Miał dawać łapówki celnikom i pomagać wyłudzać zwrot VAT. Oleh P. z Ukrainy został zatrzymany na przejściu granicznym w Korczowej

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Śledztwo w tej sprawie, pod nadzorem prokuratury, prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Śledztwo w tej sprawie, pod nadzorem prokuratury, prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne. CBA
Udostępnij:
Zarzuty wręczania celnikom łapówek, w łącznej kwocie 13 tys. złotych, w zamian za niedopełnienie przez nich obowiązków związanych z dokumentami Tax Free (zwrot VAT dla podróżnych) usłyszał 36-letni Oleh P. z Ukrainy. Został zatrzymany przez straż graniczną na polsko-ukraińskim przejściu w Korczowej.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Podkarpacki Wydział Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

- Prokuratur przedstawił zatrzymanemu m.in. zarzuty udzielania w 2013 roku korzyści majątkowych w łącznej kwocie ponad 13 tys. złotych funkcjonariuszom służby celnej wykonującym czynności służbowe na stanowisku Tax Free na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej, na kierunku wyjazdowym z Polski na Ukrainę — informuje wydział prasowy Prokuratury Krajowej.

Prokurator złożył do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie Oleha P. Sąd Rejonowy w Rzeszowie przychylił się do tego wniosku i tymczasowo aresztował podejrzanego na trzy miesiące. Olehowi P. za zarzucane mu czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Legalny zwrot podatku VAT w ramach Tax Free jest możliwy, gdy osoby z państw trzecich kupią coś w Polsce i innych krajach unijnych i wywiozą ten towar.

Zatrzymanie Oleha P. to tylko fragment większego śledztwa. W jego trakcie prokurator ustalił, że wystawione dokumenty Tax Free, w tym również in blanco (bez danych nabywcy) były przekazywane ustalonym Ukraińcom. Następnie osoby te przekazywały dokumenty Tex Free celnikom, którzy w zamian za łapówki (stanowiące równowartość 2-3 proc. wartości podatku VAT), podczas pełnionych służb, poświadczali nieprawdę w treści tych dokumentów oraz w systemie informatycznym co do rzekomego wywozu towarów na Ukrainę.

W wielu przypadkach funkcjonariusze służby celnej odręcznie nanosili poszczególne zapisy w dokumentach Tax Free, w tym także ołówkiem, ewentualnie przekazywali wskazanym obywatelom Ukrainy dane innych podróżnych przekraczających w tym samym czasie granice Polski, którzy przedkładali dokumenty Tax Free obejmujące faktycznie wywożone poza granice Polski niewielkiej wartości towary nabyte w innych firmach.

Ustalenia śledztwa wskazują, że po potwierdzeniu wymienionych dokumentów Tax Free zostały one wykorzystane w deklaracjach podatkowych tych podmiotów gospodarczych przez osoby, które wprowadziły w błąd pracowników Urzędu Skarbowego w Jarosławiu co do zastosowania 0 proc. stawki VAT do sprzedaży towarów ujętych w dokumentach Tax Free – Zwrot VAT dla Podróżnych i doprowadziły w ten sposób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa, poprzez dokonanie bezpodstawnego zwrotu wykazanej nadwyżki podatkowej.

- Jak ustalił prokurator, osoby figurujące w tych dokumentach jako nabywcy, tzw. podróżni, których dane w całości lub w części nie zostały wpisane w treści tych dokumentów, nie dokonywały zakupu i wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, a widniejące na tych dokumentach dane i podpisy rzekomych nabywców towarów były niezgodne z rzeczywistością i zostały podrobione — informuje PK.

Jak twierdzą śledczy, Oleh P. udzielił pomocy osobom działającym w imieniu ustalonych podmiotów gospodarczych w posłużeniu się fakturami VAT w dokumentacji gospodarczej, w tym w deklaracjach VAT oraz rejestrze nabyć, księgach rachunkowych i we wprowadzeniu w błąd urzędów skarbowych, co do kwot odnoszących się do zobowiązań podatkowych, rzeczywistych rozmiarów działalności gospodarczej i w konsekwencji w doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa znacznej wartości w łącznej kwocie ponad 152 tysiące złotych. Chodziło o zaniżenie deklarowanego podatku należnego i bezpodstawny zwrot podatku VAT.

W dotychczasowym toku śledztwa wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów popełnienia przestępstw wobec łącznie 34 osób, w tym siedmiu obywateli Ukrainy oraz 25 funkcjonariuszy służby celnej.

Prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań w sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie