MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasta najlepsze do studiowania? W rankingu iKalkulator.pl Rzeszów wypadł słabo

Beata Terczyńska
W rankingu najlepszych miast do studiowania 2020 autorzy porównali koszty życia, poziom nauczania, a także ewentualne szanse na szybkie znalezienie pracy. Niestety, Rzeszów wśród stolic województw nie zajmuje tam czołowych pozycji. - Rzeszów nie jest dobrym miastem do studiowania – jest miastem bardzo dobrym! - broni dr Kamil Łuczaj, socjolog z Instytutu Badań Edukacji WSIiZ w Rzeszowie.

Autorzy rankingu iKalkulator.pl przeanalizowali ofertę 18 miast. Uwzględnili takie kategorie jak: edukacja, koszty życia, perspektywy ekonomiczne. W raporcie znajdują się m.in. dane dotyczące bezrobocia, poziomu wynagrodzeń, średniej ceny wynajęcia mieszkania, pokoju lub miejsca w akademiku, a także informacje o cenach miesięcznych biletów komunikacji miejskiej.

Zwycięzcą okazała się Warszawa, po piętach depcze jej Kraków, na 3. miejscu znalazł się Poznań, na 4. – Wrocław, a na 5. Gdańsk. Najmniej punktów zdobyły: Białystok, Kielce, a następnie Rzeszów i Lublin.

Dr Hubert Kotarski, socjolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego, zwraca uwagę, że o pozycji w rankingu, jak wskazują autorzy, w dużej mierze decydował poziom edukacji, mierzony miejscami uczelni w ogólnopolskim Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw i globalnym The World University Rankings.

- Ten wskaźnik nie powie nam za wiele, które miasto jest najlepsze do studiowania, ale jaką pozycję edukacyjno - naukową ma dana uczelnia - mówi. - Czynniki określające jakość życia studentów w mieście akademickim zostały ujęte jedynie w jednym wskaźniku „koszty życia”. Pozostałe istotne kwestie związane np. ze sposobami spędzania czasu wolnego, kulturą studencką, czy np. późniejszymi losami zawodowymi absolwentów nie zostały uwzględnione.

Dodaje, że czołowe pozycje nie zaskakują biorąc pod uwagę potencjał naukowy uczelni z Warszawy, Krakowa, Poznania czy Wrocławia.

- Czynnikiem, który „buduje” akademickość miasta jest również kultura studencka, kluby studenckie, festiwale, wydarzenia kulturalne organizowane przez studentów, to jednak wymaga długiego procesu, który miasta zajmujące czołowe pozycje już przeszły. Pewnym zaskoczeniem jest dziewiąta pozycja Gorzowa Wlkp. Według danych GUS w tym mieście pod koniec 2018 r. studiowało zaledwie 2 731 studentów. Dla porównania w Warszawie studiowało prawie 220 000. a w Rzeszowie 37 900. Piętnasta pozycja Rzeszowa nie jest do końca adekwatna z opiniami studentów rozpoczynających studia w Rzeszowie.

Przypomina, że pod koniec 2017 r. Instytut Nauk Socjologicznych UR prowadził badania studentów pierwszych roczników, pytając m.in., na ile atrakcyjność Rzeszowa jako miejsca do mieszkania była ważnym czynnikiem do podjęcia studiów na UR. Blisko jedna czwarta badanych odpowiedziała, że bardzo dużym, a ponad 30 proc. że raczej dużym.

Również wyniki badania Rzeszowska Diagnoza Społeczna 2017 realizowanego przez socjologów z UR, wskazują, że młodzi mieszkańcy Rzeszowa (18-26 lat) w zdecydowanej większości uważają, że w Rzeszowie żyje się dobrze.

Dr Kamil Łuczaj, socjolog z Instytutu Badań Edukacji WSIiZ uważa, że Rzeszów nie jest dobrym miastem do studiowania, ale bardzo dobrym.

- Przy umiarkowanych kosztach życia, można znaleźć tu unikatowe w skali kraju kierunki i specjalności. Warto przy tym pamiętać, że Rzeszów jest miastem kompaktowym: bardzo łatwo przemierza się je rowerem, czy komunikacją miejską. Pod tym względem stolica Podkarpacia zbliża się do coraz modniejszego ideału „piętnastominutowych miast”, gdzie większość potrzeb możemy załatwić w niewielkiej odległości od miejsca zamieszkania. Niestety, jak większość miast na wschodzie Polski, Rzeszów jest ciągle niedocenianym ośrodkiem akademickim, ale i to zaczyna się powoli zmieniać. Dzięki bliskości granicy i lotnisku Rzeszów wybierają nie tylko studenci polscy, ale i zagraniczni.

Gabriela Rudzińska, absolwentka ekonomii ze specjalizacją General Aviation w WSIiZ też ocenia miasto jako przyjazne żakom.

- Pierwszą zaletą jest jego wielkość i dość niskie koszty życia. Poziom nauczania jest też dość wysoki. Szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia po studiach są uwarunkowane sektorem, w którym szukamy pożądanej pracy. Tutaj, zdecydowanie przewagę mają studenci kierunków technicznych, tj. informatyka lub lotnictwo. Jeśli chodzi o pracę dorywcze, praktyki, staże studenckie to znajdziemy tutaj wiele firm, które chętnie zatrudniają studentów. Są to nie tylko małe przedsiębiorstwa, ale również duże korporacje. Rzeszów to obiecujące miejsce dla młodych ludzi.

Studenci przejęli klucze do miasta, rozpoczęły się Juwenalia. Zobaczcie zdjęcia!

Juwenalia 2019 na Politechnice Rzeszowskiej. Studenci przeję...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24