjalna, turystyka i rekreacja, zarządzanie, zdrowie publiczne, a na inżynierskich: budownictwo, elektronika i telekomunikacja, geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna, informatyka.

Na uczelni wymieniają nowe specjalności na kierunku praca socjalna - doradztwo socjalne i asystent rodziny oraz asystent osoby starszej i/lub niepełnosprawnej.

Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Stalowej Woli już prowadzi nabór na kierunki: ekonomika gospodarki samorządowej, gospodarowanie zasobami ludzkimi, informatyka w biznesie, organizacja i ekonomika przedsiębiorstw, rachunkowość i zarządzanie finansami firmy.
Rekrutacja rozpoczęła się także w Wyższej Szkole Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie i potrwa do 31 sierpnia. Poza dotychczasowymi kierunkami (geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna, praca socjalna, filologia angielska) są nowe specjalności na filologii angielskiej: język specjalistyczny - techniczny, język branżowy z zakresu pomocy społecznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24