Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto kupiło działkę niezbędną dla PCLA! Jeszcze w tym miesiącu ma być ogłoszony przetarg na budowę obiektu

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Za 1,5 miliona złotych miasto kupiło od inwestora Resovia Residence działkę kluczową dla budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Dziś podpisany został akt notarialny.

- Sprzedaliśmy 16-arową działkę, którą była nam konieczna do inwestycji, ale prezydent Rzeszowa i radni przekonali nas, że jest ona bardziej potrzebna inwestycji PCLA, miastu i jego mieszkańcom - podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w ratuszu mówił Krzysztof Karwański, członek zarządu Resovia Residence.

Dodał, że w wyniku negocjacji i rozmów postanowili również zredukować inwestycję przy ul. Wyspiańskiego. Co to oznacza?

- Zmniejszamy wysokość i intensywność zabudowy. Dużo bardziej oddalimy się od stadionu Resovii, aby nie było żadnych konfliktów - mówił Krzysztof Karwański. - Jednocześnie zwiększymy wskaźnik powierzchni zielonej do 20 procent. Myślę więc, że wszystkie strony powinny być w tej chwili zadowolone i liczymy, że obie inwestycje szybko ruszą.

Dopytujemy, o ile konkretnie planowany wieżowiec zejdzie w dół?

- We wstępnej koncepcji chcieliśmy tam postawić wysokościowiec, czyli budynek mający około 130 metrów - przypomniał. - Obecnie najwyższy nasz budynek na tamtym terenie będzie nie wyższy, niż 55 m. Współczynnik intensywności zabudowy planowany był na 9, a obniżamy go do 7,5.

Pytanie, czy miasto ma już zatem wszystkie niezbędne działki, by wreszcie ruszyć z budową PCLA?

- Praktycznie prawie wszystkie już mamy. Dlatego, że - to jest też druga dobra wiadomość - w piątek na posiedzeniu zarządu klubu CWKS Resovia przegłosowano, że jeszcze fragment terenu przy Resovii, z drugiej strony, który jest w posiadaniu klubu zostanie nam w części sprzedany a w części zamieniony na inną działkę. Tak, żeby klub mógł rozwijać boiska treningowe, a my mielibyśmy teren na dodatkowe funkcje wokół stadionu - tłumaczył Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Robert Kultys, radny PiS, przewodniczący komisji gospodarki przestrzennej przyznał , że to rzeczywiście ważny dzień dla inwestycji PCLA, ponieważ zakup tej działki był niezbędny, żeby tak faktycznie można było ruszyć z tą inwestycją.

- Dla nas podstawowym warunkiem jest to, żeby do końca tego roku był ogłoszony przetarg. Akurat reprezentuję tu środowisko, które bardzo mocno zabiegało w Ministerstwie Sportu o to, by zdobyć pieniądze na wybudowanie tego obiektu. I te fundusze są, ale żeby realnie zostały uruchomione, do końca tego roku musimy jako miasto ogłosić przetarg - podkreślał. - Mam nadzieję, że zakup tej działki jest już ostatnią pokonaną przeszkodą - dodał.

Przypomniał też, że na ostatniej (listopadowej) sesji Rady Miasta zagłosowano nad przeprojektowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy al. Witosa i ul. Wyspiańskiego.

- Jako radni nie mogliśmy przyjąć planu w zaproponowanym wcześniej kształcie. Miał zbyt dużo wad, przez wiele środowisk został skrytykowany i generalnie nie był korzystny dla przestrzeni miejskiej - mówił.

Pisaliśmy, że najważniejszy punkt do przeprojektowania planu to korekta nieprzekraczalnej linii zabudowy od istniejącego obiektu stadionu. Druga kwestia: zmniejszenie intensywności zabudowy dla terenów z 9 na 7,5 oraz wprowadzenie zakazu sytuowania garaży dla samochodów w kondygnacjach nadziemnych. Trzecia: uregulowanie rozmieszczenia wysokich, dominujących elementów zabudowy na terenach w taki sposób, aby pod względem lokalizacji i wysokości stanowiły spójną kompozycję urbanistyczną. Kolejny aspekt to doprecyzowanie zapisu dotyczącego terenu biologicznie czynnego w taki sposób, aby dotyczył zieleni ogólnodostępnej, urządzonej, sytuowanej na poziomie terenu i piąty: zwiększenie udziału powierzchni usług i handlu na parterze, aby go „ożywić”.

- Cieszę się, że doszło do zbliżenia stanowisk z inwestorem - dodał. - Każdy z czegoś ustąpił.

Podobnie wypowiadał się Tomasz Kamiński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa:

- 5 grudnia 2022 roku to ważny dzień dla Rzeszowa i lokalnego sportu, przede wszystkim dla resoviackiej rodziny. Jako klub Rozwój Rzeszowa, będący zapleczem prezydenta, wspieraliśmy cały czas inicjatywę budowy nowego stadionu. Chcieliśmy szukać dialogu i kompromisu, dlatego cieszę się, że udało się podpisać porozumienie z właścicielem sąsiednich działek – mówił.

Budowa stadionu to jedno z priorytetowych zadań miasta na najbliższe lata. Inwestycję mają finansować Ministerstwo Sportu, które ma pokryć połowę kosztów budowy oraz Rzeszów i województwo podkarpackie, które dołożą po 25 procent.

Miasto jeszcze w tym miesiącu ogłosi przetarg na budowę stadionu.

- Gdy pracowaliśmy nad pozyskaniem brakujących działek, jednocześnie trwał audyt dokumentacji, która została wcześniej wykonana na potrzeby budowy stadionu. Na bazie tej pracy powstała nowa koncepcja obiektu, spełniająca wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, jak i Polskiego Związku Piłki Nożnej - tłumaczył Dariusz Urbanik, wiceprezydent Rzeszowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24