Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura z religii? To możliwe. Pomysł powrócił na spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu

Anna Janik
Zdaniem władz Kościoła religia na maturze ułatwiłaby dostanie na studia na kierunki teologiczne.
Zdaniem władz Kościoła religia na maturze ułatwiłaby dostanie na studia na kierunki teologiczne. Dariusz Danek
Pomysł z religią, jako przedmiotem do wyboru na maturze powrócił po ostatnim spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

Łatwiejszy start na teologię

O takiej możliwości rozmawiano co prawda od 2006 r., ale poza pilotażowymi programami matury z religii w kilku diecezjach konkretne decyzje nigdy nie zapadły.

Teraz hierarchowie wrócili do tematu, bo od roku szkolnego 2014/2015 będą obowiązywać nowe zasady zdawania matury. Przynajmniej jeden z piętnastu przedmiotów dodatkowych będzie obowiązkowy. Do tej puli miałaby dołączyć religia.

- Kuriozalnym jest fakt, że teraz maturzyści zdają np. egzamin z historii tańca, muzyki lub WOS-u, a nie mogą wybrać na maturze religii. Zwykła sprawiedliwość i równouprawnienie wskazuje, że powinni mieć taką możliwość - mówi ks. prałat Waldemar Janiga, dyrektor wydziału nauki katolickiej kurii metropolitalnej w Przemyślu. - Poza tym wielu maturzystów wybiera studia teologiczne, na których obowiązują dodatkowe egzaminy. Matura z religii umożliwiłaby im skorzystanie z nich w prostszy sposób, bez kolejnych testów - dodaje.

Egzamin z wiary?

Z kolei przeciwnicy takiego pomysłu twierdzą, że religia bardziej niż wiedzy dotyczy wiary. A z tej trudno robić egzamin. Jak wyjaśnia ks. Janiga, religia pokazuje nie tylko więź człowieka z Bogiem, ale sama w sobie jest wartością.

- To czynnik kulturotwórczy, wnoszący wiele w historię i tradycję naszego narodu oraz proces wychowania młodych ludzi. Znajomość norm moralnych jest podstawą szczęśliwego życia - wyjaśnia ks. prałat.

Jakie są szanse, że religia stanie się jednym z przedmiotów maturalnych? Urzędnicy nie mówią nie, ale MEN daje wyraźnie do zrozumienia, że najpierw musiałyby się zmienić przepisy, bo obecne na to nie pozwalają.

- Egzamin maturalny jest przeprowadzany z przedmiotów, których podstawę programową określa i zatwierdza Minister Edukacji Narodowej. Natomiast nauczanie religii odbywa się na podstawie programów opracowanych przez władze kościołów - tłumaczy Justyna Sadlak z biura prasowego MEN.

Wszystko na temat matur: Serwis maturalny - pytania, odpowiedzi, arkusze egzaminacyjne

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24