Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura po czterech latach

IWONA BALICKA
RZESZÓW. Nauka w technikach, których w pierwotnych założeniach ministerstwa edukacji miało nie być, będzie teraz trwać cztery, a nie jak do tej pory pięć lat. Dyrekcjom rzeszowskich szkół i uczniom podoba się nowy pomysł resortu.

Powstanie nowych typów szkół ponadgimnazjalnych - trzyletnich liceów profilowanych i dwuletnich szkół zawodowych - przewidywała ustawa, którą przy przygotowaniu planów sieci szkół ponadgimnazjalnych kierowały się samorządy. Nowela ustawy (wprowadzona w styczniu) zamiast liceum profilowanego, jako jedynego typu szkoły kończącego się maturą, wprowadziła trzy typy szkół: licea profilowane, licea ogólnokształcące i czteroletnie technika, z maturą w czwartej klasie.
W Rzeszowie funkcjonuje osiem szkół, które proponują młodzieży kształcenie w technikach.
- Uczniowie, którzy nie mają sprecyzowanych planów wybierają licea profilowane. Jeżeli chcą zdobyć kwalifikacje wybierają szkoły policealne lub idą na studia. Do technikum wybierają się ci, którzy podjęli już konkretne decyzje co do swojej dalszej przyszłości. Oni na pewno chcą zdobyć zawód - mówi Jan Oczoś, dyr. Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie.
Zdaniem dyrektorów rzeszowskich szkół, nauka w technikach od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Dlatego radość ze zmiany decyzji ministerstwa edukacji dotyczącej likwidacji techników były ogromna. Lepsze 4-letnie technika z maturą w czwartej klasie niż żadne.
- Do liceów nie ma już tak wielu chętnych jak przed laty, a technika zawsze były popularne. Tym bardziej teraz, gdy proces kształcenia został skrócony. W porozumieniu z Powiatowym Urzędem Pracy w Rzeszowie stworzyliśmy na najbliższy rok szkolny, takie kierunki kształcenia, jakich absolwentów potrzebuje lokalny rynek pracy - mówi Wiesław Styszko, dyr. Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie.
W nowym roku szkolnym do czteroletniego technikum ZSzE zamierza przyjąć ok. 180 uczniów. Trzy nowe specjalności kształcenia to komputerowe systemy pomiarowo-kontrolne, systemy diagnostyki elektronicznej i mechatronika. Cztery oddziały technikum ma powstać w Zespole Szkół Elektronicznych.
- Wśród naszych absolwentów jest niewielu bezrobotnych. 90 proc. z nich po skończeniu szkoły dostaje się na studia, a potem otrzymuje dobrą pracę - twierdzi Jerzy Stokłosa, dyr. Zespołu Szkół Elektronicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24