Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura próbna z matematyki była trudna. Zobacz zadania i odpowiedzi

Beata Terczyńska
Maturzyści twierdzą, że próbny egzamin z matematyki nie należał do najprostszych.
Maturzyści twierdzą, że próbny egzamin z matematyki nie należał do najprostszych. Dariusz Danek
Zadania pierwszej części próbnej matury z matematyki na poziomie podstawowym były banalne, ale druga część była trudna - tak ocenili maturzyści.

Kilka dni temu okazało się, że Centralna Komisja Egzaminacyjna opracowała jednak dla tegorocznych maturzystów zestaw pytań z matematyki na poziomie podstawowym, choć z braku pieniędzy miało jej nie być. Choć próba była niespodziewana i nieobowiązkowa, wiele szkół zdecydowało się na nią, np. rzeszowskie II LO i IV LO.

- Pierwszy próbny egzamin uczniowie pisali w listopadzie. Korzystaliśmy wtedy z arkuszy przygotowanych przez wydawnictwo Operon - mówi Danuta Stępień, dyr. IV LO w Rzeszowie. - Jesienią jednak jeszcze nie cały materiał był zrealizowany. Teraz w zasadzie został do skończenia tylko dział geometrii przestrzennej. Dlatego uznaliśmy, że warto, aby młodzież jeszcze raz się sprawdziła.

Sprawdź: Matura 2019 z matematyki. ODPOWIEDZI, ARKUSZ ZADAŃ

Próbną maturę z matematyki pisało 361 uczniów. Maturzyści z klasy biologiczno - chemicznej w "czwartym" ocenili, że 21 pytań pierwszej części - zamkniętej (wymagające krótkich obliczeń i wybrania poprawnej odpowiedzi) było łatwych. Zaskoczyły natomiast zadania otwarte, bardziej pracochłonne.

- Trudne, wymagające wielkiego skupienia i wiedzy. Powiedziałabym, że nietypowe, a ostatnie określiłabym nawet jako "kosmos" - mówi Maja Orłowska.

Oto, jak brzmiało to zadanie: "Z miast A i B, odległych od siebie o 18 km, wyruszyli naprzeciw siebie dwaj turyści. Pierwszy wyszedł z miasta A o godzinę wcześniej, niż drugi z miasta B. Oblicz prędkość, z jaką szedł każdy turysta, jeżeli wiadomo, że po spotkaniu pierwszy szedł do miasta B jeszcze 1,5 godz., drugi zaś szedł jeszcze 4 godz. do miasta A".

Dawid Wiatrak też przyznaje, że z otwartymi był większy problem.

- Największy kłopot miałem z funkcją homograficzną w ostatnim poleceniu o pieszym i jego wędrówce. Byliśmy przygotowani na taką funkcję, tyle, że robiliśmy inne typy zadań. Niełatwe też było zadanie z geometrii analitycznej z dwoma okręgami.

Dodaje, że zestaw przygotowany przez egzaminatorów z CKE był dużo trudniejszy, niż przez jedno z wydawnictw w listopadzie.

- Może to i dobrze, bo można się lepiej przyłożyć do słabych punktów.

Prace poprawią nauczyciele w szkole. Według klucza oceniania, jaki dostali od egzaminatorów z CKE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24