Miał mieć usuniętą zaćmę w Pro-Familii, a stracił wzrok

Anna JanikZaktualizowano 
Krzysztof Kapica
Pałeczką ropy błękitnej zarażonych zostało 6 pacjentów.

84-letni Tadeusz Sulikowski z Rzeszowa na blok operacyjny w szpitalu Pro-Familia trafił 15 grudnia o godz. 8. To miał być standardowy zabieg usuwania zaćmy w prawym oku. Wybrał tę lecznicę, bo tu operuje zespół pod kierownictwem okulistycznej sławy, prof. dr hab. n. med. Roberta Rejdaka, kierownika Kliniki Okulistyki Ogólnej, Katedry Okulistyki UM w Lublinie, autora 120 publikacji naukowych, wielokrotnie wyróżnionego Zespołową Nagrodą Ministra Zdrowia.

Operacja, którą przeprowadzał, przebiegła planowo, bez żadnych komplikacji. Podobnie jak wizyta kontrolna pana Tadeusza w przychodni, wyznaczona na następny dzień. 84-latek cały czas stosował się do zaleceń lekarzy: leżał, nie przesilał się, zakraplał oko przepisanymi lekami. Jednak jeszcze tej samej nocy jego stan bardzo się pogorszył.

- Tato zadzwonił do mnie, żebym natychmiast przyjechała, bo ból oka i oczodołów jest nie do wytrzymania - opowiada córka Justyna Sulikowska. - Pojechaliśmy na oddział okulistyczny do szpitala przy ul. Szopena. Rano dołączyło do niego kolejnych dwóch pacjentów z takimi samymi objawami, także operowanych w Pro-Familii - dodaje.

Okazało się, że również u nich doszło do zakażenia wnętrza gałki ocznej bakterią ropy błękitnej (pałeczka Pseudomonas aeruginosa). Stan pana Tadeusza był na tyle poważny, że zdecydowano o przewiezieniu go do kliniki w Lublinie, w której pracuje prof. Rejdak. Rzeszowianin przeszedł tam zabieg wirektomii, ale wzroku raczej nie odzyska.

- Dla taty to jest ogromny dramat. Mimo swego wieku cały czas był aktywny: jeździł samochodem, pracował na działce - mówi załamana pani Justyna. - Tato już ponad miesiąc leży w szpitalu, a rokowania są niekorzystne. A wszystko to dlatego, że ktoś nie zadbał o tak podstawową kwestię jak sterylność sal. Dlatego zawiadomiliśmy prokuraturę.

Rzeszowscy śledczy planują dopiero przesłuchanie składających zawiadomienie. Dopiero po nim będą wszczynać postępowanie, prawdopodobnie pod kątem narażenia na niebezpieczeństwo utraty zdrowie i życia. Wobec kogo będą kierowane zarzuty? Na razie wiadomo, że raczej nie przeciwko szpitalowi Pro-Familia, bo okulistyczne usługi medyczne świadczy tu podwykonawca, którym jest Polsko-Niemieckie Kliniki Chirurgii Oka Spółka z siedzibą w Mysłowicach. Powiadomieni o sprawie pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie ze sprzętu szpitalnego, powierzchni leków i materiałów, pobrali w sumie 73 próbki do badań mikrobiologicznych. Nigdzie nie wykryto obecności bakterii.

- Badanie zostało wykonane 19 grudnia. Dzień później przeprowadziliśmy dezynfekcję bloku operacyjnego i pomieszczeń, w których przebywali operowani pacjenci - wyjaśnia Dorota Gibała, rzecznik WSSE w Rzeszowie. - Procedury zapobiegające rozprzestrzenianiu się zakażeń wdrożono zarówno w Pro-Familii, jak również w oddziale okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Szopena. Znajdują się one pod nadzorem Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie.

To właśnie ta jednostka, którą jako pierwszy o niebezpiecznej bakterii zawiadomił dyrektor szpitala przy. ul. Szopena, skierowała sprawę do prokuratury.

Współwłaściciel szpitala Pro-Familia zaznaczył, że jego placówka dopełniła wszystkich procedur. - Kontrole Sanepidu wypadły pomyślnie, a cała sprawa jest dopiero badana, więc nie chciałbym komentować tego na tym etapie. Prawdopodobnie mamy do czynienia z błędem ludzkim - twierdzi dr n. med. Tomasz Łoziński. - Na nasze relacje z panem profesorem to nie wpłynie. Na koniec stycznia i lutego ma zaplanowane następne operacje.

O tym, w jaki sposób mogło dojść do zakażenia, chcieliśmy wczoraj porozmawiać z samym profesorem, ale miał wyłączony telefon i nie odpowiadał na prośby o kontakt. W wypowiedzi dla jednej z gazet stwierdził, że w tym dniu w Pro-Familii wykonano 9 zabiegów z zachowaniem wszelkich standardów, planowo, bez żadnych komplikacji, jednak w krótkim czasie doszło do zapalenia wnętrza gałki ocznej w 5 przypadkach.

Zapytaliśmy o ten przypadek wojewódzkiego konsultanta ds. okulistyki.

- Nie znam szczegółów tej sprawy, ale skoro w ciągu jednego dnia zaraziło się 6 pacjentów, to znaczy, że ktoś nieświadomie popełnił błąd - mówi dr n. med. Antoni Bąk.

- Najczęściej dzieje się to w sytuacji niezachowania odpowiedniego reżimu sanitarnego na sali: operowania po przypadkach ropnych, nadmiernego eksploatowania sal w tzw. klinikach jednodniowych, gdzie najpierw operuje ortopeda, po nim urolog, a na końcu okulista. W grę mógł wejść także pośpiech lub zmęczenie zbyt dużą liczbą operacji zaplanowanych na jeden dzień.

Zaznacza, że pałeczka ropy błękitnej to jedna z najniebezpieczniejszych bakterii, powodująca zapalenie o przebiegu piorunującym. Dla zarażonych nią pacjentów, nawet po najstaranniej wykonanej wirektomii sukcesem jest utrzymanie oka. Odzyskanie wzroku jest praktycznie niemożliwe.

Rodzina pana Tadeusza nie wie jeszcze, czy będzie starała się o odszkodowanie. Na razie skupia się na kwestiach zdrowotnych i zapewnieniu tacie pomocy.

W ubiegłym roku w szpitalu Pro-Familia wykonano 162 zabiegi usuwania zaćmy. Wartość kontraktu wyniosła prawie 500 tys. zł. Tyle samo zaplanowano na bieżący rok. Poinformowany przez sanepid NFZ poprosił już właścicieli Pro-Familii o złożenie wyjaśnień w tej sprawie. Do tego czasu nie chce mówić o wyciąganiu ewentualnych konsekwencji wobec szpitala.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 63

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sofitel - Familia
W dniu 24.01.2014 o 22:53, 26569645 napisał:

To sobie człowieku ogarnij głowę !  INNE SZPITALE NA PODKARPACIU TEŻ NISZCZĄ ZDROWIE !! ale oczywiście pisze się o pro - Familii :)  i tak kto ma się leczyć w tym szpitalu nie zmieni zdania po tym artykule pozdrawiam wszystkich

Ale inne szpitale nie twierdzą, że mają najwyższy standard, jak w hotelu 4 gwiazdkowym.

w
wr

Sala wynajmowana może bo operacjach chirurgicznych i źle wysterylizowana i klops

G
Gabriela
W dniu 24.01.2014 o 13:25, asd napisał:

Komuś zależy na oczernieniu Pro-Familii, a Nowiny biorą w tym udział. Bo jak ktoś odniósł sukces, to trzeba go udupić.

 

W super nowościach również był artykuł o tym feralnym zabiegu. Jak ktoś odnosi sukces kosztem zdrowia a nawet życia innych to tak masz rację, trzeba go udupić :)

G
Gabriela
W dniu 24.01.2014 o 12:47, lokhis napisał:

Do redakcji Nowin.Właśnie straciliście kilka procent czytelników.Gratuluje udziału w głupowatej nagonce.

 

Dla Ciebie utrata wzroku to durna nagonka? Bo dla mojego Dziadka to jest tragedia...i dla kilku innych osób.

G
Gabriela
W dniu 24.01.2014 o 08:45, lol napisał:

Tak czytam te głupoty i się zastanawiam ile ktoś dał w łape redakcji nowin aby pisać stale i oczerniac Pro-familie.... Ludzie i tak mają swój rozum i wiedzą że to jeden z najlepszych szpitali na podkarpaciu A o dziwo artykuły negatywne zaczeły sie od tego jak super nowośći napisały iż to jeden z najlepszych szpitali gdzie rodziło najwiecej kobiet w 2013 r.

W super nowościach był również artykuł o tym zakażeniu :)

G
Gość
W dniu 24.01.2014 o 22:53, 26569645 napisał:

To sobie człowieku ogarnij głowę !  INNE SZPITALE NA PODKARPACIU TEŻ NISZCZĄ ZDROWIE !! ale oczywiście pisze się o pro - Familii :)  i tak kto ma się leczyć w tym szpitalu nie zmieni zdania po tym artykule pozdrawiam wszystkich

Nie zmienisz zdania bo jesteś deb***nym lekarzem który trzepie kasę w pro-familii !

E
Edward

dlaczego nie napiszecie prawdy! W Pro familii najpierw dezynfekowano szpital przez 3 dni a potem dopiero wezwano sanepid!! Każdy pracownik szpitala wam to potwierdzi!

26569645
W dniu 24.01.2014 o 16:56, asdf napisał:

Ty masz jakąś NKWDowskoSBecką mentalnoś , w której człowiek jest śmieciem . Człowieku , deb***u .Szpital ma leczyć a nie niszczyć zdrowie .

To sobie człowieku ogarnij głowę !  INNE SZPITALE NA PODKARPACIU TEŻ NISZCZĄ ZDROWIE !! ale oczywiście pisze się o pro - Familii :)  i tak kto ma się leczyć w tym szpitalu nie zmieni zdania po tym artykule pozdrawiam wszystkich

L
Leo

BRUDNE RECE...

r
robi
W dniu 24.01.2014 o 18:06, loka napisał:

  "STOP ideologi gender" spotkanie z Beata Kempa - Lubaczów w Miejskim Domu Kultury - 

Gender w Pro_Familli usuwa wady wzroku czy płody?

Opanuj się i pisz na temat wątku.

l
loka

  "STOP ideologi gender" spotkanie z Beata Kempa - Lubaczów w Miejskim Domu Kultury - niedzielę (26.01)  godz. 10.00  /Przeworsk w  Młodzieżowy Dom Kultury - niedzielę (26.1) o godz. 12.30 / Jarosław niedziela (26.1) spotkanie rozpocznie się Mszą Św. o godz 15.00 w Kościele OO. Franciszkanów-Reformatów. 

 

 

PO "partią oszustów i złodziei"? Zaczyna się sprzedaż szpitali za bezcen

 

w całej Polsce zaczyna się proces sprzedaży za bezcen polskich szpitali.

"Dwóch członków PO, dwoje radnych stało się właścicielami szpitala w Mysłowicach za 135 tys. zł" - poinformowała posłanka Anna Zalewska. Zaznaczyła, że szpital jest wart 4,5 mln zł, ma podpisany kontrakt Z NFZ na 7 mln zł.

Z kolei poseł Grzegorz Tobiszowski zwrócił uwagę na sytuację szpitala w Tychach, który podlega pod urząd marszałkowski województwa śląskiego. "Szpital jest po etapie restrukturyzacji. Przesunięto długi do innych placówek. Szpital ma kontrakt na 54 mln zł, a jego wycena do sprzedaży to 6 mln zł. Jest pytanie, jak została przeprowadzona wycena" - podkreślił.

 

 

a
asdf
W dniu 24.01.2014 o 15:46, kobieta ! napisał:

ludzie !!! ale kto wam każe się leczyć w Pro-Familii ????????? bo nie rozumiem tej Polskiej mentalności !!!! W końcu jest taki szpital gdzie kobiety mogą godnie rodzić w czystym miejscu w naprawdę super warunkach przy bardzo dobrym personelu !  Naprawdę jeśli  chcecie rodzić dzieci na szopena na rycerskiej czy na górce to proszę bardzo ! ale nie rozumiem jak można tak oczerniać ten szpital !

Ty masz jakąś NKWDowskoSBecką mentalnoś , w której człowiek jest śmieciem . Człowieku , deb***u .Szpital ma leczyć a nie niszczyć zdrowie .
f
fdas

Macie q......a prywatne szpitale . Syf , cięcie kosztów itd . Jedną nakrętką domestosu myją cały szpital to jak ludzie mają się nie narażać wszelkim syfem .

B
Brzeszczot
W dniu 24.01.2014 o 16:09, kuba napisał:

To nie jest oczernianie, jeśli się pokazuje siedlisko szatana i gendera.

Dyrektor tego, pożal się Boże, szpitala, odmówił udzielenia wywiadu dziennikarzom jedynej opiniotwórczej telewizji w Polsce o nazwie "Trwam". To chyba o czymś świadczy.

d
dziki

Chwytają tam już wszystkie sroki za ogon? Chyba tak, bo coraz więcej mają smrodu!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3