Metroseksualny, czyli jaki?

  Metroseksualny, czyli jaki?

  Rozmawiała Anna Ryznar

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Michał Drymajło, stylista

  Michał Drymajło, stylista ©Fot. Dariusz Danek

  Rozmowa z MICHAŁEM DRYMAJŁO, stylistą z rzeszowskiej "Akademii Stylistów"
  Michał Drymajło, stylista

  Michał Drymajło, stylista ©Fot. Dariusz Danek

  - Co kryje się pod określeniem mężczyzna metroseksualny?

  - Metroseksualizm, to cały styl życia, dbanie o sylwetkę, urodę i interesowanie się najnowszymi trendami. To zjawisko pojawiło się w Polsce 3-4 lata temu. Pierwsze ten temat poruszały magazyny kobiece, choć dotyczył on głównie mężczyzn. W artykułach zastanawiano się, czy to dobrze, że ten styl do nas przychodzi, czy nie. Kobiety od zawsze dbały o siebie i narzekały, że mężczyźni tego nie robią.
  Jednak, gdy jednak facet zaczyna np. wcierać krem przeciwzmarszczkowy, to kobiety pukają się w głowę. Trochę mnie to dziwi, bo przecież mężczyźni też mają prawo do dobrego samopoczucia i wyglądu.

  - Czyli moda, fitness i wklepywanie kremów?

  - Oczywiście. Ten styl wiąże się z ogólnoświatową modą na wellness, czyli zdrowy styl życia. Po pracy nie idziemy już do pubu na piwo, tylko do siłowni. I to nie żeby przypakować, a żeby poćwiczyć np. na sprzętach aerobowych do fitnesu. Myślę też, że to dobrze, że faceci mogą o siebie dbać i powstaje coraz więcej kosmetyków skierowanych właśnie do nich. Uważam, że skoro kobiety mogą kremować dłonie, czy nacierać twarz kremem przeciwzmarszczkowym, to dlaczego mężczyźni mieliby nie móc?

  - A czym charakteryzuje się styl metroseksualny pod względem ubioru?

  - Styl ten polega głównie na noszeniu przez mężczyzn dopasowanych, modnych ubrań. Kiedyś jeansy dla mężczyzn były prostymi spodniami, dopasowanymi w pasie i z luźnymi, zbyt długimi nogawkami. Styl metroseksualny sprawił, że kupujący chcą węższe spodnie, które podkreślą sylwetkę. Sweter nie wygląda już jak wielki worek na ziemniaki, a jest fajnie dopasowany, wcięty. Ważne jest to, by nie wybierać zbyt małych rozmiarów, a dobrze dopasować ubranie do sylwetki. Zbyt małe podkreślą niedoskonałości, a dopasowane podkreślą walory sylwetki.

  - Mężczyzna, noszący dopasowane, modne ubranie, odwiedzający salony kosmetyczne i siłownie kojarzony jest raczej ze środowiskiem gejowskim, a nie ze stylem metroseksualnym...

  - Niestety. Metroseksualizm w Polsce ma wydźwięk negatywny, choć tak naprawdę ma bardzo pozytywny przekaz. Społeczeństwo polskie jest uprzedzone do wszelkich słów, które mają w sobie -seksualizm. Nasze społeczeństwo nadal jest nietolerancyjne, choć młodzi powoli zmieniają to patrzenie. To prawda, że wielu gejów dobrze się ubiera, dba o siebie i jest metroseksualna. Ale nie dajmy się zwariować. To, że mężczyzna lubi dbać o siebie i modnie wygląda, nie oznacza, że jest gejem. Każdy dobrze wie, że w dzisiejszych czasach wygląd decyduje m.in. czy dostaniemy pracę, czy zdobędziemy dziewczynę... Więc dlaczego mamy o siebie nie zadbać? Skoro kobiety domagają się równego traktowania w pracy, to niech trochę ustąpią miejsca mężczyznom w kwestii urody.

  - Ale tu nie chodzi o niechęć samych kobiet.

  - To prawda. Mężczyźni sami czują się niepewnie, ale ich liczba maleje. Kiedyś dbało o siebie ok. 5 proc. facetów, w tej chwili jest ich ok. 30 proc. Większość mężczyzn, którzy jeszcze nie docenili metroseksualizmu, wytyka innych palcami, po czym wracają do domu, patrzą w lustro i postanawiają, że też chcą dobrze wyglądać. Są nieufni, ale zaczynają podpatrywać i powoli zmieniają swoją mentalność. Założę się, że za 2 lata, będę mógł powiedzieć, że już połowa mężczyzn stała się metroseksualna.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo