MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mechanik lotniczy - zawód pilnie poszukiwany na Podkarpaciu. Potrzebne są setki pracowników

Beata Terczyńska
Firmy obejmują patronatem klasy i szkolą przyszłych pracowników
Firmy obejmują patronatem klasy i szkolą przyszłych pracowników Archiwum/Polska Press
Giganci z branży lotniczej w najbliższym czasie będą potrzebowali wielu mechaników lotniczych. Zarówno absolwentów techników, jak i inżynierów po uczelniach technicznych. Już teraz przyszłych fachowców upatrują w podkarpackich szkołach, obejmując klasy patronatami.

Pisaliśmy, że w Jasionce powstaje jedna z największych i najnowocześniejszych baz obsługi technicznej samolotów. Inwestycja jest warta pół miliarda zł. Już za dwa lata serwisowane w niej będą samoloty wąsko- i szerokokadłubowe z całego świata.

To ogromna szansa dla młodych ludzi kształcących się m.in. w zawodzie mechanik lotniczy. Nabór już trwa. Potrzebnych jest ok. 400 - 500 pracowników.

- Szukamy głównie osób specjalizujących się w zawodach technicznych, jak mechanik lotniczy, blacharz, lakiernik, ale też logistyków i pracowników wsparcia produkcji

- mówi Aleksandra Juda, prezes zarządu LOTAMS.

Praca dla absolwentów techników i uczelni technicznych

Szansę na pracę mają zarówno absolwenci techników, jak i uczelni technicznych, np. Politechniki Rzeszowskiej.

- Z otwartymi rękami będziemy przyjmować licencjonowanych mechaników, bo każda taka osoba jest teraz na wagę złota - podkreśla prezes Juda. - Natomiast osoby, które kończą szkoły techniczne, także są dla nas cennym nabytkiem.

Co kusi w tym zawodzie? Na pewno zarobki, co jest istotne, ale nie tylko, bo także możliwość rozwoju, a to równie cenne.

- Cały czas jesteśmy obecni na targach pracy. Staramy się żadnych nie pominąć. 25 i 26 lutego będziemy na Europejskich Targach Pracy w G2A Arenie w Jasionce. Od kwietnia rozpoczynamy program „Wystartuj z nami” i będą to spotkania w szkołach w Jaśle, Dębicy, Krośnie, Rzeszowie i Mielcu.

Co ciekawe, zatrudnieniem w Jasionce zainteresowani są także mieszkańcy innych województw, m.in. mazowieckiego i są gotowi przenieść się do Rzeszowa z rodzinami. - Ten region jawi się im jako przyjazny do życia, inwestycji, biznesu.

60 Sekund Biznesu: W tym roku czekają nas dynamiczne zmiany na rynku pracy

1000 miejsc pracy w EME Aero

Pracowników poszukuje także EME Aero - firma, która w Jasionce tworzy jedno z najnowocześniejszych centrów serwisowych dla silników lotniczych. Do 2025 r. chce zatrudnić 1000 osób.

EME Aero to wspólne przedsięwzięcie dwóch globalnych graczy z branży lotniczej: Lufthansy Technik i MTU Aero Engines. Wartość inwestycji obejmującej centrum o powierzchni 40 tys. m kw. to aż 150 milionów euro!

- Jesteśmy otwarci na pracowników z doświadczeniem w branży lotniczej, czy motoryzacyjnej, ale także na absolwentów szkół technicznych - podczas Podkarpackich Targów Pracy organizowanych przez Biuro Karier WSIiZ mówiła nam Agnieszka Grabowska, menadżer ds. komunikacji w EME Aero. Wielkie otwarcie firmy planowane jest pod koniec marca.

Także Grupa Avia Prime, której częścią jest działający w Rzeszowie Linetech, szkoli i wciąż poszukuje nowych kandydatów na mechaników lotniczych.

- Hangary w Rzeszowie to jedyne miejsce na Podkarpaciu, w którym można zdobyć doświadczenie pracy na najpopularniejszych typach samolotów

- zwraca uwagę Piotr Kaczor, prezesa Linetech i Grupy Avia Prime.

- Ponieważ już teraz dysponujemy 34 miejscami do obsługi i jesteśmy jedną z największych spółek obsługowych w Europie, dajemy też możliwość zdobycia doświadczenia także za granicą. Warto dodać, że każda z trzech naszych spółek jest największą na swoim lokalnym rynku: polskim, słoweńskim i serbskim, co wpływa na jakość kształcenia - dodaje.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24