Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metropolita przemyski abp Adam Szal: Zwalczajmy prywatę, partyjniactwo i nasze wady narodowe

luks
Abp Adam Szal
Abp Adam Szal Fot. Łukasz Solski
- W setną rocznicę odzyskania niepodległości, mamy wyjątkową okazję, by po raz kolejny uprzytomnić i uświadomić sobie konieczność kontynuowania dziedzictwa naszych przodków - pisze w liście pasterskim z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę abp Adam Szal metropolita przemyski.

W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W całym kraju realizowanych jest szereg przedsięwzięć, które mają przypomnieć wydarzenia sprzed 100 lat, ale także wartości takie jak miłość do ojczyzny, patriotyzm, odpowiedzialność za polskość, troskę o dobro narodowe.

Do wspólnej modlitwy za ojczyznę oraz kształtowania postaw patriotycznych zachęca metropolita przemyski abp Adam Szal w liście pasterskim, który zostanie odczytany w kościołach archidiecezji 28 stycznia.

- W setną rocznicę odzyskania niepodległości, mamy wyjątkową okazję, by po raz kolejny uprzytomnić i uświadomić sobie konieczność kontynuowania dziedzictwa naszych przodków, przede wszystkim potrzebę odbudowywania i umacniania w nas samych miłości ku ojczyźnie. Jesteśmy spadkobiercami tamtych twórców niepodległości i to na nas ciąży teraz obowiązek pielęgnowania tożsamości narodowej oraz wychowywania w jej duchu młodego pokolenia – pisze abp Szal.

Zwalczajmy prywatę, partyjniactwo

Hierarcha przypomina treść „małego dekalogu polskości”, który był jednym z owoców Kongresu Berlińskiego w 1938 r.: Prawda pierwsza: jesteśmy Polakami! Prawda druga: wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! prawda trzecia: Polak Polakowi bratem! Prawda czwarta: Co dzień Polak narodowi służy! Prawda piąta: Polska matką naszą - nie wolno mówić o matce źle!

- Ten, jak mówiono wówczas, „mały dekalog polskości”, nie był i nie jest oznaką szowinizmu narodowego czy zaślepienia wobec innych nacji. To dobrze pojęta miłość ku dziedzictwu, któremu na imię Polska, dziedzictwu, które zostało okupione krwią tak wielu naszych rodaków. Te prawdy wydają się dzisiaj aktualne bardziej niż kiedykolwiek! Trzeba nam je rozważyć, wziąć do serca, umieścić na stałe w swojej świadomości i starać się według nich żyć – podkreśla arcybiskup.

- Przeciwdziałajmy stanowczo konfliktom społecznym i zgodnym wysiłkiem budujmy nasz wspólny dom. Zwalczajmy prywatę, partyjniactwo i nasze wady narodowe. Brońmy rodziny, gdyż zdrowa rodzina to gwarancja pomyślności ojczyzny. Nie ulegajmy pędowi do szybkiego bogacenia się i nie pozwalajmy, aby konsumpcja dóbr materialnych kierowała naszymi decyzjami. Niech poczesne miejsce w naszej hierarchii wartości zajmują dobra duchowe, w pierwszym rzędzie świętość na miarę patronów Polski: świętych Wojciecha, Stanisława i Andrzeja Boboli. Dbajmy o naszego ducha narodowego, o wartości absolutne i nadprzyrodzone, o wiarę. Bądźmy w końcu w naszych wzajemnych relacjach bardziej wrażliwi, uprzejmi i szczerzy, a pozwoli nam to walczyć z panoszącym się w świecie egocentryzmem, pychą i zaborczością. Zbyt często bowiem dzisiaj pod płaszczykiem fałszywie rozumianej demokracji, tolerancji czy wolności słowa, niszczy się wszelkie autorytety, w tym także autorytet ludzi Kościoła. Nie pozwalajmy szargać pamięci tych bohaterów, którzy własną pracą i krwią okazali miłość do ojczyzny, wnosząc swój niepowtarzalny wkład w dziedzictwo narodowe – czytamy w liście pasterskim abp. Adama Szala.

Duchowny zaznacza, abyśmy byli wdzięczni Bogu i ludziom „za odzyskaną sto lat temu wolność. Obyśmy nie stali się podobni do ludu Starego Testamentu, który wyszedł z niewoli egipskiej, ale przy pierwszych trudnościach na pustyni zaczął złorzeczyć Mojżeszowi i tęsknić do pełnych garnków zostawionych w cieniu władzy faraona”.

Obraz Polaka-patrioty

- Pamiętajmy, że bycie patriotą nie polega na byciu nim jeden dzień w roku. Byłoby dobrze, gdyby we wszystkich naszych grupach formacyjnych i podczas katechezy pojawiła się tematyka patriotyczna. Bardzo proszę rodziców, by tak jak ojciec kard. Stefana Wyszyńskiego uczący wieczorami swego syna języka polskiego i umiłowania do ojczyzny, odważyli się mówić i świadczyć dzieciom i młodzieży o swoim patriotyzmie - wskazuje abp Szal.

Na koniec abp Adam Szal zachęca wiernych do tego, by od lutego, 11. dnia każdego miesiąca, uczestniczyli w parafiach w nabożeństwach za ojczyznę.

- W ten sposób, przez dziewięciomiesięczną nowennę będziemy mogli dobrze przygotować się do przeżywaniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Rozważania nabożeństw niech będą ubogacone refleksjami opartymi o wypowiedzi błogosławionych i świętych na temat ojczyzny; tekstami homilii wielkich duchowych przywódców naszego Narodu; świadectwami ludzi, którzy w swoim życiu, czasami za cenę pogardy, a nawet więzienia czy śmierci, odznaczali się postawą miłości Boga, bliźniego i umiłowanej ojczyzny.


zobacz też: Kościół jak supermarket. Co się dzieje z wiernymi?

Źródło:dziennikzachodni.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24