MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura próbna 2019: historia i wos. Pobierz arkusze, tematy, klucz odpowiedzi [ZDAJ MATURĘ Z NOWINAMI]

beta, ape
Dziś kolejny i ostatni już w tym roku dzień akcji "Zdaj maturę z Nowinami!". Maturzystom proponujemy dziś do rozwiązania arkusze z historii rozszerzonej oraz wosu również na poziomie rozszerzonym.

Matura 2019: arkusze, pytania odpowiedzi. Akcja "Zdaj maturę z Nowinami"

Od poniedziałku na naszym portalu nowiny24.pl możecie znaleźć próbne arkusze maturalne. Wczoraj był to arkusz maturalny z geografii. Dziś mamy dla was arkusze z historii i wosu. Klucz odpowiedzi podamy około godz. 19.00.

Harmonogram akcji "Zdaj maturę z Nowinami":

Pobierz arkusz maturalny z historii i wos.

Matura z historii. Wskazówki nauczyciela

Matura próbna 2019: historia i wos. Pobierz arkusze, tematy, klucz odpowiedzi [ZDAJ MATURĘ Z NOWINAMI]
Krzysztof Kapica

Aneta Kwolek, nauczyciel historii w I LO w Dębicy

Historia wymaga przede wszystkim bardzo starannego czytania, analizowania i rozumienia tekstu. Obecne arkusze maturalne bardzo wyraźnie idą w kierunku dobrego poziomu wiedzy historycznej.

Najważniejsze dla dobrego rozwiązania zadania maturalnego jest przeczytanie polecenia i tekstu ze zrozumieniem. Wyłowienie z tekstu wskazówek dotyczących sposobu rozwiązania zadania.

Dużym problemem na maturze z historii może być napisanie wypracowania. Nie można się poddawać. Nie można stwierdzać, że nie jest się w stanie napisać nic. Każdy uczeń z pewnością ma w głowie na tyle tej wiedzy, aby przynajmniej w niewielkim stopniu, ale jednak z tym wypracowaniem się uporać. Nawet przekazanie podstawowej wiedzy daje możliwość dodatkowych punktów.

Najgorzej wypadające na maturze zadania są typu: wykaż, udowodnij.

Po pierwsze, uczniowie muszą pamiętać, że arkusz maturalny z historii jest obszerny. Zawiera zazwyczaj ok. 30 pytań. Dlatego trzeba umiejętnie gospodarować czasem. Pamiętać, że na zrobienie jednego zadania realnie będzie kilka minut, a wśród nich jest jeszcze wypracowanie.

Zwraca uwagę, że duże problemy mogą sprawić zadania ze źródłami ikonograficznymi. - Pamiętajcie, zawsze udzielając odpowiedzi musicie odwołać się do konkretnych elementów źródła ikonograficznego. Pisząc wypracowanie, koniecznie przygotujcie sobie najpierw konspekt i uwzględnijcie tam najważniejsze informacje, które chcecie zawrzeć. Pamiętajcie o myśleniu przyczynowo - skutkowym, napisaniu podsumowania, własnych wniosków.

Matura z wos. Wskazówki nauczyciela

Matura próbna 2019: historia i wos. Pobierz arkusze, tematy, klucz odpowiedzi [ZDAJ MATURĘ Z NOWINAMI]
Krzysztof Kapica

Anna Wilczyńska, autorka próbnych arkuszy maturalnych z wiedzy o społeczeństwie, nauczyciel – egzaminator
Jeśli chodzi o konstrukcję arkusza z wos, w zasadzie nic się nie zmieniło. Jest on obudowany materiałami źródłowymi. Dlatego zdający przystępując do rozwiązywania arkusza musi bardzo dokładnie się z nimi zapoznać. Pamiętajmy jednak, że zadania bazują także na wiedzy własnej zdającego. Musi więc mieć świadomość, że wos jest przedmiotem specyficznym i wymaga wiedzy interdyscyplinarnej. Najczęściej jest tak, że wiedza podręcznikowa nie wystarcza. Konieczna jest szersza, z zakresu różnych dyscyplin, m.in. geografii, ale psychologii, czy socjologii.

Arkusz maturalny z wos składa się z zadań zamkniętych, otwartych oraz wypracowania. Jest dość obszerny, z reguły liczy od 25 do 30 zadań. Dlaczego trzeba sobie bardzo rozsądnie rozplanować czas. Radziłabym zdającym, aby jeśli mają jakąś wątpliwość nie dumali długo nad konkretnym zadaniem tylko przeszli dalej i kiedy im zostanie czas, wrócili do kłopotliwego dla nich zadania.

Bardzo ważne jest, aby bardzo dokładnie czytali polecenia, ponieważ diabeł tkwi w szczegółach. Czasowniki operacyjne wymuszają niejako na uczniu konkretny sposób rozwiązania zadania. Czasem bywa również tak, że uczeń niepoprawnie posługuje się jednostkami. Jest to wprawdzie element wiedzy matematycznej, ale bardzo ważne jest, by zdawał sobie sprawę, czym różnią się procenty od punktów procentowych. To najczęstszy popełniany błąd.

Dobrą radą jest, żeby przed maturą uczniowie korzystali ze strony CKE, gdzie poza informatorami znajdują się zbiory zadań. Jeśli chodzi o konstrukcje są one bardzo zbliżone do arkuszy maturalnych. Warto przerobić sobie wszystkie te zadania. Tak aby być pewnym, ze nic nas nie zaskoczy, jeśli chodzi o strukturę i konstrukcję. Oczywiście można korzystać też z innych zbiorów.

Ważne jest aby w ostatnich dniach maturzysta skupił się na tych dyscyplinach, które są najbardziej rozbudowane w maturze z wos. Obserwując lata ubiegłe, to przede wszystkim politologia i prawo. Elementy socjologii występują, ale w ograniczonym zakresie i stosunkowo niewiele jest nauki o mediach. Nie odpuszczałabym wiedzy stricte geograficznej, czyli stosunków międzynarodowych, bo zadań może nie jest wiele, ale są punktowane.

Istotne jest również to, aby uczeń konstruował wypowiedź pisemną w sposób logiczny, zwięzły i konkretny. Tak, aby nie pokazywać całości wiedzy, jaką się ma w danym temacie, tylko ściśle odpowiedzieć na pytanie. Polecenie z reguły tak jest zbudowane, że narzuca nam kształt odpowiedzi.
Kolejna podpowiedź: dobrze, jeśli zdający ma kilka długopisów.

- Trywialne, ale wypisany wkład może być problemem. Jako przewodnicząca zespołu egzaminacyjnego miałam takie przypadki, że przychodzili do mnie egzaminatorzy i pokazywali prace pisane dwoma różnymi odcieniami. Niektórzy składali wnioski o unieważnienie takiej pracy sugerując niesamodzielność. Nie zgadzałam się na to. Po co jednak narażać się na takie sytuacje.

Podstawą jest czytanie ze zrozumieniem wszystkich poleceń. Zwłaszcza czasowników operacyjnych typu uzasadnij, wykaż, rozważ, rozstrzygnij, scharakteryzuj. Każdy z nich oznacza zupełnie coś innego. Pokutuje przekonanie, że „jak napiszę dużo, to na pewno będzie lepiej, niż gdy napiszę dwa zdania”. To błędne myślenie. Lepiej krótko a konkretnie, mądrze i na temat, niż rozwlekle i nie daj boże z błędem, za co zdający straci punkty.

Tak na studniówce bawili się maturzyści z Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie.Fryzjerskie trendy. Co wybierają panny młode z Podkarpacia [WIDEO]Najnowsze trendy w fotografii ślubnej [ROZMOWA Z FOTOGRAFEM]

Studniówka Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie. Zobacz jak...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24