Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medale, nagrody i wyróżnienia dla naukowców Politechniki Rzeszowskiej

Opr. beta
W siedzibie Podkarpackiego Centrum Innowacji naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej odebrali medale i nagrody nadane podczas Targów Wynalazków i Innowacji INTARG w Katowicach. Przyznano też wyróżnienia ministra edukacji i nauki oraz tytuł Lidera Innowacji, które otrzymało Podkarpackie Centrum Innowacji.

Nagrodę Diamentową PRO SOCIETAS BONO przyznano za „Program komputerowy do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona” autorstwa dr inż. Barbary Wilk, mgr inż. Małgorzaty Augustyn i dr inż. Anny Szlachty z Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz mgr Ewy Nowak. Program umożliwia przeprowadzenie obiektywnej oceny zaburzeń mowy na podstawie analizy sygnału mowy zarejestrowanego podczas badania logopedycznego za pomocą mikrofonu. Służy oceny procesu fonacji, artykulacji i prozodii oraz do wykrycia drżenia głosu charakterystycznego w chorobie Parkinsona.

Dr inż. Jerzy Szyszka z Katedry Budownictwa Ogólnego Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury otrzymał złoty medal i nagrodę "Award of The First Institute Researchers and Inventors (I.R.I.)" za projekt „Interaktywna słonecznie aktywna ściana – ISAS”. Wynalazek umożliwia odzyskiwanie ciepła z promieniowania słonecznego, ograniczając zużycie energii konwencjonalnej potrzebnej do ogrzewania budynków. Interaktywna, prosta w budowie, bezobsługowa ściana, automatycznie reaguje zmianą oporu cieplnego na nasłonecznienie. Interaktywna, słonecznie aktywna ściana termoizolacyjna z funkcją grzewczą (ISAS) jest rodzajem przegrody, która może mieć szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym użyteczności publicznej lub przemysłowym.

Srebrny medal otrzymał zespół Katedry Dróg i Mostów Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury w składzie:

  • dr inż. Mateusz Szarata (lider zespołu),
  • dr inż. Lesław Bichajło,
  • mgr. inż. Kamil Kowalski za projekt „Monitorowanie potoków pasażerskich w transporcie publicznym”.

Nowe rozwiązanie jest przykładem zastosowania nowoczesnej technologii IT w planowaniu i zarządzaniu systemami transportowymi.

Srebrnym medalem nagrodzono również dr. hab. inż. Mariusza Oszusta, prof. PRz z Katedry Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki za projekt „Program komputerowy do oceny jakości obrazów rezonansu magnetycznego”. Program może być wsparciem dla techników radiologów, umożliwiając skrócenie czasu badania.

Brązowy medal otrzymał dr hab. inż. Krzysztof Tereszkiewicz, prof. PRz z Zakładu Informatyki w Zarządzaniu na Wydziale Zarządzania za projekt badawczy zatytułowany „Zastosowanie powierzchniowej analizy rozkładu luminancji w pomiarach zawartości tłuszczu w mięsie”. Rozwiązanie to uzyskało już ochronę patentową na wynalazek o nazwie „Urządzenie do pomiaru zawartości tłuszczu śródmięśniowego w mięsie, zwłaszcza wieprzowym lub wołowym”. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony sektora gospodarczego i zaowocował podjęciem prac wdrożeniowych we współpracy z krajowym liderem w produkcji przemysłowych urządzeń optycznych. Współpraca ta może – oprócz naukowego – przynieść także w nieodległym czasie sukces rynkowy urządzenia.

Wyróżnienie ministra edukacji i nauki przyznano także dr. hab. inż. Piotrowi Jankowskiemu-Mikułowiczowi z Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki za wynalazek „Układ i sposób elektronicznego monitorowania procesu tankowania paliwa z wykorzystaniem techniki RFID” umożliwiający elektroniczne monitorowanie tankowania paliwa z wykorzystaniem radiowej identyfikacji obiektów. Istotą tego rozwiązania jest zapewnienie elektronicznego oznakowania zbiornika, który będzie napełniany w zautomatyzowany sposób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24