Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medyczna wystawa w Galerii Nierzeczywistej. „…masz być Napoleonem”

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Oddział Podkarpacki Towarzystwa „J-elita”
Oddział Podkarpacki Towarzystwa „J-elita” zaprasza na wystawę fotograficzną prof. dr. hab. n. med. Rafała Filipa oraz dr. Krzysztofa Pisarka zatytułowaną „…masz być Napoleonem”, której wernisaż odbędzie się w dniu 10 września o godzinie 18 w Galerii Nierzeczywistej w Rzeszowie mieszczącej się przy ul. Jana Matejki 10.

Zdjęcia, które zostaną zaprezentowane na wystawie, to owoc wyjątkowej inicjatywy prof. Rafała Filipa, kierownika Kliniki Gastroenterologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, który wraz z artystą fotografikiem dr. Krzysztofem Pisarkiem z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, przez trzy lata fotografował pacjentów z nieuleczalnymi chorobami: wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Każdemu z nich robiono po dwa zdjęcia. Czarno-biały portret, przedstawiający trudne emocje i przeżycia, jakie niesie przewlekła choroba, oraz kolorową fotografię pełnej sylwetki, wyrażającą radość. Fotografiom towarzyszą osobiste wyznania chorych, spisane przez prof. Rafała Filipa.

Całość pokazuje, że pomimo bólu fizycznego i cierpienia psychicznego, życie pacjentów nie kończy się na chorobie, a chorując na nieswoiste zapalenia jelit można robić praktycznie wszystko. Pracować z pasją, uprawiać tajski boks, ćwiczyć jogę, wędrować z psem po lesie i podpatrywać piękno przyrody… Osoby ze zdjęć zdają się mówić: Bez względu na to, co nas spotkało, podnosimy głowy i idziemy dalej. Stąd tytuł wystawy: „… masz być Napoleonem”. To cytat z książki „Marek Edelman: Bóg śpi”: „Jeśli robisz coś w najlepszej wierze, to masz robić dalej. Jeżeli ci się coś nie udaje, to znaczy, że sytuacja jest taka, że się nie może udać. Jasne, nie jesteś Napoleonem, ale masz być Napoleonem na miarę swoich możliwości.”

Z chorobami zapalnymi jelit zmaga się blisko 100 tys. Polaków. To przewlekłe choroby z okresami zaostrzeń i remisji, objawiające się silnym bólem brzucha, biegunką i krwią w stolcu. Szczyt zachorowań przypada między 15. a 35. rokiem życia, a co czwarta zdiagnozowana osoba to dziecko. Pacjenci z powodu zaostrzeń są często hospitalizowani, wielu z nich przechodzi operację usunięcia fragmentu lub całego jelita, a część także zabieg wyłonienia stomii (sztucznego odbytu na brzuchu, którym wydalana jest treść jelitowa). Wystawa ma pokazać, że za każdym z pacjentów wiąże się jego osobista historia walki z chorobą i życia pomimo niej.

Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24